Wsparcie potrzebujących wyzwaniem dla samorządu terytor...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość zapewnienia odpowiedniego wsparcia osobom potrzebującym.
Samorząd terytorialny
Podręcznik zawiera syntetyczne omówienie zagadnień organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.
-40 % Nadzór i kontrola finansów Jednostek Samorządu Terytori...
Publikacja stanowi analizę systemu nadzoru i kontroli jednostek samorządu terytorialnego przez Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) w sprawach finansowych.
Międzynarodowe porozumienia samorządu terytorialnego w...
Książka omawia prawne aspekty współpracy międzynarodowej realizowanej przez polskie jednostki samorządu terytorialnego i zawierane przez nie porozumienia.
Wybory powszechne organów jednostek samorządu terytoria...
W publikacji zaprezentowano kompletne i systematyczne omówienie i analizę kwestii wyborczych.
-90 % VAT w jednostkach samorządu terytorialnego
Książka stanowi praktyczny zbiór zasad związanych z podatkiem od towarów i usług. Przedstawiono w niej wszystkie istotne zagadnienia z zakresu tego podatku, z którymi na co dzień mierzą się przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego.
-80 % Meritum. Gospodarka finansowa jednostek samorządu teryt...
Unikalne połączenie komentarza do przepisów z praktycznym przewodnikiem po ich zastosowaniu. Do tego liczne przykłady, zestawienia i orzecznictwo.
-60 % Utrzymanie czystości i porządku w gminach. Komentarz
W komentarzu wyjaśniono liczne wątpliwości interpretacyjne wynikające ze stosowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zawiera liczne odniesienia do innych aktów takich jak: prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach, ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, prawo wodne.
Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze społ...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
Samorząd terytorialny jako forma upodmiotowienia społec...
W publikacji w sposób wnikliwy zaprezentowano rozważania skoncentrowane wokół fundamentalnych dla społeczności lokalnych kwestii.
Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze socj...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
-40 % System Prawa Samorządu Terytorialnego. Tom 3. Samodziel...
Trzeci tom Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego prezentuje zagadnienia granic i perspektyw samodzielności samorządu terytorialnego.
-42 % PAKIET: System Prawa Samorządu Terytorialnego
-40 % Ubezpieczenia gospodarcze w działalności samorządu tery...
Książka w przystępny i uporządkowany sposób przedstawia całokształt zagadnień związanych z ubezpieczeniem gospodarczym w działalności samorządu terytorialnego. Poddaje kompleksowej analizie wewnętrzny porządek prawny i omawia wybrane zagadnienia międzynarodowego prawa ubezpieczeniowego.
Wspólnotowy wymiar samorządu terytorialnego – rzeczywis...
W publikacji omówiono ustawowe i ustrojowe gwarancje partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw wspólnoty samorządowej.
System Prawa Samorządu Terytorialnego. Tom 2. Ustrój sa...
Drugi tom Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego prezentuje zagadnienia ustroju samorządu terytorialnego
-60 % System Prawa Samorządu Terytorialnego. Tom 1. Samorząd...
Pierwszy tom Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego prezentuje fundamentalne zagadnienia prawne z zakresu prawa samorządu terytorialnego.
-60 % Instrumenty antykorupcyjne w samorządzie terytorialnym
W publikacji omówiono wybrane zagadnienia dotyczące mechanizmów antykorupcyjnych odnoszących się do osób pełniących funkcje publiczne we wspólnotach samorządowych. Przedstawiono pojęcie korupcji i jej kontekst normatywny, a także status prawny funkcjonariusza publicznego oraz jego odpowiedzialność prawną w różnych sferach działania.
-77 % Pakiet pomocy społecznej
Pakiet trzech praktycznych opracowań z zakresu pomocy społecznej.
-60 % Dyscyplinowanie dłużników alimentacyjnych w praktyce je...
W publikacji omówiono zakres podmiotowy i przedmiotowy działań i postępowań prowadzonych względem dłużników alimentacyjnych. Opracowanie uzupełniono o aktualne wzory dokumentów.
Zasada solidarności społecznej w prawie samorządu teryt...
Książka pokazuje wpływ zasady solidarności społecznej na prawo samorządu terytorialnego oraz jego zmiany w obliczu nowych wyzwań związanych ze współczesnymi przeobrażeniami społecznymi.
Autor analizuje kluczowe zagadnienia, w jaki sposób solidarność jest realizowana w prawie samorządu terytorialnego, jakie są wzorce regulacyjne solidarności używane w prawie samorządu terytorialnego i czy solidarność przejawia się w rozszerzaniu zadań publicznych samorządu terytorialnego.
W publikacji wykazano również, że samorząd terytorialny stanowi niezbędne ogniwo istnienia państwa społecznego, którego urzeczywistnianie zgodnie z wartościami konstytucyjnymi powinno być celem władz publicznych.
Opracowanie jest przeznaczone dla pracowników naukowych, okaże się również przydatne praktykom – pracownikom administracji samorządowej.
Radosław Mędrzycki – doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; kierownik Ogólnopol skiej Sieci Naukowej „Wykluczenie Społeczne – Solidarność Społeczna”; autor m.in. monografii poświęconej prawnym problemom przeciwdziałania bezdomności oraz artykułów dotyczących prawnych aspektów wykluczenia społecznego..
Publiczny transport zbiorowy. Komentarz
Książka stanowi kompendium wiedzy dla wszystkich interesariuszy procesu organizowania i wykonywania publicznego transportu zbiorowego w Polsce, a także dla podmiotów, które planują rozpoczęcie działalności na rynku przewozowym, zarówno w zakresie przewozów użyteczności publicznej, jak i komercyjnych.
-50 % Prawo do dobrego samorządu w kontekście realizacji zada...
W jakim zakresie jednostki samorządu terytorialnego mogą uczestniczyć w procesie sprawowania władzy publicznej i czy posiadają narzędzia pozwalające realnie wpływać na jego przebieg?
Prawo do dobrego samorządu – perspektywa obywatela i mi...
Książka zawiera opracowania będące kontynuacją rozważań na temat prawa do dobrego samorządu i różnorodnych aspektów tego prawa w odniesieniu do każdego członka wspólnoty samorządowej.
Prawo do dobrego samorządu w perspektywie konstytucyjno...
Książka zawiera opracowania stanowiące wprowadzenie do dyskusji na temat różnorodnych aspektów prawa do dobrego samorządu jako najbardziej uniwersalnego i ogólnego prawa każdego członka wspólnoty samorządowej.
Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Aktualna i praktyczna wykładnia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, przedstawiająca ogół norm prawnych odnoszących się do działalności samorządu terytorialnego.
Zarządzanie drogami publicznymi i realizacja inwestycji...
W książce przedstawiono szczegółowo proces realizacji inwestycji drogowych, poczynając od omówienia procedury uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przez pozbawianie właścicieli praw do nieruchomości przewidzianych pod drogi, aż do wydania decyzji udzielających zgody na realizację inwestycji.
Cyberbezpieczeństwo w samorządzie terytorialnym. Prakty...
Szczegółowe omówienie obowiązków jednostek samorządu terytorialnego wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz wymogów, jakie stawiają regulacje Krajowych Ram Interoperacyjności.
Związki komunalne i metropolitalne w Polsce
Systematyczna i wyczerpująca analiza oraz ocena polskiego ustawodawstwa dotyczącego związków komunalnych tworzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, a także związku metropolitalnego z siedzibą w Katowicach.
Kontrola zarządcza jednostek samorządu terytorialnego....
Omówienie problematyki kontroli zarządczej w jednostkach samorządu terytorialnego zarówno z perspektywy monitoringu procesów w niej zachodzących, jak i jej audytu.
Prawo miejscowe
Kompleksowe opracowanie zagadnień dotyczących prawa miejscowego w polskim porządku prawnym.
Uprawnienia pracowników samorządowych związane z zatrud...
Praktyczne omówienie kwestii związanych z zatrudnieniem pracowników samorządowych i przysługującymi im uprawnieniami.
-20 % Redagowanie aktów podustawowych. Zagadnienia praktyczne
Kompleksowe i przystępne przedstawienie zasad i reguł redagowania projektów aktów podustawowych.
-20 % Kontrola oraz nadzór dotyczący realizacji zadań z zakre...
W poradniku zostały przedstawione prawne aspekty nadzoru i kontroli nad samorządowymi jednostkami organizacyjnymi.
-20 % Podmiotowość samorządu terytorialnego - ustrojowe pytan...
W publikacji omówiono zagadnienia prezentowane podczas XIII Seminarium Naukowego Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbyło się dniach 10–11 października 2019 r. w Krakowie.
-20 % Podmiotowość samorządu terytorialnego a zakres jego zad...
W publikacji omówiono zagadnienia prezentowane podczas XIII Seminarium Naukowego Katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbyło się dniach 10–11 października 2019 r. w Krakowie.
-20 % Kontrola wykonywania zadań i nadzór nad jednostkami sam...
Książka zawiera aktualną regulację prawną, uzupełnioną o przepisy dotyczące COVID-19 w zakresie zmian dotyczących terminów procesowych związanych z prowadzoną kontrolą w czasie stanu pandemii.
Budżet obywatelski w praktyce samorządów
Przewodnik po zagadnieniach dotyczących instytucji budżetu obywatelskiego oraz tworzenia aktów prawnych z nim związanych.
-20 % Akty prawa miejscowego w procesie organizowania publicz...
Publikacja omawia tematykę stanowienia aktów prawa miejscowego, oraz innych wybranych aktów normatywnych, w związku z realizacją przez samorząd terytorialny zadań z zakresu publicznego transportu zbiorowego.
Samorząd terytorialny. Pionowy podział władzy
Szczegółowe omówienie zagadnień prawnych, politycznych i ekonomicznych dotyczących różnych obszarów samorządu terytorialnego.
Książki i ebooki Samorząd terytorialny
Samorząd terytorialny to forma organizacji społeczności lokalnej lub regionalnej. W ramach samorządu lokalnego wyróżnić można samorząd gminny i powiatowy, samorząd regionalny tworzy natomiast samorząd danego województwa. Samorząd w Polsce ma za zadanie nadzorowanie oraz zarządzanie sprawami publicznymi, które znajdują się w interesie mieszkańców, by wykonywać te obowiązki dysponuje niezależnym systemem organów i odpowiednimi kompetencjami.
Misja i zadania samorządu terytorialnego
Misją samorządu jest przede wszystkim realizacja idei samorządności poprzez integrację i aktywizację społeczności terytorialnej. Ten cel jest osiągany w ramach wykonywanych zadań z zakresu infrastruktury społecznej i technicznej, ochrony środo...
Samorząd terytorialny to forma organizacji społeczności lokalnej lub regionalnej. W ramach samorządu lokalnego wyróżnić można samorząd gminny i powiatowy, samorząd regionalny tworzy natomiast samorząd danego województwa. Samorząd w Polsce ma za zadanie nadzorowanie oraz zarządzanie sprawami publicznymi, które znajdują się w interesie mieszkańców, by wykonywać te obowiązki dysponuje niezależnym systemem organów i odpowiednimi kompetencjami.
Misja i zadania samorządu terytorialnego
Misją samorządu jest przede wszystkim realizacja idei samorządności poprzez integrację i aktywizację społeczności terytorialnej. Ten cel jest osiągany w ramach wykonywanych zadań z zakresu infrastruktury społecznej i technicznej, ochrony środowiska, porządku i bezpieczeństwa oraz rozwoju regionalnego. Samorząd terytorialny co do zasady powinien dbać m.in. o: ochronę zdrowia i pomoc osobom niepełnosprawnym, transport publiczny, dostarczanie wody, energii elektrycznej i gazu, utrzymanie dróg, usuwanie ścieków komunalnych, czy usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Samorząd terytorialny – publikacje w Profinfo.pl
W ofercie naszej księgarni zebraliśmy najbardziej wartościowe publikacje dotyczące samorządu terytorialnego dostępne w różnych wersjach – jako tradycyjne książki i ebooki. Oferujemy uaktualnione wydania, biorące pod uwagę m.in. wprowadzone nowelizacje ustaw. Nasze propozycje to zarówno podręczniki dla studentów, jak i pozycje przeznaczone dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, a także adwokatów, sędziów oraz radców prawnych.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym