-20 % Kodeks Etyki Lekarskiej. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]
Prezentowana książka to pierwszy na rynku komentarz do nowego Kodeksu Etyki Lekarskiej, który wchodzi w życie 1 stycznia 2025 r. Dostarcza on czytelnikom praktycznego, obszernego i wieloaspektowego spojrzenia na poszczególne przepisy KEL, w szczególności zaś wskazanie, że większość z nich nie funkcjonuje w systemowej próżni.
-20 % Procedury kontrolne w sprawach podatkowych [PRZEDSPRZED...
Książka zawiera omówienie regulacji dotyczących kontroli przestrzegania przepisów prawa podatkowego, które uległy modyfikacjom po reformie Krajowej Administracji Skarbowej. Celem tych zmian było dostarczenie administracji podatkowej skutecznych instrumentów do wypełniania obowiązków kontrolnych i podniesienie efektywności jej działań.
-20 % System Prawa Sądownictwa Administracyjnego, Tom 2. Zakr...
Drugi tom Systemu Prawa Sądownictwa Administracyjnego stanowi kontynuację badań nad istotą sądownictwa administracyjnego. Obejmuje on zagadnienia dotyczące przedmiotu sądowej kontroli administracji publicznej oraz podmiotów, które biorą udział w postępowaniu przed sądem administracyjnym.
-20 % Ochrona sygnalistów w samorządzie terytorialnym. Od wol...
Książka kompleksowo przedstawia rozwiązania dotyczące zarządzania zgodnością, politykietyki i ochrony sygnalistów w odniesieniu do samorządu terytorialnego z uwzględnieniem aspektów prawnych, organizacyjnych oraz społecznych.
-20 % Cyfryzacja współpracy sądowej i dostępu do wymiaru spra...
Komentarz szczegółowo omawia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2844 z 13.12.2023 r. w sprawie cyfryzacji współpracy sądowej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i handlowych o charakterze transgranicznym oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych o charakterze transgranicznym, które jest kluczowym dokumentem dotyczącym nowoczesnego i efektywnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej.
-20 % Instytucje prawa procesowego cywilnego. Stan obecny i p...
Monografia przedstawia obowiązujące i projektowane zmiany wielu instytucji prawa procesowego cywilnego charakterystycznych dla postępowania rozpoznawczego oraz postępowania egzekucyjnego.
-20 % Nieruchomości. Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego...
Sprawdź, jakie działania podjąć w sytuacjach związanych z zarządzaniem, obrotem i rozstrzyganiem sporów dotyczących nieruchomości.
-20 % Różnorodność i inkluzywność w miejscu pracy
Stworzenie różnorodnych i inkluzywnych miejsc pracy to jeden z głównych celów, jaki stawiają przed sobą obecnie nowoczesne organizacje.
-20 % Prawa autorskie i prawa pokrewne w masie upadłości
Opracowanie zawiera analizę zagadnień prawnych związanych z prawami autorskimi i pokrewnymi od momentu ich wejścia do masy upadłości, poprzez zarządzanie prawami przez syndyka, kończąc na likwidacji masy upadłości obejmującej te prawa.
-20 % Wycena aktywów niematerialnych do celów prawnych [PRZED...
W publikacji autor udziela odpowiedzi na pytanie, jak wyceniać aktywa niematerialne – patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i know-how – do szeroko pojętych celów prawnych. Bazując na swoim doświadczeniu zawodowym, omawia najpopularniejsze metody wyceny, ich zalety i wady. Wskazuje, że sporządzenie dobrej wyceny, wyważającej interesy stron, w wielu przypadkach pozwala uniknąć kosztownych i czasochłonnych sporów sądowych oraz doprowadzić do ugodowego zakończenia spraw.
-20 % Mediacje. Teoria i praktyka [PRZEDSPRZEDAŻ]
Książka to kompendium wiedzy o mediacji i jej zastosowaniu w różnych dziedzinach stosunków społecznych i prawnych. Zawiera przykłady zaczerpnięte z bogatej praktyki zawodowej autorów, dotyczące mediacji: cywilnych, gospodarczych, rodzinnych, pracowniczych, karnych, administracyjnych, w sporach społecznych i konsumenckich.
-20 % Sygnaliści. Pytania i odpowiedzi
W publikacji omówiono zagadnienia związane z ustawą z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów, która zobowiązuje do wdrożenia procedur wewnętrznych zgłaszania naruszeń prawa i działań następczych. Wymóg ten został nałożony na szerokie grono podmiotów funkcjonujących zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym.
-20 % Ochrona zabytków. Komentarz
W komentarzu przeanalizowano formalnoprawne aspekty ochrony zabytków, odwołując się do praktyki orzeczniczej sądów administracyjnych. Omawiana ustawa zawiera szereg przepisów regulujących zarówno prawa, jak i obowiązki właścicieli zabytków oraz instytucji odpowiedzialnych za ich ochronę.
-20 % Rozprawy zdalne w praktyce
Książka jest syntetycznym poradnikiem dotyczącym rozpraw zdalnych, postępowań dowodowych online oraz ugód zdalnych.
-20 % Fundacja rodzinna. Praktyczny poradnik
Poradnik oferuje przegląd zagadnień związanych z funkcjonowaniem fundacji rodzinnych w Polsce – od założenia i rejestracji, przez reprezentację, aż po rozwiązanie i likwidację.
-20 % Uczestnictwo osób starszych w obrocie cywilnoprawnym
Publikacja zawiera analizę cywilnoprawnej sytuacji osób starszych w obrocie prawnym, w tym propozycję optymalnego modelu ich ochrony. Istotny problem starzenia się polskiego społeczeństwa powoduje, że istnieje potrzeba weryfikacji obecnych rozwiązań prawnych stanowionych w odmiennej sytuacji demograficznej i ich dostosowanie do szybko zachodzących zmian społecznych oraz standardów międzynarodowych.
-20 % Przekształcanie spółek osobowych w spółki kapitałowe ze...
Publikacja zawiera wzory dokumentów, a jej uzupełnieniem jest szkolenie online prowadzone przez autorkę.
-20 % Obrót nieruchomościami rolnymi. Praktyczny poradnik do...
Autorzy przedstawiają szczegółową charakterystykę nieruchomości rolnych, działalność KOWR w zakresie nabywania tych nieruchomości, a także ograniczenia w obrocie nimi.
-20 % Szacowanie nieruchomości
W obecnym wydaniu dodano zagadnienia odnoszące się do systemów geoinformacyjnych, optymalizacji kosztów inwestycji budowlanych oraz charakterystyki energetycznej budynków.
-20 % Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koment...
Książka stanowi kompleksowe kompendium wiedzy z zakresu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych napisane przez praktyków z doświadczeniem orzeczniczym w rozstrzyganiu w tego rodzaju sprawach.
-20 % Postępowanie o zatwierdzenie układu
Prezentowane rozważania pozwolą na rozwiązanie wielu praktycznych problemów, gdyż w każdym przypadku autorka proponuje właściwy sposób postępowania wraz z uzasadnieniem.
-20 % Zmiany w prawie spadkowym. Komentarz
Komentarz zawiera omówienie zmian dokonanych w księdze IV Kodeksu cywilnego, a także w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczących dziedziczenia ustawowego, niegodności dziedziczenia, sytuacji fundacji rodzinnej w obrębie uregulowań prawa spadkowego, zachowku, złożenia oświadczenia co do spadku w imieniu spadkobiercy niemającego pełnej zdolności do czynności prawnych oraz możliwości zrzeczenia się dziedziczenia na korzyść innej osoby, a także zachowku w całości lub w części.
-20 % Sztuczna inteligencja w wymiarze sprawiedliwości
Ta książka to klucz do zrozumienia, jak AI rewolucjonizuje prawo — od strategii stosowanych w polskim wymiarze sprawiedliwości po międzynarodowe wyzwania związane z odpowiedzialnością za algorytmy. Jeśli jesteś prawnikiem, sędzią lub radcą prawnym i chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać AI, by usprawnić swoją pracę, ta publikacja dostarczy Ci praktycznych narzędzi i inspiracji.
