Naruszenie praw autorskich i praw pokrewnych w związku...
Książka zawiera szczegółową analizę obowiązujących regulacji prawnych związanych z możliwością korzystania z utworów w związku z funkcjonowaniem wyszukiwarki internetowej.
-90 % Rządy Prawa Wszystkich Sprawa. Społeczne projekty ustaw...
W książce zaprezentowano społeczne projekty ustaw wraz z uzasadnieniami służące zbudowaniu nowoczesnego sądownictwa i prokuratury, przygotowane przez środowiska prawnicze skupiających osoby świadome odpowiedzialności za losy kraju.
-30 % Miejsce zwykłego pobytu dziecka jako podstawa jurysdykc...
Miejsce zwykłego pobytu dziecka jest podstawowym łącznikiem jurysdykcyjnym w rozporządzeniu nr 2019/1111 (Bruksela II ter), które zaczęło obowiązywać 1 sierpnia 2022 r. Łącznik ten występuje współcześnie w wielu umowach międzynarodowych regulujących prawo właściwe, jurysdykcję krajową oraz uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach cywilnych, a także w rozporządzeniach unijnych z zakresu współpracy sądowej w sprawach cywilnych.
Założenia nauki administracji
Monografia prezentuje zagadnienia dotyczące statusu nauki administracji, kierunków jej rozwoju oraz związków z innymi naukami, w tym m.in. ekonomicznymi, politologicznymi i socjologicznymi. Omawia podstawowe pojęcia administracji publicznej, jej organizację oraz kontrolę. Przybliża zagadnienia administrowania, zarządzania i partycypacji w administracji publicznej.
Tłumaczenie poświadczone. Status, kształcenie, warsztat...
Wybór prawa a ochrona osób trzecich na tle rozporządzen...
Wbrew powszechnemu mniemaniu, wybór prawa właściwego w obrocie międzynarodowym nie jest obojętny dla osób trzecich, lecz instrumenty prawne ograniczają skutki tego wyboru, tak, by nie oddziaływał on negatywnie na sytuację osób trzecich.
Funkcja kompensacyjna procesu karnego
W publikacji przedstawiono od strony procesowej zagadnienie naprawienia szkód wyrządzonych przestępstwem, ukazując kompensację jako jedną z funkcji procesu karnego.
Międzynarodowe porozumienia samorządu terytorialnego w...
Książka omawia prawne aspekty współpracy międzynarodowej realizowanej przez polskie jednostki samorządu terytorialnego i zawierane przez nie porozumienia.
Model egzekucji administracyjnej należności pieniężnych...
W książce zaprezentowano wyniki badań nad normatywnym kształtem egzekucji administracyjnej należności pieniężnych w prawie polskim i austriackim, ukierunkowanych na identyfikację przyczyn dysfunkcji polskich rozwiązań prawnych w tym zakresie.
-30 % Umowa opcji call i put w transakcjach fuzji i przejęć
Publikacja zawiera analizę przykładowych umów oraz aneks zawierający modelowe klauzule opcyjne
Mediacja w rozwiązywaniu indywidualnych sporów pracowni...
Książka opisuje instytucję mediacji jako jedną z alternatywnych metod rozwiązywania sporów wynikających ze stosunku pracy.
-60 % Związki osób tej samej płci. Konsekwencje braku regula...
Książka poświęcona jest problematyce związków osób tej samej płci w sytuacji braku regulacji ochrony ich praw na gruncie prawa polskiego.
-80 % Sędziowskie kierownictwo postępowaniem dowodowym w pols...
Przedstawione w książce zagadnienia dotyczą jednego z najważniejszych etapów procesu cywilnego, jakim jest postępowanie dowodowe. Autorka omawia istotę, ewolucję, charakterystykę i funkcjonowanie zasady sędziowskiego kierownictwa postępowaniem dowodowym w procesie cywilnym przed sądami pierwszej i drugiej instancji.
O procesie sądowym w starożytnych Atenach. Szkic o hist...
Książka stanowi drugą część cyklu zapoczątkowanego publikacją pt. O początku prawa, tym razem dotyczącą narodzin i ewolucji prawa karnego w starożytnych Atenach. Niekwestionowaną zasługą Ateńczyków jest przede wszystkim stworzenie pojęcia prawa oraz istoty sądowego wymiaru sprawiedliwości. To oni właśnie po raz pierwszy w dziejach określili granice wolności obywatela oraz granice działania organów władzy.
Prawnokarna ochrona przed nieuczciwą konkurencją w usta...
Publikacja jest pierwszym od wielu lat tak obszernym opracowaniem problematyki prawnokarnej ochrony przed nieuczciwą konkurencją. Zawiera bogate omówienie wielu spornych problemów o istotnym znaczeniu dla praktyki z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa i piśmiennictwa.
Relacje pomiędzy sferą zewnętrzną i sferą wewnętrzną dz...
Publikacja ukazuje relacje pomiędzy sferą zewnętrzną i sferą wewnętrzną działań administracji publicznej. Relacje te odnoszą się do współpracy i interakcji organów administracji państwowej z innymi podmiotami, takimi jak obywatele, organizacje pozarządowe czy otoczenie biznesowe.
-50 % Wykładnia in favorem libertatis jako wymóg konstytucyjn...
Pierwsza pozycja na rynku, która kompleksowo omawia konstrukcję tzw. proobywatelskiej wykładni przepisów, czyli wykładni in favorem libertatis.
Zasada proporcjonalności w prawie autorskim w Unii Euro...
Publikacja przedstawia przede wszystkim stosowanie zasady proporcjonalności w kontekście poszanowania Karty Praw Podstawowych w przypadkach rozwiązań prawnoautorskich wpływających na ograniczanie korzystania z podstawowych praw i wolności. Autor szczegółowo omawia wagę tej zasady dla tworzenia i intepretowania prawa.
Bezpośrednie stosowanie Konstytucji przez sądy administ...
Publikacja stanowi wybór artykułów wybitnego autorytetu w dziedzinie konstytucjonalizmu – prof. Janusza Trzcińskiego – wieloletniego sędziego mającego doświadczenie orzecznicze zarówno w Trybunale Konstytucyjnym, jak i w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
-70 % Prawo deliktowe wobec nowych technologii
Upowszechnienie się technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji powoduje, że potrzebna jest częściowo zmiana, a częściowo nowa interpretacja przepisów o obowiązku naprawienia szkody, aby dobra majątkowe i niemajątkowe wszystkich osób były nadal skutecznie chronione.
Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze społ...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
Samorząd terytorialny jako forma upodmiotowienia społec...
W publikacji w sposób wnikliwy zaprezentowano rozważania skoncentrowane wokół fundamentalnych dla społeczności lokalnych kwestii.
Odpowiedzialność samorządu terytorialnego w sferze socj...
Celem publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy obowiązujące przepisy stwarzają jednostkom samorządu terytorialnego możliwość odpowiedzialnego prowadzenia polityki społecznej wobec członków wspólnoty.
Zobowiązania masy upadłości
Książka jest pierwszym w polskiej doktrynie prawa upadłościowego kompleksowym omówieniem zagadnienia zobowiązań masy upadłości. Poddano analizie charakter prawny tej instytucji oraz jej wpływ na wszczęcie i przebieg postępowania upadłościowego.
Mandat radnego – prawa, obowiązki i ograniczenia
W książce przedstawiono analizę praw, obowiązków i ograniczeń wynikających z wykonywania przedstawicielskiego mandatu radnego.
-50 % Pojęcie strony w ogólnym postępowaniu administracyjnym
W publikacji omówiono pojęcie strony w postępowaniu administracyjnym, będące jednym z najważniejszych zagadnień tego postępowania. Przedstawiono jego definicję, charakter oraz konstrukcję prawną.
Ghostwriting i guest authorship. Analiza prawnokarna
W publikacji omówiono odpowiedzialność zarówno karną, jak i dyscyplinarną za nieetyczne oraz sprzeczne z normami prawa autorskiego i karnego zjawiska ghostwritingu i guest authorship.
Nadużycie uprawnień procesowych przez prokuratora i sęd...
W ksiażce przedstawiono zachowania wykonywane w ramach formalnie dopuszczalnych działań podmiotu uprawnionego do dokonania ważnej czynności procesowej, która często prowadzi do nadmiernej swobody działania organów procesowych, trudnej do uchwycenia i do oceny dla uczestnika postępowania karnego.
-50 % Odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone przez ni...
Książka analizuje problemy związane z odpowiedzialnością cywilną z tytułu szkody wyrządzonej przez niebezpieczny produkt medyczny. Dotyczą one m.in. określenia producenta i jego obowiązków informacyjnych, ustalenia momentu powstania odpowiedzialności za produkt, identyfikacji podmiotu poszkodowanego czy określenia przesłanek odpowiedzialności.
-50 % Ściganie przestępstwa zgwałcenia. Aspekty dogmatyczne i...
Książka jest kompleksowym opracowaniem problematyki dotyczącej materialnych i procesowych aspektów ścigania przestępstwa zgwałcenia.
Skarga na przewlekłość postępowania cywilnego
Książka przedstawia analizę skargi na przewlekłość jako środka prawnego w systemie środków zaskarżenia w postępowaniu cywilnym.
-50 % Rzetelne postępowanie sądowe. Standardy strasburskie
Monografia w sposób usystematyzowany charakteryzuje aktualne standardy rzetelnego postępowania zarówno cywilnego, jak i karnego. Okazją do podsumowań poziomu gwarancji rzetelności proceduralnej w polskich sądach jest rocznica 30-lecia Polski w Radzie Europy.
Status prawny związku metropolitalnego w Polsce a metro...
Autorzy w sposób kompleksowy omawiają problematykę związaną z organizacją i funkcjonowaniem związku metropolitalnego w Polsce (na przykładzie województwa śląskiego) i metropolii we Francji (uwzględniając specyfikę dużych aglomeracji miejskich: Paryża, Lyonu i Marsylii) – w świetle wyzwań współczesnego samorządu terytorialnego.
Organizacja gospodarcza jako podmiot odpowiedzialności...
W publikacji omówiono podstawy modelu własnej i samoistnej odpowiedzialności ściśle karnej podmiotu zbiorowego jako pierwotnego sprawcy kryminalnego bezprawia.
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze skutkuje odmową rejestracji znaku bądź unieważnieniem prawa ochronnego ze skutkiem wstecznym, a w konsekwencji brakiem jego ochrony prawnej. Autorka wyjaśnia, jak należy rozumieć przesłankę złej wiary przy zgłoszeniu znaku, tak by stanowiła narzędzie przydatne dla praktycznej realizacji celów założonych przy jej wprowadzeniu.
Spory o działania ultra vires w Unii Europejskiej
Ultra vires czylii działanie poza zakresem kompetencji. W książce przedstawiono relacje prawne zachodzące między sądami konstytucyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej a Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa niemieckiego Federalnego Sądu Konstytucyjnego.
Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
Dwuizbowość jest zjawiskiem niejednoznacznym i kontrowersyjnym w teorii prawa i polityki. Przedmiotem monografii jest omówienie zagadnień dotyczących związku dwuizbowej struktury parlamentu i ustroju demokratycznego, rozumianego jako system ograniczenia władzy większości ze względu na prawa człowieka.
-70 % Prawo do skutecznego środka naprawczego w postępowaniu...
Współczesny proces karny stawia określone wyzwania zarówno wobec organów procesowych, doktryny, jak i prawodawcy. Są nimi ochrona praw jednostki i zapewnienie realizacji obowiązujących gwarancji procesowych.
-60 % Opróżnione miejsce hipoteczne
W publikacji przybliżono treść, genezę oraz zakres stosowania opróżnionego miejsca hipotecznego. Omówiono w niej praktyczne zagadnienia związane z ujawnianiem opróżnionego miejsca hipotecznego w księdze wieczystej, sformułowaniem wniosku wieczystoksięgowego, odczytywaniem wpisów w księdze wieczystej oraz ustalaniem pierwszeństwa hipotek przy zastosowaniu opróżnionego miejsca hipotecznego.
Konstytucyjne aspekty procesu cywilnego
Postępująca deformacja systemu prawa procesowego powodowana tzw. reformami wprowadzonymi w ostatnich latach mnoży wątpliwości i skłania do stawiania pytań o zgodność mechanizmów prawnych oraz modyfikowanych instytucji procesowych ze standardami konstytucyjnymi.