-80 % Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Publikacja pozwala na znalezienie odpowiedzi na wiele istotnych problemów praktycznych, w szczególności w zakresie wydawanych przez organy samorządu aktów prawa miejscowego oraz aktów kierownictwa wewnętrznego. Powinien być również traktowany jako źródło inspiracji do badań naukowych.
-20 % Kontrakt terytorialny
W publikacji dokonano porównania rozwiązań z zakresu kontraktów terytorialnych obowiązujących w Polsce do narzędzi polityki regionalnej, jakie są stosowane w wybranych państwach Unii Europejskie.
-20 % Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Aktualna i praktyczna wykładnia przepisów ustawy o samorządzie gminnym, przedstawiająca ogół norm prawnych odnoszących się do działalności samorządu terytorialnego.
-20 % Ochrona ładu przestrzennego z perspektywy prawno-urbani...
W książce przedstawiono na czym polega ochrona i kształtowanie ładu przestrzennego zarówno na podstawie przepisów prawnych, jak i z perspektywy urbanistyki i architektury.
-70 % Wizerunek gminy i jego ochrona
Szczegółowa analiza oraz kategoryzacja istotnych zagadnień dotyczących wizerunku gminy i jego ochrony.
-20 % Wybrane postępowania prowadzone przez organy gmin. Prak...
W publikacji omówiono wybrane postępowania administracyjne prowadzone przez organy gmin.
-20 % Skargi, wnioski i petycje w jednostkach samorządu teryt...
Omówienie instytucji skarg, petycji i wniosków w polskim porządku prawnym.
-20 % Pomoc publiczna udzielana przez gminy
W publikacji omówione zostały zagadnienia pomocy publicznej udzielanej przez gminy w związku z występowaniem epidemii COVID-19.
-20 % Opłaty i wybrane roszczenia dotyczące nieruchomości
Publikacja w sposób kompleksowy i przejrzysty analizuje kwestie związane z poszczególnymi opłatami w ujęciu systematycznym poprzez wskazanie elementów konstrukcyjnych opłat.
-20 % Zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy
Jedyna na rynku pozycja, która kompleksowo opisuje zatrudnienie niepełnoetatowe.
-20 % Publicznoprawne źródła finansowania ochrony zdrowia
Pierwsze na rynku kompleksowe opracowanie monograficzne dotyczące prawnofinansowych aspektów źródeł finansowania ochrony zdrowia w Polsce.
-18 % Ustawa o samorządzie gminnym Komentarz
-12 % Samorząd terytorialny W 20 lat po reformie administracy...
-20 % Źródła prawa w samorządzie terytorialnym
W monografii przedstawiono zagadnienie znaczenia aktów normatywnych oraz aktów prawa miejscowego jako podstawy prawnej działania samorządu terytorialnego - ze szczególnym uwzględnieniem aktów budzących wątpliwości teoretyczne i praktyczne.
-20 % Zasady w prawie administracyjnym. Teoria, praktyka, orz...
W książce omówiono ogólne, systemowe zasady prawa administracyjnego, ich charakter i znaczenie, a także konstrukcję nadużycia prawa.
-20 % Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy
Jaką odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi gmina w związku z realizacją przez nią nałożonych zadań?
-20 % Fakultatywne działania administracji publicznej
W publikacji omówiono zagadnienie fakultatywności działania organu administracji publicznej, rozumianej jako przyznany temu organowi przez ustawodawcę wybór pomiędzy podjęciem a powstrzymaniem się od działania.
-20 % Nabory i konkursy w służbie publicznej
Publikacja podejmuje temat konstytucyjnego wymogu równego i powszechnego dostępu wszystkich obywateli do służby publicznej.
-20 % Kontrola konstytucyjności prawa a stosowanie prawa w or...
Publikacja omawia problem wyznaczenia granicy między kontrolą konstytucyjności prawa a stosowaniem prawa przez najwyższe organy władzy sądowniczej - Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny.
-20 % Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym w Po...
Monografia stanowi analizę pozycji prawnej uczestników społeczności lokalnej oraz jednostek samorządu terytorialnego w procesie wykorzystania poszczególnych instrumentów partycypacji społecznej.
-20 % Aksjologia prawa administracyjnego. Tom II
W monografii szeroko zaprezentowano aksjologiczne zagadnienia tworzenia prawa administracyjnego i jego stosowania oraz problematykę aksjologii sądownictwa administracyjnego.
-20 % Aksjologia prawa administracyjnego. Tom I
W monografii szeroko zaprezentowano aksjologiczne zagadnienia tworzenia prawa administracyjnego i jego stosowania oraz problematykę aksjologii sądownictwa administracyjnego.
-20 % Wolność w prawie administracyjnym
Publikacja przedstawia dorobek kolejnego, siódmego już, Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów, które odbyło się w Krakowie w czerwcu 2016 r.
-20 % Terminowe umowy o pracę
Monografia stanowi pierwsze na rynku wydawniczym kompleksowe omówienie ostatnich nowelizacji przepisów dotyczących terminowych umów o pracę zarówno w aspekcie naukowym, jak i praktycznym.
-20 % Służebność przesyłu w praktyce na przykładzie przedsięb...
Autorzy identyfikują podstawowe problemy służebności przesyłu, proponują kierunki ich rozwiązania, a także koncentrują się na problemach związanych z ustanawianiem służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
-20 % System prawa pracy. TOM II. Indywidualne prawo pracy. C...
Publikacja obejmuje część ogólną indywidualnego prawa pracy.
-20 % Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i pod...
W publikacji w sposób szczegółowy i kompleksowy zaprezentowano problematykę szeroko pojętego obrotu nieruchomościami i korzystania z nich zarówno w stosunkach gospodarczych, jak i rodzinnych.
-20 % System prawa pracy. TOM I. Część ogólna
Prezentacja ustawodawstwa pracy w ujęciu systemowym.
-12 % Oświata i wychowanie jako zadanie publiczne gmin
-18 % Przewodnik po zmianach przepisów 2016/2017 dla sektora...
-20 % Prawne instrumenty ograniczania deficytu budżetowego i...
Pierwsza na rynku monografia prawnicza zawierająca usystematyzowany wykład prawnych ograniczeń deficytu budżetu i długu publicznego jednostek samorządu terytorialnego jako instytucji prawa finansów publicznych.
-20 % Działalność gospodarcza jednostek samorządu terytorialn...
W publikacji omówiono zagadnienia prowadzenia działalności gospodarczej przez jednostki samorządu terytorialnego.
-20 % Antywartości w prawie administracyjnym
Publikacja stanowi zbiór referatów i głosów w dyskusji przedstawionych podczas VI Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów.
-20 % Samorządowe konsultacje społeczne
-20 % Gminne rady seniorów - wykładnia przepisów i efekty ich...
Publikacja w całościowy sposób odnosi się do problematyki gminnych rad seniorów - począwszy od przedstawienia genezy rozwiązań, przez analizę normatywną, a skończywszy na praktycznym aspekcie ich funkcjonowania w skali kraju.
-20 % Podstawy władztwa administracyjnego
-20 % Zadania samorządu terytorialnego w ochronie środowiska....
-20 % Racjonalność planowania w prawie administracyjnym
-20 % Samorząd terytorialny w Polsce i Portugalii. Analiza pr...
-20 % Wartości w prawie administracyjnym
Książki i ebooki Samorząd gminny
Samorząd gminny jest formą organizacji wspólnot lokalnych, najczęściej nie posiadającą charakteru politycznego. W Polsce podstawowym, a zarazem tradycyjnym szczeblem samorządu terytorialnego jest gmina, która tworzy Radę Gminy. Rada Gminy powołuje zarząd oraz wójta w gminach wiejskich, burmistrza w gminach miejskich lub prezydenta w dużych ośrodkach miejskich. W Polsce samorząd działał w 1919-1939 oraz 1944-1950, następnie został zniesiony. Od 1990 roku wspólnotę samorządową stanowią mieszkańcy gmin.
Zadania samorządu gminnego
Samorząd gminny wykonuje samodzielnie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej. Gmina dysponuje środkami materialnym pozwalającymi na realizację założonych zadań. Do zadań własnych samorządu gminnego należą zadania z zakresu lokalnego transportu zb...
Samorząd gminny jest formą organizacji wspólnot lokalnych, najczęściej nie posiadającą charakteru politycznego. W Polsce podstawowym, a zarazem tradycyjnym szczeblem samorządu terytorialnego jest gmina, która tworzy Radę Gminy. Rada Gminy powołuje zarząd oraz wójta w gminach wiejskich, burmistrza w gminach miejskich lub prezydenta w dużych ośrodkach miejskich. W Polsce samorząd działał w 1919-1939 oraz 1944-1950, następnie został zniesiony. Od 1990 roku wspólnotę samorządową stanowią mieszkańcy gmin.
Zadania samorządu gminnego
Samorząd gminny wykonuje samodzielnie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadania publiczne własne i zlecone z zakresu administracji rządowej. Gmina dysponuje środkami materialnym pozwalającymi na realizację założonych zadań. Do zadań własnych samorządu gminnego należą zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego, wodociągów, kanalizacji, pomocy społecznej, edukacji publicznej, kultury fizycznej oraz zieleni gminnej.
W celu praktycznego zaznajomienia się z wybranymi postępowaniami administracyjnymi prowadzonymi przez organy gmin warto skorzystać z książki „Wybrane postępowania prowadzone przez organy gmin. Praktyczny przewodnik”.
Praktyczną wykładnie przepisów ustawy o samorządzie gminnym możemy znaleźć w podręczniku „Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz”.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym