Nowości
Estoński CIT. Aspekty księgowe i podatkowe + SZKOLENIE ONLINE
Przykłady, analizy, podsumowania, instrukcje oraz wzory księgowań.
Wycena aktywów niematerialnych do celów prawnych
W publikacji autor udziela odpowiedzi na pytanie, jak wyceniać aktywa niematerialne – patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i know-how – do szeroko pojętych celów prawnych. Bazując na swoim doświadczeniu zawodowym, omawia najpopularniejsze metody wyceny, ich zalety i wady. Wskazuje, że sporządzenie dobrej wyceny, wyważającej interesy stron, w wielu przypadkach pozwala uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów sądowych oraz doprowadzić do ugodowego zakończenia spraw.
Prawo-mocność. Teoria społeczna Pierre’a Bourdieu a przestrzenie prawa
W publikacji, wykorzystując podejście Pierre’a Bourdieu, autorka wyjaśnia symboliczny wymiar prawa i jego władzy, mechanizmy budowania i utraty legitymizacji przez instytucje prawne, a także kontrowersyjne zależności między prawem a polityką.
Instytucje prawa procesowego cywilnego. Stan obecny i perspektywy
Monografia przedstawia obowiązujące i projektowane zmiany wielu instytucji prawa procesowego cywilnego charakterystycznych dla postępowania rozpoznawczego oraz postępowania egzekucyjnego.
Sądowe postępowanie egzekucyjne. Przebieg, organy, koszty komornicze
Publikacja zawiera kompleksowy i praktyczny opis instytucji sądowego postępowania egzekucyjnego. Uwzględnia wszystkie ostatnie zmiany prawa jej dotyczące, w tym wprowadzone nowelizacjami Kodeksu postępowania cywilnego z 2019 i 2023 roku.
Publiczne prawa podmiotowe
Monografia doktora Wojciecha Jakimowicza – pracownika naukowego Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego – dotyczy jednego z podstawowych zagadnień z prawa administracyjnego, wiążącego się bezpośrednio z samą istotą i koncepcją tego prawa.
Ochrona sygnalistów i przeciwdziałanie korupcji w praktyce biznesowej
Publikacja zawiera analizę problematyki ochrony sygnalistów, omówiono w niej m.in. kwestie sygnalizowania naruszeń prawa, działań sygnalistów mieszczących się w granicach ustawowej ochrony i wykraczających poza ten zakres oraz dotyczące sfery stosunków pracowniczych.
Nieruchomości. Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego
Sprawdź, jakie działania podjąć w sytuacjach związanych z zarządzaniem, obrotem i rozstrzyganiem sporów dotyczących nieruchomości.
Mediacje. Teoria i praktyka
Książka to kompendium wiedzy o mediacji i jej zastosowaniu w różnych dziedzinach stosunków społecznych i prawnych. Zawiera przykłady zaczerpnięte z bogatej praktyki zawodowej autorów, dotyczące mediacji: cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, pracowniczych, karnych, administracyjnych, w sporach społecznych i konsumenckich.
Różnorodność i inkluzywność w miejscu pracy
Stworzenie różnorodnych i inkluzywnych miejsc pracy to jeden z głównych celów, jaki stawiają przed sobą obecnie nowoczesne organizacje.
Zobowiązania w obrocie gospodarczym
Publikacja jest kompendium wiedzy z zakresu prawa zobowiązań, które zostało zawarte w księdze III Kodeksu cywilnego. Autorzy omawiają poszczególne zagadnienia przez pryzmat potrzeb przedsiębiorców nie tylko prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, lecz także funkcjonujących jako spółki handlowe. Prawo zobowiązań w stosunkach handlowych jest najbardziej powszechnym, codziennym prawem zarówno przedsiębiorcy, jak i – w ujęciu B2C – konsumenta.
Prawa autorskie i prawa pokrewne w masie upadłości
Opracowanie zawiera analizę zagadnień prawnych związanych z prawami autorskimi i pokrewnymi od momentu ich wejścia do masy upadłości, poprzez zarządzanie prawami przez syndyka, kończąc na likwidacji masy upadłości obejmującej te prawa.
Prawa człowieka. Przed egzaminem
Zagadnienia z zakresu praw człowieka zaprezentowano w przystępnej formie pytań, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce. Taka forma pozwala aktywnie zdobywać i weryfikować wiedzę, a uzyskane informacje są lepiej zapamiętywane i utrwalane.
Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Budowanie polityki różnorodności
W publikacji omówiono kluczowe zagadnienia związane z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami. Autor opisuje prawne i zarządcze aspekty budowania efektywnej polityki różnorodności i podkreśla istotny wkład, jaki ci pracownicy wnoszą do organizacji.
Standardy ochrony małoletnich. Pytania i odpowiedzi
Tak zwaną ustawą Kamilka wprowadzono w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Dokument ten obejmuje zasady i procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub krzywdzenia małoletniego. Przykładowo, pracodawcy są zobowiązani do weryfikacji osób przed ich zatrudnieniem lub podjęciem innej działalności.
Ochrona zabytków. Komentarz
W komentarzu przeanalizowano formalnoprawne aspekty ochrony zabytków, odwołując się do praktyki orzeczniczej sądów administracyjnych. Omawiana ustawa zawiera szereg przepisów regulujących zarówno prawa, jak i obowiązki właścicieli zabytków oraz instytucji odpowiedzialnych za ich ochronę.
Akty organów egzekutywy z mocą ustawy we współczesnym polskim prawie i myśli konstytucyjnej
O doniosłym znaczeniu aktów organów egzekutywy świadczy fakt, że są one silnie zakorzenione w polskiej tradycji konstytucyjnej i są powszechnie wykorzystywane w praktyce ustrojowej niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej, służąc m.in. jako narzędzie implementacji prawa unijnego.
Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Komentarz
Publikacja jest jedynym na polskim rynku wydawniczym komentarzem do konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Autorzy omawiają pierwszy europejski akt prawny wprowadzający minimalne wymogi wobec sytuacji prawnej i społecznej ofiar tych zjawisk, odwołując się do polskich regulacji.
Rozprawy zdalne w praktyce
Książka jest syntetycznym poradnikiem dotyczącym rozpraw zdalnych, postępowań dowodowych online oraz ugód zdalnych.
Fundacja rodzinna. Praktyczny poradnik
Poradnik oferuje przegląd zagadnień związanych z funkcjonowaniem fundacji rodzinnych w Polsce – od założenia i rejestracji, przez reprezentację, aż po rozwiązanie i likwidację.
Podstawy kasacyjne w procesie cywilnym
Tematyka skargi kasacyjnej w procesie cywilnym jest niezwykle istotna ze względu na swoją złożoność oraz znaczenie dla możliwości usuwania z obrotu prawnego prawomocnych orzeczeń sądowych.
Rekomendacja U dotycząca dobrych praktyk w zakresie bancassurance. Komentarz
Publikacja to pierwszy na rynku komentarz do Uchwały nr 243/2023 Komisji Nadzoru Finansowego z 26 czerwca 2023 r. w sprawie wydania Rekomendacji U dotyczącej dobrych praktyk w zakresie bancassurance.
Normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw
Państwa członkowskie, w tym Polska, od 16 listopada 2015 r. są zobowiązane do stosowania przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Mimo to polskie regulacje prawne nie spełniają jej wszystkich wymogów. Komentarz do przepisów tego aktu jest wskazówką, jak je zmienić, aby tę zgodność osiągnąć.
Uczestnictwo osób starszych w obrocie cywilnoprawnym
Publikacja zawiera analizę cywilnoprawnej sytuacji osób starszych w obrocie prawnym, w tym propozycję optymalnego modelu ich ochrony. Istotny problem starzenia się polskiego społeczeństwa powoduje, że istnieje potrzeba weryfikacji obecnych rozwiązań prawnych stanowionych w odmiennej sytuacji demograficznej i ich dostosowanie do szybko zachodzących zmian społecznych oraz standardów międzynarodowych.
Przekształcanie spółek osobowych w spółki kapitałowe ze wzorami dokumentów
Publikacja zawiera wzory dokumentów, a jej uzupełnieniem jest szkolenie online prowadzone przez autorkę.
Obrót nieruchomościami rolnymi. Praktyczny poradnik do transakcji M&A
Autorzy przedstawiają szczegółową charakterystykę nieruchomości rolnych, działalność KOWR w zakresie nabywania tych nieruchomości, a także ograniczenia w obrocie nimi.
Szacowanie nieruchomości
W obecnym wydaniu dodano zagadnienia odnoszące się do systemów geoinformacyjnych, optymalizacji kosztów inwestycji budowlanych oraz charakterystyki energetycznej budynków.
Prawo autorskie i prawa pokrewne. Wprowadzenie
Książka w przystępny sposób przedstawia regulacje polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego. Prezentuje całość problematyki tej gałęzi prawa (łącznie z kwestiami organizacji zbiorowego zarządzania i sui generis ochrony baz danych) w świetle aktualnego orzecznictwa sądowego.
Techniki prawodawcze w prawie miejscowym
Publikacja kompleksowo przedstawia sposoby wykorzystywania technik prawodawczych przy tworzeniu projektów aktów prawa miejscowego przez organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej.
Rachunkowość i sprawozdawczość finansowa firmy
Zawarte w książce wyjaśnienia, przykłady, schematy rozwiązań, tabele i rysunki odnoszą się do problemów występujących w praktyce gospodarczej.