System prawa procesowego cywilnego. Tom II. Postępowani...
System Prawa Procesowego Cywilnego to wielotomowe dzieło pod redakcją naczelną prof. dra hab. Tadeusza Erecińskiego.
System Prawa Procesowego Cywilnego. Tom II. Postępowani...
System Prawa Procesowego Cywilnego to wielotomowe dzieło pod redakcją naczelną prof. dra hab. Tadeusza Erecińskiego.
Prezentujemy Państwu kolejną publikację z tej serii, stanowiącą część 3 tomu II „POSTĘPOWANIE PROCESOWE PRZED SĄDEM PIERWSZEJ INSTANCJI”.
Kodeks spółek handlowych po 20 latach obowiązywania
Publikacja zawiera ocenę zmian przepisów Kodeksu spółek handlowych w ciągu 20 latach jego obowiązywania – zarówno w ujęciu systemowym, jak i w stosunku do zagadnień szczegółowych.
-80 % Ochrona praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jedno...
Komentarz zawiera opracowanie problematyki tzw. nowej ustawy deweloperskiej. Koncentruje się na ocenie wprowadzonych rozwiązań normatywnych, mając za punkt odniesienia przepisy obowiązującej ponad dekadę ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz wypracowany na jej gruncie dorobek doktryny i orzecznictwa.
Postępowanie notarialne w Kodeksie spółek handlowych
W publikacji omówiono obowiązki notariusza przy sporządzaniu czynności notarialnych występujących w Kodeksie spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii spornych.
-60 % Odpowiedzialność karna w Polsce za czyny zabronione pop...
Książka przedstawia wiele aspektów praktycznych dotyczących odpowiedzialności karnej w Polsce za przestępstwa i wykroczenia za granicą.
-70 % Stosowanie tymczasowego aresztowania. Analiza praktyczn...
Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest stałym problemem polskiego procesu karnego, który w praktyce oznacza, że wystarczy kilka wersów uzasadnienia, aby pozbawić człowieka wolności. Opracowanie jest zbiorem wniosków i rekomendacji wynikających z badania na temat stosowania w Polsce w ostatnich latach tymczasowego aresztowania.
-80 % Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych...
Publikacja zawiera wszechstronne i praktyczne omówienie rozwiązań prawnych służących zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym COVID-19.
Prawo administracyjne w służbie jednostki i wspólnoty
Publikacja zestawia pogłębione i zróżnicowane przedmiotowo refleksje nad służebną rolą prawa administracyjnego wobec jednostki i jej wspólnot
Prawo oświatowe. Komentarz
W komentarzu szczegółowo omówiono przepisy ustawy – Prawo oświatowe, w tym zagadnienia organizacji i funkcjonowania szkół oraz placówek oświatowych.
Służebność przesyłu. Zagadnienia prywatnoprawne oraz pu...
W publikacji omówiono najbardziej kontrowersyjne na gruncie prawa cywilnego, rolnego oraz administracyjnego zagadnienia związane z instytucją prawną służebności przesyłu oraz ukształtowaną przez orzecznictwo sądowe „służebnością gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu”.
Odszkodowanie za szkody z OC posiadacza pojazdu w związ...
W książce kompleksowo omówiono postępowanie w sprawach o roszczenia wynikające ze zdarzeń komunikacyjnych, które dochodzone są od zakładów ubezpieczeń z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.
-70 % Przesłuchanie świadka i strony w postępowaniu administr...
W publikacji omówiono problematykę dowodu z przesłuchania świadka i strony w postępowaniu administracyjnym.
Nowe instytucje prawa spadkowego w praktyce notarialnej
Publikacja omawia z praktycznej perspektywy nowe instytucje prawa spadkowego wprowadzone do polskiego porządku prawnego w ostatnich latach
Czynności komornika sądowego w postępowaniu egzekucyjny...
W publikacji omówiono podstawowe zasady działania i czynności komornika sądowego, zarówno o charakterze egzekucyjnym, jak i nieegzekucyjnym.
-60 % Udostępnianie informacji publicznej przez podmioty pryw...
Każdy podmiot prywatny powinien móc ocenić to, czy w danej sytuacji jest podmiotem obowiązanym do udostępnienia informacji publicznej oraz czy żądana od niego informacja faktycznie stanowi informację publiczną – a jeśli tak, powinien wiedzieć, w jaki sposób ustosunkować się do zaadresowanego do niego wniosku o udostępnienie informacji publicznej, w tym jak zgodnie z prawem udzielić wnioskowanej informacji lub odmówić jej udostępnienia.
