-15 % Umowa kredytu konsumenckiego [PRZEDSPRZEDAŻ]
Książka kompleksowo omawia konstrukcję umowy kredytu konsumenckiego, analizując relacje między konsumentem a kredytodawcą – od reklamy po wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Autor porusza kluczowe zagadnienia prawne i praktyczne, w tym oprocentowanie zmienne (WIBOR), sankcję kredytu darmowego, ocenę zdolności kredytowej oraz restrukturyzację zadłużenia, wzbogacając treść przykładami z orzecznictwa.
-15 % PAKIET: Umowa kredytu konsumenckiego + Sankcja kredytu...
-15 % Odpowiedzialność za przestępstwo popełnione za granicą...
W publikacji zaprezentowano kluczowe zagadnienia związane z odpowiedzialnością za przestępstwa popełnione poza granicami kraju oraz międzynarodową współpracą w sprawach karnych.
-15 % System ochrony banków komercyjnych. Zagadnienia prawne...
Książka jest pierwszą i jedyną (tak w Polsce, jak i w obrębie jednolitego rynku finansowego) dotyczącą systemu ochrony banków komercyjnych, dla którego to podmiotu funkcjonowania przepisy zostały wprowadzone w czerwcu 2022 r., a sam system ochrony banków komercyjnych został utworzony w lipcu 2022 r.
Przyczyny odmowy wypłaty odszkodowania w ubezpieczeniu...
Książka omawia problematykę odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela w ubezpieczeniu mienia. Przedstawia kwestie mające wpływ na brak odpowiedzialności ubezpieczyciela nie tylko po zawarciu umowy, lecz także już na etapie jej zawierania, koncentrując się na jej nieważności.
Uchwały reklamowe. Zagadnienia prawne i legislacyjne
Publikacja kompleksowo omawia prawne i legislacyjne aspekty uchwał reklamowych, których celem jest zapewnienie ładu przestrzennego, ochrona krajobrazu, środowiska i bezpieczeństwa, oraz zapobieganie nadmiernemu natężeniu reklam.
Odpowiedzialność cywilna poręczyciela wekslowego
Publikacja to kompleksowa teoretyczna i praktyczna analiza problematyki charakteru i skutków odpowiedzialności cywilnej ponoszonej przez poręczycieli wekslowych.
Funkcja regulacyjna prawa cywilnego w obszarze platform...
Rozwój nowoczesnych technologii, które stały się podstawą działania platform internetowych, jest ogromnym wyzwaniem dla całego systemu prawa prywatnego. Platformy internetowe tworzą samodzielnie rynek wymiany dóbr lub usług, ustalają reguły postępowania na tym rynku, a ich międzynarodowe osadzenie sprawia, że kontrola i efektywna władza państwowa wobec nich nie są skuteczne.
Status prawny asystenta sędziego w sądownictwie powszec...
Publikacja kompleksowo omawia rolę asystenta sędziego w systemie sądownictwa powszechnego w kontekście zapewnienia konstytucyjnego prawa do sądu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawności postępowania.
RODO dla AI
Pierwsze na rynku kompleksowe ujęcie tematu zgodności systemów sztucznej inteligencji z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO), z uwzględnieniem wytycznych HLEG AI
Kary w dyscyplinie finansów publicznych
Książka zawiera kompleksową analizę wybranych zagadnień odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Czynności procesowe na odległość w postępowaniu karnym
Autorzy omawiają problematykę przeprowadzania czynności procesowych na odległość w postępowaniu karnym. Szczególnie koncentrują się na uzyskiwaniu dowodów osobowych w drodze przesłuchania zdalnego oraz udziale oskarżonego w czynnościach procesowych (np. w rozprawie i posiedzeniu) w sposób zdalny.
Przygotowana likwidacja (pre-pack) w postępowaniu upadł...
Przygotowana likwidacja (pre-pack) umożliwia dokonanie sprzedaży przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa upadłego w toku postępowania upadłościowego, ale na warunkach ustalonych z potencjalnym nabywcą przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości.
Migracje zarobkowe. Wprowadzenie
Książka przedstawia i porządkuje teorie dotyczących migracji zarobkowych, a także opisuje konsekwencje migracji dla lokalnych rynków pracy. Autor omawia narzędzia analityczne, które pozwalają wyjaśnić przyczyny i konsekwencje międzynarodowych migracji pracowników, a także zwrócić uwagę na istniejące współzależności pomiędzy dynamiką wybranych wskaźników makroekonomicznych a przepływami migracyjnymi.
Prawo pracy wobec nowych technologii
Autorzy opisują zarówno korzyści, jak i zagrożenia związane ze stosowaniem nowych technologii w procesach kadrowych od nawiązania stosunku pracy do jego zakończenia.
Odpowiedzialność w związku z ruchem autonomicznego poja...
Monografia omawia odpowiedzialność karną i cywilną w związku z ruchem autonomicznych pojazdów. Zagadnienia te autor przedstawia w ujęciu komparatystycznym, przy uwzględnieniu m.in. prawa państw, w których dopuszczalne jest korzystanie z autonomicznych pojazdów.
-40 % Ochrona prawna świadka w polskim procesie karnym
W książce autorka przedstawia najczęściej występujące problemy interpretacyjne, a także praktyczne, związane ze stosowaniem prawnych środków ochrony świadka w polskim procesie karnym.
Pozycja procesowa podmiotu zbiorowego i quasi-oskarżony...
Publikacja stanowi kompleksowe opracowanie analizujące najnowszy stan wiedzy na temat pozycji procesowej podmiotu zbiorowego i quasi-oskarżonych, czyli podmiotów odpowiadających w związku z przestępstwem lub przestępstwem skarbowym oskarżonego.
-30 % Porozumienia procesowe w sprawach karnych
Przedmiotem publikacji są porozumienia procesowe zawierane w sprawach karnych i ich analiza z perspektywy celów procesu karnego, która służy skonstruowaniu optymalnego modelu zapewniającego jak najwyższe prawdopodobieństwo osiągnięcia tych celów.
-50 % Instytucje prawa procesowego cywilnego. Stan obecny i p...
Monografia przedstawia obowiązujące i projektowane zmiany wielu instytucji prawa procesowego cywilnego charakterystycznych dla postępowania rozpoznawczego oraz postępowania egzekucyjnego.
Prawo-mocność. Teoria społeczna Pierre’a Bourdieu a prz...
Przedmowa - Ewa Łętowska
Autorka książki, wykorzystując podejście Pierre’a Bourdieu, wyjaśnia symboliczny wymiar prawa i jego władzy, mechanizmy budowania i utraty legitymizacji przez instytucje prawne, a także kontrowersyjne zależności między prawem a polityką.
Publiczne prawa podmiotowe
Monografia doktora Wojciecha Jakimowicza – pracownika naukowego Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego – dotyczy jednego z podstawowych zagadnień z prawa administracyjnego, wiążącego się bezpośrednio z samą istotą i koncepcją tego prawa.
Osoba z zaburzeniami psychicznymi jako uczestnik proces...
W publikacji szczegółowo opisano, jak zaburzenia psychiczne uczestników postępowania karnego wpływają na posiadane przez nich prawa i obowiązki procesowe, a także możliwości ich prawnej i faktycznej realizacji, w zależności od przypisanej roli procesowej oraz mechanizmów gwarancyjnych. Rozważania te dotyczą nie tylko stron i quasi-stron, lecz także świadków, biegłych, przedstawicieli procesowych oraz osób wchodzących w skład organów procesowych.
Prawa autorskie i prawa pokrewne w masie upadłości
Opracowanie zawiera analizę zagadnień prawnych związanych z prawami autorskimi i pokrewnymi od momentu ich wejścia do masy upadłości, poprzez zarządzanie prawami przez syndyka, kończąc na likwidacji masy upadłości obejmującej te prawa.
Akty organów egzekutywy z mocą ustawy we współczesnym p...
O doniosłym znaczeniu aktów organów egzekutywy świadczy fakt, że są one silnie zakorzenione w polskiej tradycji konstytucyjnej i są powszechnie wykorzystywane w praktyce ustrojowej niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej, służąc m.in. jako narzędzie implementacji prawa unijnego.
Świadek koronny w polskim procesie karnym. Ocena instyt...
Ubezpieczenie jako instrument zabezpieczenia bankowych...
W publikacji omówiono konstrukcję prawną zabezpieczeń z wykorzystaniem zarówno ubezpieczeń majątkowych, jak i na życie. Wyjaśniono treść praw i obowiązków stron stosunków prawnych nawiązywanych w związku z funkcjonowaniem ubezpieczeń spłaty kredytu.
-40 % Umowa o roboty budowalne w praktyce sądowej i arbitrażo...
Ze względy na bardzo dużą liczbę sporów – zarówno sądowych i arbitrażowych – związanych z umowami o roboty budowlane niezbędna jest znajomość najnowszych stanowisk orzecznictwa i doktryny odnoszących się na najistotniejszych zagadnień praktycznych.
Ekonomia społeczna jako narzędzie przeciwdziałania wykl...
Książka przedstawia zagadnienia powstania ustawy o ekonomii społecznej, a także filozoficzno-prawne podstawy ekonomii społecznej oraz jej wpływ na wspólnotę stojącą przed wyzwaniami współczesności.
Po co prawnikom filozofia prawa?
Publikacja stanowi zbiór esejów, w których autor przedstawia koncepcję tzw. trudnych przypadków i jej zastosowanie do analizy różnych zjawisk związanych z fenomenem idei prawa.
Administracja publiczna wobec nowych technologii. W kie...
W książce omówiono wpływ nowych technologii na administrację publiczną zarówno w kontekście ich oddziaływania na społeczeństwo, jak i na funkcjonowanie państwa i stosunki międzynarodowe. Przedstawiono działania podejmowane przez organy administracji na rzecz transformacji energetycznej i neutralności klimatycznej stanowiące przedmiot orzecznictwa sądów europejskich i krajowych.
Wsparcie potrzebujących wyzwaniem dla samorządu terytor...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość zapewnienia odpowiedniego wsparcia osobom potrzebującym.
Ekspertyza prywatna w polskim postępowaniu karnym
Publikacja przedstawia problematykę wykorzystywania ekspertyzy prywatnej w procesie karnym, a także szereg zagadnień związanych z tym dowodem, m.in: status prawny eksperta prywatnego, wpływ ekspertyzy prywatnej na realizację zasad procesowych, a także rodzaje spraw, w których najczęściej jest ona sporządzana.
-30 % Prawa pasażerów w transporcie lotniczym
Publikacja zawiera kompleksowe omówienie zagadnień ochrony prawnej pasażerów z punktu widzenia przepisów prawa lotniczego i turystycznego.
-50 % Weryfikacja czynności dowodowych postępowania przygotow...
Weryfikacja czynności dowodowych jest narzędziem wielopłaszczyznowego prawnodowodowego sprawdzenia zdatności (kwalifikacji) czynności dowodowej do wywołania skutków procesowych w postaci uzyskania w jej efekcie dowodów stanowiących finalnie dowodową podstawę rozstrzygnięcia o kwestii odpowiedzialności karnej.
Ujawnienie praw osobistych i roszczeń w księdze wieczys...
Książka pomaga w rozwiązaniu wielu praktycznych problemów związanych z zasadami wpisu praw osobistych i roszczeń do księgi wieczystej oraz skutkami tego wpisu.
Sytuacja prawna używaczy w prawie patentowym
W publikacji przedstawiono, kim są używacze uprzedni oraz późniejsi, jakie są powody ustanowienia przyznanej im ochrony, a także, w jaki sposób umiejscowić te instytucje w systemie prawa własności przemysłowej.
-60 % Przeszukanie w polskim procesie karnym
Przeszukanie ma istotne znaczenie dla biegu i wyniku procesu karnego jako czynność dowodowa. Jednocześnie jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych instrumentów ingerencji w prawnie chronione prawa i wolności jednostki. W książce omówiono zagadnienia związane z całym procesem stosowania tej instytucji – od decyzji o przeprowadzeniu przeszukania, poprzez sposób jego przeprowadzania, aż po kontrolę jego legalności, zasadności i prawidłowości.
Polskie prawo karne po 25 latach obowiązywania Kodeksu...
25 lat obowiązywania Kodeksu karnego stanowi właściwy moment do oceny stanu polskiego prawa karnego, dokonanej przez pryzmat wprowadzonych nowelizacji, głębszej refleksji nad jakością przepisów prawa karnego, a także krytycznej analizy tego, co zmieniono w jego obszarze, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Współczesne wyzwania prawa ochrony klimatu
Publikacja stanowi zbiór esejów – przygotowanych przez prawników praktyków i teoretyków z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych – dotyczących najważniejszych zagadnień współczesnego prawa ochrony klimatu. Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne są jednymi z największych wyzwań współczesności. Regulacje prawne służące ograniczeniu tych zmian i dostosowaniu się do nich zawarte są w prawie międzynarodowym, unijnym i krajowym.