-20 % Zbiorowe prawo zatrudnienia. Komentarz
Zbiorowe prawo zatrudnienia reguluje relacje normatywne zachodzące pomiędzy reprezentującymi zatrudnionych związkami zawodowymi i organami partycypacyjnymi a pracodawcami i skupiającymi ich organizacjami oraz pomiędzy tymi podmiotami a organami władzy i administracji publicznej.
-20 % Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Prawo o aktach stanu cywi...
Stan prawny na 11 września 2024 roku
-20 % Kodeks postępowania administracyjnego. Przepisy
Stan prawny na 11 września 2024 roku
-20 % Umowa o roboty budowalne w praktyce sądowej i arbitrażo...
Ze względy na bardzo dużą liczbę sporów – zarówno sądowych i arbitrażowych – związanych z umowami o roboty budowlane niezbędna jest znajomość najnowszych stanowisk orzecznictwa i doktryny odnoszących się na najistotniejszych zagadnień praktycznych.
-20 % Szczególne klauzule antyabuzywne w polskim porządku pra...
Umiędzynarodowienie procesów gospodarczych, a co za tym idzie zmieniająca się rzeczywistość prawna, prowadzą do dużej fluktuacji regulacji prawa podatkowego. Coraz liczniejsze przypadki transakcji nakierowanych na obniżenie podstawy opodatkowania skłoniły ustawodawcę do wprowadzania kolejnych środków antyabuzywnych, mających w swym założeniu przeciwdziałać unikaniu opodatkowania.
-20 % Po co prawnikom filozofia prawa?
Publikacja stanowi zbiór esejów, w których autor przedstawia koncepcję tzw. trudnych przypadków i jej zastosowanie do analizy różnych zjawisk związanych z fenomenem idei prawa.
-20 % Administracja publiczna wobec nowych technologii. W kie...
W książce omówiono wpływ nowych technologii na administrację publiczną zarówno w kontekście ich oddziaływania na społeczeństwo, jak i na funkcjonowanie państwa i stosunki międzynarodowe. Przedstawiono działania podejmowane przez organy administracji na rzecz transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej stanowiące przedmiot orzecznictwa sądów europejskich i krajowych.
-30 % Wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej. Komentar...
Analiza przepisów ustawy z uwzględnieniem najnowszych zmian, m.in. dotyczących programu "Aktywny rodzic" oraz „Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej na lata 2024-2027”.
-20 % Obce prawo procesowe w sądowym postępowaniu cywilnym
Książka wyjaśnia podstawy, metody i przypadki stosowania w postępowaniu cywilnym przez sąd polski zagranicznych przepisów procesowych, dowodząc zarazem, że tradycyjne przekonanie o stosowaniu przez sąd wyłącznie własnego prawa procesowego (tzw. zasada lex fori processualis) nie jest prawidłowe.
-50 % Zadośćuczynienie z tytułu śmierci osoby najbliższej. Pr...
Książka zawiera zbiór tekstów dotyczących standaryzacji (ujednolicania) zadośćuczynień zasądzanych z tytułu śmierci osoby najbliższej. To pierwsze kompleksowe opracowanie tej problematyki w polskiej literaturze. Została ona ujęta interdyscyplinarnie, na płaszczyznach psychologicznej, cywilnoprawnej, konstytucyjnej, komparatystycznej, empirycznej oraz cywilnodogmatycznej.
-20 % Ekspertyza prywatna w polskim postępowaniu karnym
Publikacja przedstawia problematykę wykorzystywania ekspertyzy prywatnej w procesie karnym, a także szereg zagadnień związanych z tym dowodem, m.in: status prawny eksperta prywatnego, wpływ ekspertyzy prywatnej na realizację zasad procesowych, a także rodzaje spraw, w których najczęściej jest ona sporządzana.
-20 % Profesjonalne źródła informacji o prawie
W książce zaprezentowano profesjonalne źródła informacji o prawie, z których korzystają prawnicy w swojej codziennej praktyce – systemy informacji prawnej, prawnicze bazy danych i dzienniki urzędowe.
-20 % Sytuacja prawna używaczy w prawie patentowym
W publikacji przedstawiono, kim są używacze uprzedni oraz późniejsi, jakie są powody ustanowienia przyznanej im ochrony, a także, w jaki sposób umiejscowić te instytucje w systemie prawa własności przemysłowej.
-30 % Pozew i powództwo o uzgodnienie treści księgi wieczyste...
Opracowanie zawiera praktyczne porady jak sformułować żądanie uzgodnienia treści księgi wieczystej, jakich pomyłek w tym zakresie unikać, jak podjąć obronę przeciwko pozwowi o uzgodnienie treści księgi wieczystej.
-20 % Ujawnienie praw osobistych i roszczeń w księdze wieczys...
Książka pomaga w rozwiązaniu wielu praktycznych problemów związanych z zasadami wpisu praw osobistych i roszczeń do księgi wieczystej oraz skutkami tego wpisu.
-40 % Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i...
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, jest podstawowym aktem wykonawczym do ustawy – Prawo budowlane. Przepisy tego rozporządzenia dają podstawę do odmowy udzielania pozwoleń na budowę, wnoszenia sprzeciwów wobec zgłoszeń zamiaru wykonania robót budowlanych, a także stwierdzenia nieważności miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
-20 % Podatki w kadrach
Pytania i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości w praktyce.
Książki i ebooki Radca prawny
Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Aby móc go wykonywać, należy ukończyć magisterskie studia prawnicze w Polsce lub równoważne studia zagraniczne, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Niezbędny jest również nieskazitelny charakter oraz rękojmia prawidłowego wykonywania zawodu. Kandydat musi odbyć aplikację radcowską i zdać egzamin radcowski. Ze względu na dynamiczne zmiany w prawie, w tym zawodzie niezwykle ważne jest pogłębianie wiedzy, aby móc skutecznie doradzać klientom.
Obowiązki, zadania i wyzwania radcy prawnego
Zakres obowiązków radcy prawnego jest szeroki i wymaga zarówno znajomości prawa, jak i umiejętności jego praktycznego zastosowania. Do głównych zadań radców prawnych należy doradztwo w sprawach prawnych, sporządzanie opinii prawnych, reprezentowanie klientów przed sądami oraz organami administracyjnym...
Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Aby móc go wykonywać, należy ukończyć magisterskie studia prawnicze w Polsce lub równoważne studia zagraniczne, mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Niezbędny jest również nieskazitelny charakter oraz rękojmia prawidłowego wykonywania zawodu. Kandydat musi odbyć aplikację radcowską i zdać egzamin radcowski. Ze względu na dynamiczne zmiany w prawie, w tym zawodzie niezwykle ważne jest pogłębianie wiedzy, aby móc skutecznie doradzać klientom.
Obowiązki, zadania i wyzwania radcy prawnego
Zakres obowiązków radcy prawnego jest szeroki i wymaga zarówno znajomości prawa, jak i umiejętności jego praktycznego zastosowania. Do głównych zadań radców prawnych należy doradztwo w sprawach prawnych, sporządzanie opinii prawnych, reprezentowanie klientów przed sądami oraz organami administracyjnymi, a także negocjowanie umów i rozwiązywanie sporów. Jednym z kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się specjaliści w tym zawodzie, jest konieczność aktualizacji wiedzy o zmieniających się przepisach. Prawo, zwłaszcza w obszarze cywilnym, gospodarczym, administracyjnym, jest dynamiczne i stale ewoluuje, co zmusza radców prawnych do stałego poszerzania wiedzy.
Akty prawne regulujące pracę radcy prawnego
Praca radcy prawnego w Polsce jest ściśle regulowana przez konkretne akty prawne, które definiują jego kompetencje, obowiązki oraz zasady wykonywania zawodu. Najważniejszym dokumentem jest ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 499), ale równie ważny jest Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks postępowania administracyjnego czy Kodeks Etyki Radcy Prawnego.
Księgarnia Profinfo – publikacje dla radcy prawnego
W Księgarni Profinfo znajdziesz szeroką gamę specjalistycznych publikacji dla radcy prawnego, które wspierają codzienną pracę i rozwój zawodowy. Nasze książki dla radcy prawnego to doskonałe narzędzie do zdobywania wiedzy w zakresie różnych dziedzin prawa. Każda pozycja w ofercie wzbogaca prywatną bibliotekę radcy prawnego, dostarczając wartościowej literatury, która pomaga w doskonaleniu zawodowym i lepszym rozumieniu zmian w przepisach.