Odpowiedzialność odszkodowawcza za niezgodne z prawem d...
Autor przedstawił zakresowo alternatywną względem utrwalonej w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i doktrynie prawa interpretację przepisu konstytucyjnego o odpowiedzialności odszkodowawczej za niezgodne z prawem działanie władzy publicznej.
-20 % Odpowiedzialność odszkodowawcza gminy
Jaką odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi gmina w związku z realizacją przez nią nałożonych zadań?
-20 % Sine ira et studio. Księga jubileuszowa dedykowana Sędz...
-20 % Ochrona strony słabszej stosunku prawnego. Księga jubil...
FIAT IUSTITIA PEREAT MUNDUS. Księga jubileuszowa poświę...
"Ta księga jest hołdem złożonym prawniczemu geniuszowi, a także
podziękowaniem za wiele lat wspaniałej pracy znakomitemu prawnikowi
i niezawodnemu Przyjacielowi."
Piotr Hofmański
Odpowiedzialność odszkodowawcza za wydanie niezgodnej z...
Przedawnienie roszczeń związanych z wywłaszczaniem nier...
Oblicza prawa cywilnego. Księga Jubileuszowa dedykowana...
Odpowiedzialność cywilna na zasadzie słuszności
Monografia przedstawia doniosłą pod względem jurydycznym i praktycznym problematykę odpowiedzialności na zasadach słuszności, która - obok zasady winy i ryzyka - pełni istotną funkcję w zakresie kompensacji szkód doznanych w następstwie czynów niedozwolonych.
Książki i ebooki Odpowiedzialność odszkodowawcza władzy publicznej
Tematyka odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej nie jest dziedziną dość powszechnie znaną. Często brak świadomości szerokich uprawnień, jakimi dysponujemy w odniesieniu do działań organów władzy publicznej powoduje, że wiele osób najczęściej nie dochodzi swoich praw w zakresie naprawienia szkód powstałych w wyniku działalności podmiotów administracji publicznej.
Geneza odpowiedzialności odszkodowawczej
Książki i publikacje dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej, jak i sama tematyka, nie są jednak nowością w polskim ustawodawstwie. Genezy instytucji odpowiedzialności Skarbu Państwa upatruje się w Konstytucji z 1921 r., która przewidywała solidarną odpowiedzialność Skarbu Państwa oraz...
Tematyka odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej nie jest dziedziną dość powszechnie znaną. Często brak świadomości szerokich uprawnień, jakimi dysponujemy w odniesieniu do działań organów władzy publicznej powoduje, że wiele osób najczęściej nie dochodzi swoich praw w zakresie naprawienia szkód powstałych w wyniku działalności podmiotów administracji publicznej.
Geneza odpowiedzialności odszkodowawczej
Książki i publikacje dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej, jak i sama tematyka, nie są jednak nowością w polskim ustawodawstwie. Genezy instytucji odpowiedzialności Skarbu Państwa upatruje się w Konstytucji z 1921 r., która przewidywała solidarną odpowiedzialność Skarbu Państwa oraz danego organu za wyrządzoną szkodę. Mówi o tym również ustawa z dnia 15 października 1956 r. o odpowiedzialności państwa za szkody wyrządzone przez funkcjonariuszy państwowych, które następnie niemal w niezmienionej formie powtórzono w art. 417 – 421 Kodeksu cywilnego z 23 kwietnia 1964 r.
Podstawowe uprawnienia obywatela RP
Instytucja odpowiedzialności odszkodowawczej władzy publicznej nie jest dziś wyrazem wyłącznie dobrej woli polskiego ustawodawcy. Na uprawnienia każdego obywatela RP ma obecnie wpływ również prawo międzynarodowe oraz prawo Unii Europejskiej (m.in. bogate orzecznictwo sądów wspólnotowych).
Prawo do odszkodowania z tytułu wykonywania władzy publicznej zawiera art. 77 ust. 1 Konstytucji RP. Odpowiedzialność odszkodowawcza organów władzy publicznej uregulowana jest również w Kodeksie cywilnym oraz w przepisach szczególnych.
Sprawdź także:
Szukaj produktów wg: Zawody, Rodzaje, Serie, Wydawnictwa, Autorzy, Segmenty
Artykuły prawne: Art. 92 kp, Art. 188 kp, Art. 52 kp, Art. 155 kk, Art. 36 kp, Art. 30 kp, Art. 233 kk, Art. 207 kk
Kodeksy: Kodeks Karny (KK), Kodeks Cywilny (KC), Kodeks Postępowania Administracyjnego (KPA), Kodeks Postępowania Karnego (KPK), Kodeks Pracy (KP), Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy, Kodeks Spółek Handlowych
Inne: PIT Ordynacja podatkowa, VAT CIT, Ochrona danych osobowych, Spadki Wzory umów i pism, Zmiany w prawie karnym, Zmiany w prawie administracyjnym, Zmiany w prawie cywilnym