Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Publikacja pozwala na znalezienie odpowiedzi na wiele istotnych problemów praktycznych, w szczególności w zakresie wydawanych przez organy samorządu aktów prawa miejscowego oraz aktów kierownictwa wewnętrznego. Powinien być również traktowany jako źródło inspiracji do badań naukowych.
Kontrakt terytorialny
W publikacji dokonano porównania rozwiązań z zakresu kontraktów terytorialnych obowiązujących w Polsce do narzędzi polityki regionalnej, jakie są stosowane w wybranych państwach Unii Europejskie.
Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Aktualna i praktyczna wykładnia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, przedstawiająca ogół norm prawnych odnoszących się do działalności samorządu terytorialnego.
-20 % Ochrona ładu przestrzennego z perspektywy prawno-urbani...
W książce przedstawiono na czym polega ochrona i kształtowanie ładu przestrzennego zarówno na podstawie przepisów prawnych, jak i z perspektywy urbanistyki i architektury.
-80 % Wizerunek gminy i jego ochrona
Szczegółowa analiza oraz kategoryzacja istotnych zagadnień dotyczących wizerunku gminy i jego ochrony.
-60 % Wybrane postępowania prowadzone przez organy gmin. Prak...
W publikacji omówiono wybrane postępowania administracyjne prowadzone przez organy gmin.
Tylko 15 egz. -20% Skargi, wnioski i petycje w jednostkach samorządu teryt...
Omówienie instytucji skarg, petycji i wniosków w polskim porządku prawnym.
-20 % Pomoc publiczna udzielana przez gminy
W publikacji omówione zostały zagadnienia pomocy publicznej udzielanej przez gminy w związku z występowaniem epidemii COVID-19.
-20 % Opłaty i wybrane roszczenia dotyczące nieruchomości
Publikacja w sposób kompleksowy i przejrzysty analizuje kwestie związane z poszczególnymi opłatami w ujęciu systematycznym poprzez wskazanie elementów konstrukcyjnych opłat.
Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy
Jedyna na rynku pozycja, która kompleksowo opisuje zatrudnienie niepełnoetatowe.
Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia
Pierwsze na rynku kompleksowe opracowanie monograficzne dotyczące prawnofinansowych aspektów źródeł finansowania ochrony zdrowia w Polsce.
-18 % Ustawa o samorządzie gminnym Komentarz
-12 % Samorząd terytorialny W 20 lat po reformie administracy...
-20 % Źródła prawa w samorządzie terytorialnym
W monografii przedstawiono zagadnienie znaczenia aktów normatywnych oraz aktów prawa miejscowego jako podstawy prawnej działania samorządu terytorialnego - ze szczególnym uwzględnieniem aktów budzących wątpliwości teoretyczne i praktyczne.
-20 % Zasady w prawie administracyjnym. Teoria, praktyka, orz...
W książce omówiono ogólne, systemowe zasady prawa administracyjnego, ich charakter i znaczenie, a także konstrukcję nadużycia prawa.
-20 % Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy
Jaką odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi gmina w związku z realizacją przez nią nałożonych zadań?
Fakultatywne działania administracji publicznej
W publikacji omówiono zagadnienie fakultatywności działania organu administracji publicznej, rozumianej jako przyznany temu organowi przez ustawodawcę wybór pomiędzy podjęciem a powstrzymaniem się od działania.
Nabory i konkursy w służbie publicznej
Publikacja podejmuje temat konstytucyjnego wymogu równego i powszechnego dostępu wszystkich obywateli do służby publicznej.
-20 % Kontrola konstytucyjności prawa a stosowanie prawa w or...
Publikacja omawia problem wyznaczenia granicy między kontrolą konstytucyjności prawa a stosowaniem prawa przez najwyższe organy władzy sądowniczej - Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym w Po...
Monografia stanowi analizę pozycji prawnej uczestników społeczności lokalnej oraz jednostek samorządu terytorialnego w procesie wykorzystania poszczególnych instrumentów partycypacji społecznej.
Aksjologia prawa administracyjnego. Tom II
W monografii szeroko zaprezentowano aksjologiczne zagadnienia tworzenia prawa administracyjnego i jego stosowania oraz problematykę aksjologii sądownictwa administracyjnego.
-20 % Aksjologia prawa administracyjnego. Tom I
W monografii szeroko zaprezentowano aksjologiczne zagadnienia tworzenia prawa administracyjnego i jego stosowania oraz problematykę aksjologii sądownictwa administracyjnego.
Wolność w prawie administracyjnym
Publikacja przedstawia dorobek kolejnego, siódmego już, Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów, które odbyło się w Krakowie w czerwcu 2016 r.
Terminowe umowy o pracę
Monografia stanowi pierwsze na rynku wydawniczym kompleksowe omówienie ostatnich nowelizacji przepisów dotyczących terminowych umów o pracę zarówno w aspekcie naukowym, jak i praktycznym.
Służebność przesyłu w praktyce na przykładzie przedsięb...
Autorzy identyfikują podstawowe problemy służebności przesyłu, proponują kierunki ich rozwiązania, a także koncentrują się na problemach związanych z ustanawianiem służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
-20 % System prawa pracy. TOM II. Indywidualne prawo pracy. C...
Publikacja obejmuje część ogólną indywidualnego prawa pracy.
-20 % Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i pod...
W publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich zarówno w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych.
-80 % System prawa pracy. TOM I. Część ogólna
Prezentacja ustawodawstwa pracy w ujęciu systemowym.
-12 % Oświata i wychowanie jako zadanie publiczne gmin
-20 % Prawne instrumenty ograniczania deficytu budżetowego i...
Pierwsza na rynku monografia prawnicza zawierająca usystematyzowany wykład prawnych ograniczeń deficytu budżetu i długu publicznego jednostek samorządu terytorialnego jako instytucji prawa finansów publicznych.
-20 % Działalność gospodarcza jednostek samorządu terytorialn...
W publikacji omówiono zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki samorządu terytorialnego.
-20 % Antywartości w prawie administracyjnym
Publikacja stanowi zbiór referatów i głosów w dyskusji przedstawionych podczas VI Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów.
Samorządowe konsultacje społeczne
Gminne rady seniorów - wykładnia przepisów i efekty ich...
Publikacja w całościowy sposób odnosi się do problematyki gminnych rad seniorów - począwszy od przedstawienia genezy rozwiązań, przez analizę normatywną, a skończywszy na praktycznym aspekcie ich funkcjonowania w skali kraju.
Podstawy władztwa administracyjnego
-20 % Zadania samorządu terytorialnego w ochronie środowiska....
-20 % Racjonalność planowania w prawie administracyjnym
-20 % Samorząd terytorialny w Polsce i Portugalii. Analiza pr...
Jawność w samorządzie terytorialnym
Organizacja administracji publicznej z perspektywy powi...
Książki i ebooki Samorząd gminny
Samorząd gminny jest formą organizacji wspólnot lokalnych, najczęściej nie posiadającą charakteru politycznego. W Polsce podstawowym, a zarazem tradycyjnym szczeblem samorządu terytorialnego jest gmina, która tworzy Radę Gminy. Rada Gminy powołuje zarząd oraz wójta w gminach wiejskich, burmistrza w gminach miejskich lub prezydenta w dużych ośrodkach miejskich. W Polsce samorząd działał w 1919-1939 oraz 1944-1950, następnie został zniesiony. Od 1990 roku wspólnotę samorządową stanowią mieszkańcy gmin.
Zadania samorządu gminnego
Samorząd gminny wykonuje samodzielnie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej. Gmina dysponuje środkami materialnym pozwalającymi na realizację założonych zadań. Do zadań własnych samorządu gminnego należą zadania z zakresu lokalnego transportu zb...
Samorząd gminny jest formą organizacji wspólnot lokalnych, najczęściej nie posiadającą charakteru politycznego. W Polsce podstawowym, a zarazem tradycyjnym szczeblem samorządu terytorialnego jest gmina, która tworzy Radę Gminy. Rada Gminy powołuje zarząd oraz wójta w gminach wiejskich, burmistrza w gminach miejskich lub prezydenta w dużych ośrodkach miejskich. W Polsce samorząd działał w 1919-1939 oraz 1944-1950, następnie został zniesiony. Od 1990 roku wspólnotę samorządową stanowią mieszkańcy gmin.
Zadania samorządu gminnego
Samorząd gminny wykonuje samodzielnie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej. Gmina dysponuje środkami materialnym pozwalającymi na realizację założonych zadań. Do zadań własnych samorządu gminnego należą zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego, wodociągów, kanalizacji, pomocy społecznej, edukacji publicznej, kultury fizycznej oraz zieleni gminnej.
W celu praktycznego zaznajomienia się z wybranymi postępowaniami administracyjnymi prowadzonymi przez organy gmin warto skorzystać z książki „Wybrane postępowania prowadzone przez organy gmin. Praktyczny przewodnik”.
Praktyczną wykładnie przepisów ustawy o samorządzie gminnym możemy znaleźć w podręczniku „Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz”.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym