Sąd Powszechny
Sąd Powszechny Sąd Powszechny Sąd Powszechny Sąd Powszechny
Sąd Powszechny Sąd Powszechny Sąd Powszechny Sąd Powszechny
Pakiet: kodeks cywilny - aktualny komentarz + zbiór przepisów
Książka wyjaśnia podstawy, metody i przypadki stosowania w postępowaniu cywilnym przez sąd polski zagranicznych przepisów procesowych, dowodząc zarazem, że tradycyjne przekonanie o stosowaniu przez sąd wyłącznie własnego prawa procesowego (tzw. zasada lex fori processualis) nie jest prawidłowe.
Majątkowe prawo dziecięce, wbrew powszechnym skojarzeniom, wiąże się z szeregiem skomplikowanych problemów prawnych, które wymagają rozstrzygnięcia w kontekście autonomii rodziców, zasady dobra dziecka oraz pewności obrotu cywilnoprawnego.
Wszechstronna analiza wpływu zasady na prawo procesowe, eksplorująca jej zastosowanie w etapach rozpoznawczym, zabezpieczającym i egzekucyjnym. Autor analizuje kluczowe dla praktyki prawnej kontrowersje oraz wyzwania, podkreślając dynamiczne zmiany i nowe zagrożenia dla sądownictwa, w tym wpływ pandemii COVID-19.
Stan prawny: 15 kwietnia 2024 roku
Stan prawny: 15 kwietnia 2024 r.
Komentarz obejmuje materię uregulowaną w Kodeksie pracy odnoszącą się m.in. do: obowiązków pracodawców i pracowników, zatrudniania pracowników, stosunku pracy, wynagrodzenia za pracę, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, bezpieczeństwo i higienę pracy oraz roszczenia pracowników ze stosunku pracy.
Unikatowy zbiór komentarzy do kilkudziesięciu rozporządzeń precyzujących przepisy indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.
Pełen przykładów z życia wziętych poradnik, który uczy i przestrzega przed wieloma zagrożeniami czyhającymi współcześnie na młodych ludzi.
Miejsce zwykłego pobytu dziecka jest podstawowym łącznikiem jurysdykcyjnym w rozporządzeniu nr 2019/1111 (Bruksela II ter), które zaczęło obowiązywać 1 sierpnia 2022 r. Łącznik ten występuje współcześnie w wielu umowach międzynarodowych regulujących prawo właściwe, jurysdykcję krajową oraz uznawanie i wykonywanie orzeczeń w sprawach cywilnych, a także w rozporządzeniach unijnych z zakresu współpracy sądowej w sprawach cywilnych.
Wbrew powszechnemu mniemaniu, wybór prawa właściwego w obrocie międzynarodowym nie jest obojętny dla osób trzecich, lecz instrumenty prawne ograniczają skutki tego wyboru, tak, by nie oddziaływał on negatywnie na sytuację osób trzecich.
Kompleksowe omówienie przepisów dotyczących komorników sądowych, kosztów komorniczych, aplikacji komorniczej, organizacji aplikacji, biurowości kancelarii komorniczych oraz Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika Sądowego.
W komentarzu szczegółowo omówiono przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, wskazano problemy interpretacyjne i przedstawiono praktyczne propozycje ich rozwiązania.
Książka poświęcona jest problematyce związków osób tej samej płci w sytuacji braku regulacji ochrony ich praw na gruncie prawa polskiego.
Komentarz zawiera jednoznaczne wskazówki dotyczące sposobu rozwiązania wielu problemów prawnych, z którymi spotykają się w praktyce zawodowej sędziowie, prokuratorzy, adwokaci oraz radcy prawni. W formułowaniu konkretnych rozwiązań pomocne było wieloletnie doświadczenie zawodowe autorów, wśród których znajdują się sędziowie Sądu Najwyższego i sądu apelacyjnego, prokurator oraz profesorowie nauk prawnych łączący pracę naukową z praktyką adwokata i radcy prawnego.
W 4. wydaniu komentarza uwzględniono m.in. tzw. dużą nowelizację k.k., która weszła w życie 1 października 2023 r.
Komentarz przedstawia przede wszystkim praktyczną stronę obowiązywania i stosowania unormowań polskiej ustawy zasadniczej. Uwzględnia bogate wypowiedzi orzecznicze sądów powszechnych i administracyjnych, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego, jak również najważniejsze poglądy doktryny.
Komentarz szczegółowo omawia rozwiązania prawne zawarte w ustawie z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, uwzględniając szeroką praktykę orzeczniczą sądów polskich i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także wypowiedzi doktryny.
Publikacja ukazuje relacje pomiędzy sferą zewnętrzną i sferą wewnętrzną działań administracji publicznej. Relacje te odnoszą się do współpracy i interakcji organów administracji państwowej z innymi podmiotami, takimi jak obywatele, organizacje pozarządowe czy otoczenie biznesowe.
Przepisy wyselekcjonowano na podstawie analizy 300 orzeczeń sądowych w sprawach karnych medycznych, autorzy przedstawili interpretacje, uwzględniając stany faktyczne stanowiące podstawy formułowania zarzutów wobec lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.
Autorstwo najwybitniejszych autorytetów polskiego prawa procesowego cywilnego oraz długoletnia obecność dzieła na rynku wydawniczym gwarantują najwyższy poziom merytoryczny i edytorski publikacji.
Upowszechnienie się technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji powoduje, że potrzebna jest częściowo zmiana, a częściowo nowa interpretacja przepisów o obowiązku naprawienia szkody, aby dobra majątkowe i niemajątkowe wszystkich osób były nadal skutecznie chronione.
Książka zawiera orzecznictwo Sądu Najwyższego z lat 1922–2023 oraz piśmiennictwo z lat 1932–2023, dotyczące Kodeksu spółek handlowych i Kodeksu handlowego lub zachowujące ścisły związek z ich przepisami.
W publikacji przedstawiono m.in. pojęcie, istotę oraz genezę wolności i praw człowieka, godność jako źródło wolności i praw człowieka, status obywatela i cudzoziemca w państwie.
Czternaste wydanie znanego i najobszerniejszego na rynku podręcznika do kryminalistyki.
Publikacja przekrojowo opisuje zagadnienia powszechnie występujące w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym, a dotyczące natychmiastowej wykonalności orzeczeń co do istoty sprawy: wyroków i nakazów zapłaty.
Tom IV część 2 Systemu Prawa Procesowego Cywilnego jest opracowaniem zbiorowym przygotowanym przez autorów reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje w Polsce.
System Prawa Procesowego Cywilnego to wielotomowe dzieło pod redakcją naczelną prof. dra hab. Tadeusza Erecińskiego.
Prezentujemy Państwu kolejną publikację z tej serii, stanowiącą część 3 tomu II „POSTĘPOWANIE PROCESOWE PRZED SĄDEM PIERWSZEJ INSTANCJI”.
Książka stanowi zbiór siedmiu esejów autorstwa Stanisława Waltosia, które są zarówno wspomnieniami, jak i przemyśleniami profesora m.in. na temat tradycji akademickich, chochlików drukarskich, jubileuszy, jubilatów i wręczaniu ksiąg jubileuszowych, przechodzenia na emeryturę, jak również o tym, czy w Polsce istnieją jeszcze szkoły naukowe oraz czy profesor powinien mieć psa.
Przyjazny podręcznik, którego mocną stroną są zrozumiały język, warstwa graficzna oraz przydatne schematy.
W publikacji w przystępny sposób wyjaśniono zasady stosowania przepisów zarówno nowych, jak i tych niezmienionych, ze wskazaniem konkretnych rozwiązań kwestii powodujących problemy w praktyce.
W komentarzu w przystępny sposób omówiono przepisy dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty – zasady i standardy jego wykonywania oraz powinności i obowiązki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Przedstawiono wymagania i warunki uzyskiwania prawa wykonywania zawodu lekarza oraz sytuacje powodujące jego czasowe zawieszenie lub utratę.