Sąsiedztwo nieruchomości. Komentarz
Aspekty prawne planowania i zagospodarowania przestrzen...
Ideologia i zagospodarowanie przestrzeni
Książki i ebooki Zasada dobrego sąsiedztwa
Określana też jako „dobre sąsiedztwo”, to wymóg uwzględnienia istniejącego zagospodarowania terenu i wynikających z tego parametrów (jak wysokość, szerokość, intensywność zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna itp.) przy lokalizowaniu nowej zabudowy.
Stanowi ona, jak się wydaje, ograniczenie w zagospodarowywaniu przestrzeni, dla której nie został uchwalony plan miejscowy, a jej celem jest dostosowanie nowej zabudowy do zabudowy już istniejącej w zakresie gabarytów i funkcji, a także utrzymanie bądź wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ograniczenie rozlewania się nowej zabudowy na tereny dotychczas niezabudowane położone w oddaleniu od terenów zabudowanych. Ostatni ze wskazanych celów ma istotny wymiar finansowy. Realizacja zabudowy wiąże się często z koniecznością doprowadzenia do niej infrastruktury drogowej, kanal...
Określana też jako „dobre sąsiedztwo”, to wymóg uwzględnienia istniejącego zagospodarowania terenu i wynikających z tego parametrów (jak wysokość, szerokość, intensywność zabudowy, powierzchnia biologicznie czynna itp.) przy lokalizowaniu nowej zabudowy.
Stanowi ona, jak się wydaje, ograniczenie w zagospodarowywaniu przestrzeni, dla której nie został uchwalony plan miejscowy, a jej celem jest dostosowanie nowej zabudowy do zabudowy już istniejącej w zakresie gabarytów i funkcji, a także utrzymanie bądź wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ograniczenie rozlewania się nowej zabudowy na tereny dotychczas niezabudowane położone w oddaleniu od terenów zabudowanych. Ostatni ze wskazanych celów ma istotny wymiar finansowy. Realizacja zabudowy wiąże się często z koniecznością doprowadzenia do niej infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, gazowej itp., co wpływa na wydatki budżetowe samorządu terytorialnego (gmin i powiatów).
Zasada ta stanowi jeden z wymogów, który musi zostać spełniony, aby możliwe było ustalenie wymagań dla nowej zabudowy i wydanie pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy. Aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie dwóch warunków:
- istnienie w sąsiedztwie zabudowanej działki dostępnej z tej samej drogi publicznej;
- zabudowa działki sąsiedniej musi umożliwić ustalenie parametrów dla nowej zabudowy.
Pierwszy warunek wynikający z zasady dobrego sąsiedztwa to działka sąsiednia. Działka sąsiednia może być ujmowana w znaczeniu zarówno wąskim, jak i szerokim. W znaczeniu wąskim działką sąsiednią będzie tylko grunt bezpośrednio sąsiadujący z działką, na której inwestor zamierza zrealizować inwestycję, czyli ma zostać zabudowana.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym