-20 % Prawo nieruchomości. Zbiór przepisów
Zbiór obejmuje zmiany opublikowane do dnia 25 sierpnia 2022 r.
-20 % Zasiedzenie nieruchomości w praktyce
Publikacja wyczerpująco omawia temat zasiedzenia nieruchomości. W opracowaniu zamieszczono także wzór wniosku o zasiedzenie.
-70 % Użytkowanie wieczyste nieruchomości publicznych
Autor przedstawia całościowy zarys konstrukcji użytkowania wieczystego, począwszy od jego genezy, poprzez zmiany kształtu normatywnego, aż po formę obecną i perspektywy na przyszłość.
-20 % Prawo pierwokupu nieruchomości
W książce przedstawiono praktyczne zasady stosowania przepisów dotyczących prawa pierwokupu nieruchomości, które zostały uregulowane w ponad 20 aktach prawnych
-20 % Kodeks cywilny w orzecznictwie Tom 1
-20 % Prawo rzeczowe
-18 % Zbiór pism i wyjaśnień urzędowych Ministerstwa Finansów...
-20 % Wniosek o wpis w księdze wieczystej po nowelizacji. Kom...
-20 % Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II
-20 % Instytucje prawa rzeczowego. Repetytorium
Syntetyczna i zwięzła prezentacja wybranych instytucji prawa rzeczowego, wzbogacona o wzory dokumentów, oświadczeń i zaświadczeń, a także pism procesowych.
-20 % Uwłaszczenie użytkowników wieczystych w drodze decyzji...
Publikacja zawiera kompleksową i przekrojową analizę problematyki przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w trybie postępowania administracyjnego.
-20 % Kodeks cywilny. Wybór orzecznictwa
Publikacja stanowi podręczny komentarz umożliwiający szybkie zorientowanie się w najważniejszych rozstrzygnięciach sądowych, wyznaczających rozumienie poszczególnych przepisów przez praktykę.
-20 % Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gr...
-20 % Prawo ochrony różnorodności biologicznej
-20 % Użytkowanie wieczyste w obrocie prawnym. Roszczenia o p...
-20 % Aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczy...
-20 % Własność nieruchomości. Wydanie 3
-20 % Problemy polskiego i europejskiego prawa prywatnego. Ks...
-20 % Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego...
Komentarz uzupełniony został wyborem orzeczeń sądowych, przydatnych do rozwiązywania problemów praktycznych.
Książki i ebooki Użytkowanie wieczyste
Użytkowanie wieczyste jako prawo rzeczowe najczęściej porównywane jest do własności, a ściślej rzecz ujmując, do tzw. własności czasowej. Użytkownik wieczysty może bowiem korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób oraz w tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać. Do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste stosuje się na mocy art. 234 k.c. odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości, podobnie do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się przepisy o własności na zasadach odpowiedniości (art. 237 k.c.). Odpowiednie stosowanie oznacza, że przepisy te stosujemy w sposób pełny tam, gdzie jest to możliwe, nie oznacza natomiast, że przepisy o właściwości mają zastosowanie wprost w sposób bezwzględny w każdym przypadku. I tak np. przeniesienie użytkowania wieczystego następuje w momencie wpisu do księgi wiecz...
Użytkowanie wieczyste jako prawo rzeczowe najczęściej porównywane jest do własności, a ściślej rzecz ujmując, do tzw. własności czasowej. Użytkownik wieczysty może bowiem korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób oraz w tych samych granicach użytkownik wieczysty może swoim prawem rozporządzać. Do oddania gruntu w użytkowanie wieczyste stosuje się na mocy art. 234 k.c. odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości, podobnie do przeniesienia użytkowania wieczystego stosuje się przepisy o własności na zasadach odpowiedniości (art. 237 k.c.). Odpowiednie stosowanie oznacza, że przepisy te stosujemy w sposób pełny tam, gdzie jest to możliwe, nie oznacza natomiast, że przepisy o właściwości mają zastosowanie wprost w sposób bezwzględny w każdym przypadku. I tak np. przeniesienie użytkowania wieczystego następuje w momencie wpisu do księgi wieczystej, anie w dniu zawarcia aktu notarialnego sprzedaży. Kwestie te regulowane są w ustawie o gospodarce nieruchomościami, która w uzupełnieniu do kodeksu cywilnego precyzuje i dopełnia treść tego prawa rzeczowego. Jakkolwiek dysponowanie przez użytkownika pełnią praw (tzw. triadą uprawnień) ma zbliżoną do własności konstrukcję, to oczywiste jest, że prawa te muszą jednak charakteryzować się pewnymi wyróżnikami.
Pierwszą z podstawowych różnic w stosunku do własności jest fakt, że oddanie w użytkowanie wieczyste może jedynie nastąpić w stosunku do gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków. Co do zasady użytkowanie wieczyste powstaje zatem w wyniku zawarcia umowy, choć mogą wystąpić wyjątki dopuszczające powstanie tego prawa np. w wyniku wydania decyzji lub z mocy prawa. Co do zasady użytkowanie dotyczy gruntów położonych w granicach miasta, choć tu także mogą występować wyjątki. W końcu codo zasady użytkowanie wieczyste jest odpłatne, a obowiązek uiszczania opłaty rocznej wskazuje na jej okresowość (choć i tu mogą nastąpić wyjątki, gdy ktoś uiścił opłatę z góry za cały okres użytkowania wieczystego). W końcu użytkowanie wieczyste może być ustanowione na okres do 99 lat, nie mniej niż 40 lat zgodnie z art. 236 k.c. Z tego powodu użytkowanie wieczyste określane jest właśnie jako tzw. „własność czasowa”.
Budynki i inne urządzenia wzniesione przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność, anie Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, mimo że budowane są na ich gruncie.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym