-25 % Polskie prawo konstytucyjne
Szczegółowe omówienie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., a także ustaw i innych aktów normatywnych regulujących problematykę wolności i praw jednostki oraz organizację i funkcjonowanie naczelnych organów państwowych i samorządu terytorialnego.
-20 % Powoływanie sędziów konstytucyjnych w wybranych państwa...
Książka prezentuje wyniki badań naukowych przeprowadzonych w czternastu państwach europejskich, poświęconych prawnym i pozaprawnym uwarunkowaniom wyboru sędziów konstytucyjnych.
-20 % Konstytucyjny spór o granice zmian organizacji i zasad...
Publikacja jest poświęcona nowelizacjom ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym.
-24 % Współczesne systemy polityczne
-25 % Konstytucyjny system organów państwowych
-20 % Odpowiedzialność posłów i senatorów na tle zasady manda...
Monografia jest pierwszym kompleksowym opracowaniem problematyki odpowiedzialności posłów i senatorów w Rzeczypospolitej Polskiej.
-20 % Technika prawodawcza
Książki i ebooki Sejm RP
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy organ władzy ustawodawczej. Stanowi jedną z dwóch izb parlamentu RP określaną jako „izba niższa”. Składa się on z 460 posłów. Kadencja Sejmu. Kadencja Sejmu trwa cztery lata od dnia zebrania się nowo wybranego Sejmu do dnia poprzedzającego zebranie się następnego Sejmu.
Historia sejmu
Zaczątkami sejmów polskich były zbierające się od ostatnich lat panowania Władysława Jagiełły sejmiki generalne. W 1493 roku powstał sejm walny, dzielący się na trzy stany: króla, senat i izbę poselską, składającą się z posłów wybieranych przez sejmiki. Już od lat 30. XVI wieku niektóre sejmy rozchodziły się bez uchwał, a od 1652 roku weszło w życie liberum veto, umożliwiające zerwanie sejmu. Na każdy sejm wybierano inny komplet posłów. Ewenementem był tu Sejm Czteroletni, obradujący w zbliżonym składzie. Sejmami specjalnymi b...
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to najwyższy organ władzy ustawodawczej. Stanowi jedną z dwóch izb parlamentu RP określaną jako „izba niższa”. Składa się on z 460 posłów. Kadencja Sejmu. Kadencja Sejmu trwa cztery lata od dnia zebrania się nowo wybranego Sejmu do dnia poprzedzającego zebranie się następnego Sejmu.
Historia sejmu
Zaczątkami sejmów polskich były zbierające się od ostatnich lat panowania Władysława Jagiełły sejmiki generalne. W 1493 roku powstał sejm walny, dzielący się na trzy stany: króla, senat i izbę poselską, składającą się z posłów wybieranych przez sejmiki. Już od lat 30. XVI wieku niektóre sejmy rozchodziły się bez uchwał, a od 1652 roku weszło w życie liberum veto, umożliwiające zerwanie sejmu. Na każdy sejm wybierano inny komplet posłów. Ewenementem był tu Sejm Czteroletni, obradujący w zbliżonym składzie. Sejmami specjalnymi były:
- konwokacyjny,
- elekcyjny,
- koronacyjny.
W II RP istniał sejm dwuizbowy, który miał szczególną, faktyczna władzę do 1926 roku oraz autonomiczny sejm śląski. W PRL sejm był jednoizbowy o dość fikcyjnych uprawnieniach, a od 1989 mamy znów dwuizbowy parlament.
Funkcje i uprawnienia Sejmu
- Funkcja ustawodawcza (podstawowa funkcja Sejmu polegająca na uchwalaniu ustaw i uchwał).
- Funkcja kreacyjna (polega na powoływaniu i odwoływaniu organów konstytucyjnych oraz udzielania votum zaufania Radzie Ministrów).
- Funkcja kontrolna (kontrola nad działaniem władzy wykonawczej oraz prawo uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu).
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym