-50 % Przeszukanie w polskim procesie karnym
Przeszukanie ma istotne znaczenie dla biegu i wyniku procesu karnego jako czynność dowodowa. Jednocześnie jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych instrumentów ingerencji w prawnie chronione prawa i wolności jednostki. W książce omówiono zagadnienia związane z całym procesem stosowania tej instytucji – od decyzji o przeprowadzeniu przeszukania, poprzez sposób jego przeprowadzania, aż po kontrolę jego legalności, zasadności i prawidłowości.
Standardy rzetelności postępowania w sprawach z zakresu...
Publikacja w syntetyczny i przystępny sposób omawia sporne zagadnienia dotyczące stosowania standardów prawnokarnych w sprawach o ochronę konkurencji i konsumentów.
Książki i ebooki Przeszukanie
Dane producenta: Przeszukanie
Przeszukanie jest czynnością procesową i kryminalistyczną. Jego celem jest zdobycie dowodów w sprawie bądź znalezienie i zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie czynu zabronionego. Przy czym przeszukanie może być przeprowadzone w każdej sprawie, niezależnie od rodzaju i klasyfikacji przestępstwa, jeśli tylko istnieją uzasadnione podstawy do jego wykonania. Wszystkie kwestie związane z przeszukaniem reguluje kodeks postępowania karnego, a także kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie. Przeszukania dokonuje zazwyczaj Policja na polecenie prokuratury lub sądu, chociaż ustawa przewiduje, że również inne organy mogą dokonać przeszukania.
Przeszukanie jest czynnością procesową i kryminalistyczną. Jego celem jest zdobycie dowodów w sprawie bądź znalezienie i zatrzymanie osoby podejrzanej o popełnienie czynu zabronionego. Przy czym przeszukanie może być przeprowadzone w każdej sprawie, niezależnie od rodzaju i klasyfikacji przestępstwa, jeśli tylko istnieją uzasadnione podstawy do jego wykonania. Wszystkie kwestie związane z przeszukaniem reguluje kodeks postępowania karnego, a także kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie. Przeszukania dokonuje zazwyczaj Policja na polecenie prokuratury lub sądu, chociaż ustawa przewiduje, że również inne organy mogą dokonać przeszukania. Prokurator także może dokonać przeszukania.
Przeszukanie - rodzaje i uzasadnienie
Przeszukanie może dotyczyć osoby, pomieszczeń lub innych miejsc. Przy czym do wykonania przeszukania potrzebny jest z reguły nakaz wydany przez prokuraturę lub sąd. W sprawach niecierpiących zwłoki można jednak dokonać przeszukania na podstawie nakazu wydanego przez kierownika jednostki lub okazania legitymacji służbowej.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym