-20 % Cyfryzacja współpracy sądowej i dostępu do wymiaru spra...
Komentarz szczegółowo omawia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2844 z 13.12.2023 r. w sprawie cyfryzacji współpracy sądowej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach cywilnych i handlowych o charakterze transgranicznym oraz współpracy wymiarów sprawiedliwości i dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych o charakterze transgranicznym, które jest kluczowym dokumentem dotyczącym nowoczesnego i efektywnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej.
-20 % Normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofi...
Państwa członkowskie, w tym Polska, od 16 listopada 2015 r. są zobowiązane do stosowania przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Mimo to polskie regulacje prawne nie spełniają jej wszystkich wymogów. Komentarz do przepisów tego aktu jest wskazówką, jak je zmienić, aby tę zgodność osiągnąć.
-20 % Sztuczna inteligencja w wymiarze sprawiedliwości
Ta książka to klucz do zrozumienia, jak AI rewolucjonizuje prawo — od strategii stosowanych w polskim wymiarze sprawiedliwości po międzynarodowe wyzwania związane z odpowiedzialnością za algorytmy. Jeśli jesteś prawnikiem, sędzią lub radcą prawnym i chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać AI, by usprawnić swoją pracę, ta publikacja dostarczy Ci praktycznych narzędzi i inspiracji.
-20 % Prawo o ruchu drogowym. Komentarz
Publikacja stanowi najobszerniejszy na rynku komentarz do Prawa o ruchu drogowym.
-20 % Metodyka pracy kuratora sądowego
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat kurateli sądowej. Jako jedyna na rynku wydawniczym w sposób kompleksowy omawia wszystkie wykonywane przez kuratorów sądowych zadania oraz przedstawia sposoby ich realizacji. Zostały w niej ukazane również początki tej instytucji, jej rozwój oraz ustrój.
-20 % Po co prawnikom filozofia prawa?
Publikacja stanowi zbiór esejów, w których autor przedstawia koncepcję tzw. trudnych przypadków i jej zastosowanie do analizy różnych zjawisk związanych z fenomenem idei prawa.
-40 % Kodeks postępowania karnego. Komentarz
Komentarz zawiera praktyczną analizę przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz problemów prawnych wyłaniających się na tle ich interpretacji, uwzględniającą najnowszy dorobek doktryny procesu karnego i judykatury. Został napisany przez autorów reprezentujących różne zawody prawnicze i ośrodki naukowe, co daje gwarancję odniesienia się do wszystkich newralgicznych problemów prawa karnego procesowego w działaniu.
-50 % Zadośćuczynienie z tytułu śmierci osoby najbliższej. Pr...
Książka zawiera zbiór tekstów dotyczących standaryzacji (ujednolicania) zadośćuczynień zasądzanych z tytułu śmierci osoby najbliższej. To pierwsze kompleksowe opracowanie tej problematyki w polskiej literaturze. Została ona ujęta interdyscyplinarnie, na płaszczyznach psychologicznej, cywilnoprawnej, konstytucyjnej, komparatystycznej, empirycznej oraz cywilnodogmatycznej.
-20 % Przeszukanie w polskim procesie karnym
Przeszukanie ma istotne znaczenie dla biegu i wyniku procesu karnego jako czynność dowodowa. Jednocześnie jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych instrumentów ingerencji w prawnie chronione prawa i wolności jednostki. W książce omówiono zagadnienia związane z całym procesem stosowania tej instytucji – od decyzji o przeprowadzeniu przeszukania, poprzez sposób jego przeprowadzania, aż po kontrolę jego legalności, zasadności i prawidłowości.
-20 % Groźba w prawie karnym
-20 % Rozpoznawanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych...
Procedury obowiązujące przed Sądem Najwyższym jako sądem odwoławczym w toku postępowań zwyczajnych (apelacyjnego i zażaleniowego) oraz nadzwyczajnych (np. kasacyjnego czy wznowieniowego).
-30 % Prawo wodne. Gospodarowanie wodami. Komentarz
W komentarzu omówiono wybrane przepisy ustawy – prawo wodne z 20.07.2017 r. (Dz.U. z 2023 r. poz. 1478), które dotyczą gospodarowania wodami i stanowią podstawę do wydawania indywidualnych aktów administracyjnych lub wpływają na ich postanowienia. Przedstawiono w nim okoliczności decydujące o korzystaniu z konkretnej wody takie jak np.: sposób uregulowania jej własności, opłaty za usługi wodne czy zgody wodnoprawne.
-20 % Ochotnicze straże pożarne. Komentarz
Komentarz zawiera wytyczne dotyczące stosowania ustawy o ochotniczych strażach pożarnych w praktyce. Uwzględnia najnowsze zmiany dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa pożarowego, w tym finansowania szkoleń dla strażaków OSP, a także rozszerzenia zabezpieczenia operacyjnego gminy pod względem ochrony przeciwpożarowej.
-30 % Upadłość i restrukturyzacja kredytobiorcy lub banku prz...
Publikacja omawia skutki otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego oraz ogłoszenia upadłości banku lub kredytobiorcy dla losów umowy o kredyt frankowy.
-20 % Postępowanie dowodowe. Komentarz do art. 227-315 k.p.c.
Książka zawiera komentarz do przepisów o postępowaniu dowodowym w sprawach cywilnych. Uwzględnia wszystkie ostatnie nowelizacje Kodeksu postępowania cywilnego, w tym przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r.
-20 % Kodeks karny. Komentarz
Prezentowany komentarz szczegółowo omawia i rozstrzyga wszystkie istotne punktu widzenia praktyki wymiaru sprawiedliwości zagadnienia.
-20 % Prawa dziecka pokrzywdzonego przestępstwem w polskim sy...
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat praw dziecka jako ofiary przestępstwa i jako świadka w systemie wymiaru sprawiedliwości.
-20 % Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego. Podsumowani...
Publikacja zawiera analizę i ocenę praktycznych skutków zmian wynikających z dużych nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego wprowadzonych w 2023 r.
-60 % Dowód z opinii biegłego z zakresu ekonomii w sprawach c...
Książka całościowo przedstawia problematykę dopuszczania i przeprowadzania dowodu z opinii biegłego z zakresu ekonomii w sprawach cywilnych i gospodarczych, bez podziału na zagadnienia prawa i ekonomii.
-80 % Sędziowskie kierownictwo postępowaniem dowodowym w pols...
Przedstawione w książce zagadnienia dotyczą jednego z najważniejszych etapów procesu cywilnego, jakim jest postępowanie dowodowe. Autorka omawia istotę, ewolucję, charakterystykę i funkcjonowanie zasady sędziowskiego kierownictwa postępowaniem dowodowym w procesie cywilnym przed sądami pierwszej i drugiej instancji.
-70 % Kodeks postępowania karnego. Komentarz
Komentarz zawiera jednoznaczne wskazówki dotyczące sposobu rozwiązania wielu problemów prawnych, z którymi spotykają się w praktyce zawodowej sędziowie, prokuratorzy, adwokaci oraz radcy prawni. W formułowaniu konkretnych rozwiązań pomocne było wieloletnie doświadczenie zawodowe autorów, wśród których znajdują się sędziowie Sądu Najwyższego i sądu apelacyjnego, prokurator oraz profesorowie nauk prawnych łączący pracę naukową z praktyką adwokata i radcy prawnego.
-40 % Kodeks karny. Komentarz
W 4. wydaniu komentarza uwzględniono m.in. tzw. dużą nowelizację k.k., która weszła w życie 1 października 2023 r.
-20 % Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz
Komentarz przedstawia przede wszystkim praktyczną stronę obowiązywania i stosowania unormowań polskiej ustawy zasadniczej. Uwzględnia bogate wypowiedzi orzecznicze sądów powszechnych i administracyjnych, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, jak również najważniejsze poglądy doktryny.
-40 % Kodeks Karny. Przepisy stosowane w sprawach medycznych....
