-60 % Najem i wynajem nieruchomości komercyjnych. Praktyczny...
Publikacja w praktyczny sposób omawia zagadnienia związane z najmem nieruchomości komercyjnych. Z uwagi na to, że problematyka ta nie została kompleksowo uregulowana i wiele postanowień jest opartych o swobodę kontraktowania, postępowanie uczestników obrotu nie zawsze wynika z obowiązujących przepisów czy linii orzeczniczej sądów, lecz z ukształtowanej praktyki rynkowej.
-70 % Ochrona praw lokatorów. Dodatki mieszkaniowe. Komentarz...
W komentarzu w przystępny sposób omówiono zagadnienia zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Publikacja obejmuje również omówienie ustawy o dodatkach mieszkaniowych oraz zawiera praktyczne wzory pozwów sądowych z syntetyczną analizą każdego z nich.
-60 % Umowa najmu lokalu handlowego
Publikacja zawiera przykład umowy najmu lokalu usługowego wraz z uzupełnieniem w postaci alternatywnych postanowień umożliwiających szczegółowe jej przygotowanie
-20 % Ochrona praw lokatorów i najem lokali mieszkalnych. Kom...
W książce przedstawiono przepisy różnych ustaw mieszkaniowych, które dotyczą gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, najmu lub innych form używania cudzych mieszkań za odpłatnością.
-20 % Ochrona praw lokatorów i mieszkaniowy zasób gminy. Kome...
Komentarz uwzględnia ostatnie nowelizacje ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, w tym najnowszą, która wejdzie w życie 1.07.2021 r.
-20 % Własność lokali. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sąd...
Komentarz uwzględnia wszystkie dotychczasowe zmiany stanu prawnego wpływające na interpretację ustawy o własności lokali.
Książki i ebooki Umowa najmu
Umowa najmu to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której jedna strona (wynajmujący) zobowiązuje się udostępnić drugiej stronie (najemcy) rzecz (przeważnie nieruchomość lub rzecz ruchomą) do użytkowania na określony czas, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu wynagrodzenie w postaci czynszu. Umowa ta jest regulowana przede wszystkim przez kodeks cywilny.
Umowa najmu powinna być zawarta na piśmie, szczególnie w przypadku najmu nieruchomości – gdzie stosuje się również umowy notarialne, pozwala to skuteczniej uniknąć ewentualnych sporów. W przypadku najmu mieszkania czy lokalu użytkowego umowa najmu jest dodatkowo regulowana przez przepisy...
Umowa najmu to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której jedna strona (wynajmujący) zobowiązuje się udostępnić drugiej stronie (najemcy) rzecz (przeważnie nieruchomość lub rzecz ruchomą) do użytkowania na określony czas, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu wynagrodzenie w postaci czynszu. Umowa ta jest regulowana przede wszystkim przez kodeks cywilny.
Umowa najmu powinna być zawarta na piśmie, szczególnie w przypadku najmu nieruchomości – gdzie stosuje się również umowy notarialne, pozwala to skuteczniej uniknąć ewentualnych sporów. W przypadku najmu mieszkania czy lokalu użytkowego umowa najmu jest dodatkowo regulowana przez przepisy prawa mieszkaniowego, które określają prawa i obowiązki stron oraz warunki rozwiązania umowy najmu.
Umowa najmu w praktyce
W umowie najmu muszą się znaleźć takie elementy, jak:
- Data i miejsce zawarcia umowy
- Strony i przedmiot najmu
- Czas trwania najmu
- Czynsz i termin płatności
- Warunki użytkowania rzeczy / prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy
- Warunki zwrotu rzeczy / warunki wypowiedzenia umowy
Niewywiązanie się z obowiązków wynikających z umowy najmu przez jedną ze stron może prowadzić do odpowiedzialności cywilnej – np. w formie odszkodowania, kary umownej czy też wypowiedzenia umowy najmu.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym