Facebook
Strefa Aplikanta
E-booki
dostęp
w 5 min.

Rebus sic stantibus

Książki, ebooki i publikacje: Rebus sic stantibus
Sortuj:
Sposób wyświetlania
Promocja!

-20 % Bankowe kredyty waloryzowane do kursu walut obcych w or...

Michał Jabłoński, Krzysztof Koźmiński

Książka jest efektem nowatorskich badań nad orzecznictwem sądowym w sprawach sporów między kredytobiorcami i bankami o kredyty waloryzowane do walut obcych. Autorzy prezentują ich wyniki ze szczególnym uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa.

Cena regularna: 170,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 153,00 zł
Cena regularna: 170,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 153,00 zł
Już od: 136,00 zł
Więcej
Wolters Kluwer Polska Rok publikacji: 2018

Książki i ebooki Rebus sic stantibus

Rebus sic stantibus jest zasadą stosowaną przy nadzwyczajnej zmianie stosunków. Stanowi o niej art. 357¹ Kodeksu cywilnego. Jest również doktryną prawie traktatów.

Rebus sic stantibus (łac. „w takim stanie rzeczy”) to klauzula, która dopuszcza zmianę umowy, jeśli okoliczności, w jakich została zawarta uległy zmianie. Odnosi się do innej klauzuli – pacta sunt servanda (łac. „umów należy dotrzymywać) i jednocześnie stanowi odstępstwo od niej. Rebus sic stantibus daje stronie umowy podstawę i prawo do zmiany warunków wykonania wcześniej zawartej umowy. Te jednak muszą być poparte konkretnymi przesłankami. Zmiana stosunków dotyczy okoliczności i rzeczy nadzwyczajnych, rzadko występujących, które trudno przewidzieć – np. gwałtowne wzrosty cen surowców. Przesłanką drugą jest ewidentne narażenie na straty w przypadku dopełnienia warunków umowy bądź nadmierne trudności wynikłe z konie...

Rebus sic stantibus jest zasadą stosowaną przy nadzwyczajnej zmianie stosunków. Stanowi o niej art. 357¹ Kodeksu cywilnego. Jest również doktryną prawie traktatów.

Rebus sic stantibus (łac. „w takim stanie rzeczy”) to klauzula, która dopuszcza zmianę umowy, jeśli okoliczności, w jakich została zawarta uległy zmianie. Odnosi się do innej klauzuli – pacta sunt servanda (łac. „umów należy dotrzymywać) i jednocześnie stanowi odstępstwo od niej. Rebus sic stantibus daje stronie umowy podstawę i prawo do zmiany warunków wykonania wcześniej zawartej umowy. Te jednak muszą być poparte konkretnymi przesłankami. Zmiana stosunków dotyczy okoliczności i rzeczy nadzwyczajnych, rzadko występujących, które trudno przewidzieć – np. gwałtowne wzrosty cen surowców. Przesłanką drugą jest ewidentne narażenie na straty w przypadku dopełnienia warunków umowy bądź nadmierne trudności wynikłe z konieczności jej dopełnienia. Wykazanie związku przyczynowego pomiędzy przesłankami jest niezbędne, by móc powołać się na klauzulę.

Rozwiń Zwiń
Aby ponownie wybrać temat, odśwież stronę