Przepisy wyselekcjonowano na podstawie analizy 300 orzeczeń sądowych w sprawach karnych medycznych, autorzy przedstawili interpretacje, uwzględniając stany faktyczne stanowiące podstawy formułowania zarzutów wobec lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
-80 % Meritum Postępowanie karne
Drugie wydanie uwzględnia nowelizację Kodeksu postępowania karnego wprowadzoną ustawą z 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2600), która co do większości przepisów wchodzi w życie 1 października 2023 r.
-50 % Przeciwdziałanie przemocy domowej. Komentarz
W komentarzu omówiono m.in. najnowsze duże zmiany kluczowe dla bezpieczeństwa ofiar.
-20 % Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Tom I. Postęp...
Autorstwo najwybitniejszych autorytetów polskiego prawa procesowego cywilnego oraz długoletnia obecność dzieła na rynku wydawniczym gwarantują najwyższy poziom merytoryczny i edytorski publikacji.
-25 % Kryminalistyka
Czternaste wydanie znanego i najobszerniejszego na rynku podręcznika do kryminalistyki.
-70 % Ekspertyza sądowa
W publikacji przedstawiono ocenę procesową ekspertyz oraz opisano problemy i potrzeby powstające podczas współpracy pomiędzy ekspertami a zleceniodawcami ekspertyz, w relacjach biegły – organ procesowy.
-20 % Archeologia sądowa w teorii i praktyce
Publikacja ma charakter interdyscyplinarny i zawiera najważniejsze informacje z zakresu archeologii, kryminalistyki oraz medycyny sądowej, a także wybór regulacji prawnych niezbędnych w pracy archeologa sądowego.
-80 % Prawo o prokuraturze. Komentarz
Komentarz zawiera szczegółową analizę przepisów ustawy – Prawo o prokuraturze z uwzględnieniem standardów międzynarodowych i norm konstytucyjnych, a także analogicznych uregulowań dotyczących ustroju sądów i statusu sędziów w Polsce oraz ustroju prokuratury i statusu prokuratorów we Francji (skąd instytucja prokuratury się wywodzi i gdzie przybrała formę uważaną za klasyczną).
-60 % Wspieranie i resocjalizacja nieletnich. Komentarz
W komentarzu szczegółowo i przystępnie omówiono przepisy nowej ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która zastąpiła dotychczasową ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.
-60 % Medycyna sądowa dla prawników
Książka jest jedyną na rynku wydawniczym publikacją obejmującą aktualny stan wiedzy i możliwości badawczych z zakresu medycyny sądowej dla prawników.
-50 % Pojęcie strony w ogólnym postępowaniu administracyjnym
W publikacji omówiono pojęcie strony w postępowaniu administracyjnym, będące jednym z najważniejszych zagadnień tego postępowania. Przedstawiono jego definicję, charakter oraz konstrukcję prawną.
-20 % Nadużycie uprawnień procesowych przez prokuratora i sęd...
W ksiażce przedstawiono zachowania wykonywane w ramach formalnie dopuszczalnych działań podmiotu uprawnionego do dokonania ważnej czynności procesowej, która często prowadzi do nadmiernej swobody działania organów procesowych, trudnej do uchwycenia i do oceny dla uczestnika postępowania karnego.
-50 % Ściganie przestępstwa zgwałcenia. Aspekty dogmatyczne i...
Książka jest kompleksowym opracowaniem problematyki dotyczącej materialnych i procesowych aspektów ścigania przestępstwa zgwałcenia.
-20 % Skarga na przewlekłość postępowania cywilnego
Książka przedstawia analizę skargi na przewlekłość jako środka prawnego w systemie środków zaskarżenia w postępowaniu cywilnym.
-70 % Metodyka pracy sędziego w sprawach nieletnich w postępo...
Publikacja szczegółowo omawia środki przeciwdziałania demoralizacji nieletnich i dopuszczenia się przez nich czynów karalnych, postępowanie rozpoznawcze, w tym m.in. środki tymczasowe, postępowanie przed sądem pierwszej instancji oraz postępowanie odwoławcze.
-40 % Konstrukcja apelacji jako środka odwoławczego w procesi...
Publikacja ceniona przez praktyków i aplikantów. Otrzymasz cenne wskazówki od uznanego autorytetu prawniczego i poznasz najnowsze orzecznictwo. Uwzględnia zmiany wynikające z ustawy z 6.07.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2600)
-90 % Polsko-ukraińska umowa o pomocy prawnej i stosunkach pr...
Książka stanowi systematyczne omówienie przepisów części cywilnej dwustronnej umowy polsko-ukraińskiej o pomocy prawnej i obrocie prawnym między Polską a Ukrainą.
Książki i ebooki Prokuratura
Prokuratura to instytucja państwowa złożona z Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego, ich zastępców oraz prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych. Struktura ta obejmuje Prokuraturę Krajową, prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe, a także prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jako rozbudowany organ, prokuratura działa na różnych poziomach, tworząc złożony system odpowiedzialny za utrzymanie praworządności i ochronę interesu publicznego.
Obowiązki, zadania i wyzwania prokuratury
Prokuratura odgrywa ważną rolę w systemie sprawiedliwości, wykonując zadania związane z ochroną praworządności oraz ściganiem przestępstw. W ramach swoich obowiązków prowadzi postępowania przygotowawcze, nadzoruje śledztwa i występuje jako oskarżyciel publiczny w sprawach karnych. Wyzwania, przed którymi staje...
Prokuratura to instytucja państwowa złożona z Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego, ich zastępców oraz prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych. Struktura ta obejmuje Prokuraturę Krajową, prokuratury regionalne, okręgowe i rejonowe, a także prokuratorów Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jako rozbudowany organ, prokuratura działa na różnych poziomach, tworząc złożony system odpowiedzialny za utrzymanie praworządności i ochronę interesu publicznego.
Obowiązki, zadania i wyzwania prokuratury
Prokuratura odgrywa ważną rolę w systemie sprawiedliwości, wykonując zadania związane z ochroną praworządności oraz ściganiem przestępstw. W ramach swoich obowiązków prowadzi postępowania przygotowawcze, nadzoruje śledztwa i występuje jako oskarżyciel publiczny w sprawach karnych. Wyzwania, przed którymi staje instytucja, wynikają z konieczności reagowania na dynamicznie zmieniające się przepisy oraz rosnące oczekiwania społeczne wobec wymiaru sprawiedliwości. Aktualizacja wiedzy na temat zmian w prawie, ścisłe przestrzeganie standardów etycznych oraz dbałość o transparentność działań są niezbędne, aby prokuratura mogła skutecznie pełnić swoją funkcję.
Akty prawne regulujące pracę prokuratury
Działalność prokuratury jest szczegółowo regulowana przez przepisy określające jej strukturę, kompetencje oraz zasady funkcjonowania. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2024 r. poz. 390.). Dodatkowo prokuratura działa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego, które regulują zasady prowadzenia postępowań przygotowawczych oraz udziału prokuratury w postępowaniach sądowych.
Publikacje wspierające pracę prokuratury
Aby sprostać wymaganiom współczesnego systemu prawnego, prokuratura musi opierać swoje działania na aktualnych źródłach wiedzy i rzetelnych opracowaniach prawniczych. W Profinfo.pl dostępne są liczne publikacje dla pracowników prokuratury, które wspierają pracę, zapewniając dostęp do najnowszych analiz oraz interpretacji przepisów prawa. Książki dla prokuratury pozwalają na poszerzanie wiedzy o przepisach prawa karnego czy postępowania przygotowawczego. Rzetelne źródła stanowią nieocenioną pomoc w codziennych zadaniach oraz pozwalają pracownikom na bieżąco śledzić zmiany legislacyjne. Dobrze wyposażona biblioteka prokuratury jest w tym względzie nieoceniona, gdyż pozwala w każdej chwili zajrzeć do stosownej publikacji i czerpać z niej wiedzę.