-15 % Prawo finansów publicznych i prawo podatkowe [PRZEDSPRZ...
W publikacji w przystępny sposób omówiono problematykę współczesnego polskiego systemu prawa finansowego.
-15 % Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów przedsi...
Wprowadzenie do polskiego porządku prawnego drugiego etapu systemowej eliminacji użytkowania wieczystego poprzez uwłaszczenie przedsiębiorców będących użytkownikami wieczystymi gruntu przybrało postać roszczenia o sprzedaż (wykup) gruntu pozostającego w użytkowaniu wieczystym, a więc czynności cywilnoprawnej.
-15 % Procedury cywilna, karna, sądowoadministracyjna. Porówn...
Książka w sposób syntetyczny w postaci tabelarycznej przedstawia zagadnienia związane z postępowaniem cywilnym, postępowaniem karnym oraz postępowaniem sądowoadministracyjnym, ze wskazaniem podobieństw i podkreśleniem różnic.
-15 % Sankcje handlowe w praktyce. Ograniczenia w wymianie ha...
Publikacja jest praktycznym przewodnikiem po ograniczeniach w handlu z Rosją i Białorusią, które zostały wprowadzone w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Omówiono w niej wszystkie przepisy sankcyjne i kwestie z nimi związane, istotne z perspektywy wymiany handlowej z tymi krajami.
-15 % Kodeks spółek handlowych. Krajowy Rejestr Sądowy. Prawo...
Stan prawny: 3 stycznia 2025 roku
Postępowanie cywilne. Zarys wykładu
Podręcznik w przystępny sposób przedstawia podstawowe instytucje prawa procesowego. W siódmym wydaniu książki uwzględniono aktualny stan prawny, wynikający m.in. z ustawy z 7.07.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1860) i ustawy z 28.07.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1615).
Sądowe postępowanie egzekucyjne. Przebieg, organy, kosz...
Publikacja zawiera kompleksowy i praktyczny opis instytucji sądowego postępowania egzekucyjnego. Uwzględnia wszystkie ostatnie zmiany prawa jej dotyczące, w tym wprowadzone nowelizacjami Kodeksu postępowania cywilnego z 2019 i 2023 roku.
Zobowiązania w obrocie gospodarczym
Publikacja jest kompendium wiedzy z zakresu prawa zobowiązań, które zostało zawarte w księdze III Kodeksu cywilnego. Autorzy omawiają poszczególne zagadnienia przez pryzmat potrzeb przedsiębiorców nie tylko prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, lecz także funkcjonujących jako spółki handlowe. Prawo zobowiązań w stosunkach handlowych jest najbardziej powszechnym, codziennym prawem zarówno przedsiębiorcy, jak i – w ujęciu B2C – konsumenta.
Prawa człowieka. Przed egzaminem
Zagadnienia z zakresu praw człowieka zaprezentowano w przystępnej formie pytań, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce. Taka forma pozwala aktywnie zdobywać i weryfikować wiedzę, a uzyskane informacje są lepiej zapamiętywane i utrwalane.
Postępowanie o zatwierdzenie układu
Prezentowane rozważania pozwolą na rozwiązanie wielu praktycznych problemów, gdyż w każdym przypadku autorka proponuje właściwy sposób postępowania wraz z uzasadnieniem.
Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Koment...
Książka stanowi kompleksowe kompendium wiedzy z zakresu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych napisane przez praktyków z doświadczeniem orzeczniczym w rozstrzyganiu w tego rodzaju sprawach.
Prawo cywilne. Pytania testowe z odpowiedziami i wyjaśn...
Zbiór ponad 360 pytań testowych, które pomogą Ci w przygotowaniu do egzaminu z prawa cywilnego!
Podstawy prawa finansów publicznych
Podręcznik prezentuje prawne ramy procesów gromadzenia i wydatkowania środków publicznych. Graficzne uporządkowanie informacji – odpowiednio w postaci tabel, wykresów i schematów – pozwala na zrozumiałe i komunikatywne przedstawienie konstrukcji modeli teoretycznych, poprawne odwzorowanie stanu rzeczywistego i wskazanie prawidłowych, wyznaczanych normami prawnymi reguł postępowania.
Postępowanie cywilne. Kazusy
Publikacja składa się z kazusów dotyczących różnych instytucji prawa procesowego cywilnego. Autorzy przedstawili urozmaicone stany faktyczne, odzwierciedlające rzeczywiste sprawy sądowe, dzięki czemu kazusy charakteryzują się różnym stopniem skomplikowania i złożoności w zależności od podejmowanych problemów.
Postępowanie karne
W podręczniku przedstawiono współczesny model postępowania karnego. Autorki omawiają m.in. ostatnie zmiany Kodeksu postępowania karnego.
Polskie prawo konstytucyjne. Zarys wykładu
W najnowszym wydaniu podręcznika autor Leszek Garlicki uwzględnił zmiany wprowadzone po wyborach z 15 października 2023 r., a także podsumował okres minionych dwóch kadencji (2015–2023).
Prawo konstytucyjne
Podręcznik w przejrzysty sposób przedstawia regulacje prawa konstytucyjnego w Polsce. Zawiera rozszerzony wykład na temat Konstytucji RP i jej podstaw, uzupełniony o analizę zmian, jakie są wprowadzane po 2023 r.
Postępowanie administracyjne
W podręczniku kompleksowo przedstawiono zagadnienia dotyczące problematyki postępowania administracyjnego jurysdykcyjnego ogólnego.
-30 % Metodyka pracy kuratora sądowego
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat kurateli sądowej. Jako jedyna na rynku wydawniczym w sposób kompleksowy omawia wszystkie wykonywane przez kuratorów sądowych zadania oraz przedstawia sposoby ich realizacji. Zostały w niej ukazane również początki tej instytucji, jej rozwój oraz ustrój.
Prawo międzynarodowe publiczne. Przed egzaminem
Zagadnienia z zakresu prawa międzynarodowego publicznego zaprezentowano w przystępnej formie pytań, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce. Taka forma pozwala aktywnie zdobywać i weryfikować wiedzę, uzyskane informacje są zaś lepiej zapamiętywane i utrwalane.
Prawo administracyjne. Pojęcia, instytucje, zasady w te...
Podręcznik obejmuje wszystkie najważniejsze pojęcia, zasady i instytucje prawa administracyjnego.
Materialne prawo administracyjne. Wybrane zagadnienia
Podręcznik omawia aktualne rozwiązania prawne wraz z orzecznictwem i poglądami literatury w zakresie wybranych zagadnień materialnego prawa administracyjnego, m.in. tych, które określają administracyjnoprawny status osoby fizycznej, możliwość i formy zrzeszania się obywateli, a także prawa do korzystania ze świadczeń publicznych.
Postępowanie sądowoadministracyjne
W książce kompleksowo i przystępnie omówiono problematykę postępowania sądowoadministracyjnego.
-40 % Prawo geodezyjne i kartograficzne. Komentarz
Kompleksowy komentarz do ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne z omówieniem zagadnień prawnych uregulowanych w ustawie, dotyczących m.in.: wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencji gruntów i budynków, rozgraniczania nieruchomości
Samorząd terytorialny
Podręcznik zawiera syntetyczne omówienie zagadnień organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.
Prawo administracyjne. Pytania i odpowiedzi
Książka omawia zagadnienia części ogólnej i ustrojowej prawa administracyjnego oraz wybrane kwestie dotyczące prawa materialnego w przystępnej formie pytań i odpowiedzi.
Kazusy dla aplikantów z rozwiązaniami. Prawo cywilne, p...
Publikacja stanowi kompleksowe wsparcie w przygotowaniach do egzaminów zawodowych, a zwłaszcza sędziowskiego, prokuratorskiego, adwokackiego i radcowskiego.
Polskie prawo konstytucyjne
Podręcznik w syntetyczny i przystępny sposób przedstawia zagadnienia ustroju konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej z uwzględnieniem ustaw i innych aktów normatywnych regulujących wolności i prawa jednostki oraz organizację i funkcjonowanie naczelnych organów państwowych i samorządu terytorialnego.
Wprowadzenie do logiki dla prawników
Wprowadzenie do logiki dla prawników to, cieszący się już od kilkunastu lat zainteresowaniem i przychylnością studentów, podręcznik akademicki. Wyróżnia go prostota języka, klarowność wywodu oraz liczne przykłady odnoszące się zarówno do praktyki stosowania prawa, jak i sytuacji, których Czytelnik niebędący jeszcze zawodowym prawnikiem może doświadczać w życiu codzienny
-30 % Postępowanie dowodowe. Komentarz do art. 227-315 k.p.c.
Książka zawiera komentarz do przepisów o postępowaniu dowodowym w sprawach cywilnych. Uwzględnia wszystkie ostatnie nowelizacje Kodeksu postępowania cywilnego, w tym przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r.
Prawo karne materialne. Część ogólna
Podręcznik zawiera pełne omówienie kluczowych instytucji z części ogólnej Kodeksu karnego, w tym zasady odpowiedzialności karnej i zagadnienia dotyczące wymiaru kary.
Postępowanie cywilne. Kazusy
Książka stanowi zbiór 59 kazusów z postępowania cywilnego wraz z odpowiedziami i komentarzami pomocnymi aplikantom radcowskim i adwokackim w dokładnym przygotowaniu się do egzaminów końcowych.
Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków prz...
Komentarz ułatwia zrozumienie i stosowanie w praktyce przepisów dotyczących wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zawiera szczegółową analizę przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z uwzględnieniem m.in. takich kwestii, jak: pojęcie wypadku przy pracy, mechanizm przyznawania świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz zbieg praw do świadczeń objętych komentowaną ustawą.
Postępowanie sądowoadministracyjne. Przed egzaminem
Książka omawia zagadnienia z zakresu organizacji i funkcjonowania sądów administracyjnych oraz stosowania procedury sądowej przed tymi sądami, zaprezentowane w przystępnej formie pytań, które najczęściej pojawiają się na egzaminach z tego przedmiotu. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki materiału – czytelnik uczy się poprzez formułowanie odpowiedzi na pytania i ich porównanie z tymi, które znajdują się w książce.
Funkcja kompensacyjna procesu karnego
W publikacji przedstawiono od strony procesowej zagadnienie naprawienia szkód wyrządzonych przestępstwem, ukazując kompensację jako jedną z funkcji procesu karnego.
Oznaczenie stron w sprawach cywilnych
Jak uniknąć błędów w oznaczaniu stron w sprawach cywilnych? Książka zawiera aż 172 przykłady, które dotyczą różnych wariantów postępowań
Zobowiązania. Część ogólna
Kolejne wydanie cenionego podręcznika z zakresu części ogólnej zobowiązań. Poszczególne zagadnienia omówiono w aktualnym stanie prawnym, z przywołaniem najnowszego orzecznictwa, także tego budzącego spory w doktrynie, oraz piśmiennictwa. Wywód teoretyczny wsparto przykładami z praktyki prawniczej. Systematyka opracowania została oparta na podręczniku prof. Witolda Czachórskiego.
Postępowanie karne w kazusach
Publikacja jest zbiorem kazusów z zakresu postepowania karnego przygotowanych przez dydaktyków i praktyków zajmujących się procesem karnym. Kazusy zostały opracowane w dużej części w oparciu o rzeczywiste stany faktyczne, a zarysowane w ich treści problemy maja swoje odzwierciedlenie w piśmiennictwie i orzecznictwie sadów karnych. Przypadki poprzedzono krótkim wprowadzeniem dotyczącym metodyki rozwiązywania kazusów, aby ułatwić Czytelnikowi korzystanie z książki.
Organy ochrony prawnej
Podręcznik stanowi omówienie ustrojów najważniejszych organów ochrony prawnej powoływanych i działających na podstawie prawa Rzeczypospolitej Polskiej. W książce zostały przedstawione zagadnienia związane z klasyfikacją organów ochrony prawa, ich kompetencje oraz zasady działania.
Suicydologia
Trzecie wydanie obszernego podręcznika analizującego wszystkie aspekty samobójstwa.
Książki i ebooki Aplikant
Dane producenta: Aplikant
Aplikant to absolwent studiów prawniczych, który odbywa praktyczne szkolenie przygotowujące do wykonywania określonego zawodu prawniczego, takiego jak adwokat, radca prawny, notariusz czy komornik. Aplikacja stanowi kluczowy etap w karierze prawnika, łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem. W trakcie aplikacji aplikant zdobywa umiejętności niezbędne do samodzielnego wykonywania zawodu, uczestnicząc w zajęciach teoretycznych oraz praktykach pod okiem doświadczonych mentorów. Proces ten wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy i dostosowywania się do dynamicznych zmian w przepisach prawa.
Obowiązki, zadania i wyzwania aplikanta
Aplikant ma za zadanie aktywnie uczestniczyć w praktycznym szkoleniu zawodowym, obejmującym wykonywanie konkretnych zadań prawniczych, pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz przestrzeganie dyscypliny pracy. Do jego codziennych obowiązków...
Aplikant to absolwent studiów prawniczych, który odbywa praktyczne szkolenie przygotowujące do wykonywania określonego zawodu prawniczego, takiego jak adwokat, radca prawny, notariusz czy komornik. Aplikacja stanowi kluczowy etap w karierze prawnika, łącząc wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem. W trakcie aplikacji aplikant zdobywa umiejętności niezbędne do samodzielnego wykonywania zawodu, uczestnicząc w zajęciach teoretycznych oraz praktykach pod okiem doświadczonych mentorów. Proces ten wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy i dostosowywania się do dynamicznych zmian w przepisach prawa.
Obowiązki, zadania i wyzwania aplikanta
Aplikant ma za zadanie aktywnie uczestniczyć w praktycznym szkoleniu zawodowym, obejmującym wykonywanie konkretnych zadań prawniczych, pogłębianie wiedzy teoretycznej oraz przestrzeganie dyscypliny pracy. Do jego codziennych obowiązków należy przygotowywanie projektów pism procesowych, analizowanie akt spraw, a także udział w rozprawach sądowych w charakterze obserwatora lub asystenta. Wyzwania, przed którymi staje aplikant, to przede wszystkim intensywne tempo nauki, konieczność poszerzania wiedzy w różnych dziedzinach prawa oraz adaptacja do praktycznych aspektów zawodu. Aplikant musi również wykazać się umiejętnością pracy pod presją czasu i odpowiedzialnością za powierzone zadania.
Akty prawne regulujące pracę aplikanta
Praca aplikanta jest regulowana przez odpowiednie akty prawne, w zależności od wybranej ścieżki zawodowej. Dla aplikantów adwokackich podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2024 r. poz. 1564). Aplikanci radcowscy podlegają przepisom Ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 499). Natomiast aplikanci notarialni kierują się Ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz. U. z 2024 r. poz. 1001). Każda z tych ustaw określa zasady odbywania aplikacji, prawa i obowiązki aplikantów oraz wymagania egzaminacyjne.
Publikacje wspierające rozwój aplikanta
W trakcie aplikacji kluczowe jest korzystanie z odpowiednich materiałów edukacyjnych. W Profinfo.pl oferujemy szeroki wybór książek dla aplikanta stanowiących nieocenione wsparcie w procesie kształcenia. Nasze publikacje dla aplikanta są opracowane z myślą o poszerzaniu wiedzy w różnych dziedzinach prawa, dostarczając aktualnych informacji i praktycznych wskazówek, które stanowią niewątpliwą pomoc podczas przygotowywania się do egzaminów zawodowych oraz codziennych wyzwań. Bogata biblioteka aplikanta dostępna w naszej księgarni to niezbędne narzędzie dla każdego, kto pragnie rozwijać swoje kompetencje i osiągnąć sukces w zawodzie prawniczym.