Rozwód. Praktyczny przewodnik
Publikacja omawia poszczególne etapy procesu rozwodowego oraz przybliża możliwe warianty wyborów, z którymi przyjdzie się zmierzyć stronie – od formułowania petitum pozwu, po przebieg postępowania, aż do rozstrzygnięcia, czyli wyroku wraz z omówieniem jego elementów i dalszych możliwych działań związanych np. z majątkiem wspólnym stron.
-50 % Akty prawa miejscowego. Tworzenie, procedura i kontrola
W publikacji w sposób kompleksowy i przystępny omówiono zagadnienia związane z tworzeniem aktów prawa miejscowego, w tym ich projektowaniem, procedowaniem, ogłaszaniem i kontrolą treści.
-30 % Czynności procesowe obrońcy i pełnomocnika w sprawach k...
Najnowsze wydanie popularnej publikacji przedstawiającej krok po kroku czynności obrońcy i pełnomocnika w procesie karnym, która od wielu lat służy praktykom w ich w codziennej pracy oraz aplikantom zawodów prawniczych w przygotowaniu do egzaminu z postępowania karnego.
-80 % Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy...
Książka zawiera kompleksowe omówienie przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Cmentarze w Polsce. Zagadnienia administracyjnoprawne
W publikacji omówiono kwestie dotyczące stosowania przepisów kształtujących sferę funeralną w Polsce.
Kodeks postępowania cywilnego. Postępowanie egzekucyjne...
W publikacji w przystępny sposób wyjaśniono zasady stosowania przepisów zarówno nowych, jak i tych niezmienionych, ze wskazaniem konkretnych rozwiązań kwestii powodujących problemy w praktyce.
Nowoczesne technologie – szansa czy zagrożenie dla funk...
Książka jako pierwsza publikacja na rynku podejmuje temat wykorzystania nowych technologii w funkcjonowaniu spółek handlowych.
-80 % Egzekucja z rachunku bankowego. Komentarz
Książka zawiera praktyczny komentarz do przepisów o egzekucji z rachunku bankowego, która jest jednym z najczęstszych i najbardziej efektywnych sposobów dochodzenia należności w postępowaniu egzekucyjnym.
-80 % Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konflikt...
W komentarzu omówiono zagadnienia związane z zapewnieniem pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych znaleźli się na terytorium państwa polskiego, w tym legalizację pobytu, wsparcie w zakresie pomocy społecznej, edukacji i pracy.
-70 % Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu in...
W komentarzu omówiono zagadnienia ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego oraz jego relacji z prawem dostępu do informacji publicznej, z przepisami z zakresu prawa autorskiego i prawa własności intelektualnej, ochrony danych osobowych, tajemnicą przedsiębiorcy oraz tajemnicami ustawowo chronionymi.
Środki obrony pozwanego w postępowaniu przed sądem I in...
Zagadnienie prawem dozwolonych form obrony pozwanego jest niezwykle doniosłe praktycznie, ponieważ od przyjętej in concreto linii obrony procesowej zależeć będzie nie tylko czas trwania i przebieg postępowania, ale także efekt finalny w postaci rozstrzygnięcia sądowego kończącego postępowanie w sprawie.
Pojęcie utworu w prawie autorskim
Książka podejmuje problematykę rozumienia utworu na tle nauk estetycznych, filozoficznych i prawnych.
Prawo karne materialne. Kazusy dla aplikantów
Publikacja jest zbiorem kazusów wraz z rozwiązaniami, zarówno z części ogólnej, jak i szczególnej Kodeksu karnego, z wykorzystaniem przykładów rzeczywistych spraw, z którymi autorka spotkała się w pracy zawodowej.
System Prawa Samorządu Terytorialnego. Tom 1. Samorząd...
Pierwszy tom Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego prezentuje fundamentalne zagadnienia prawne z zakresu prawa samorządu terytorialnego.
-80 % Prawo o aktach stanu cywilnego. Komentarz
Publikacja uwzględnia zmiany stanu prawnego m.in. w zakresie elektronizacji aktów stanu cywilnego wprowadzonego ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, a także przepisów prawnych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. na mocy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, dotyczących możliwości upoważnień, archiwizacji akt zbiorowych rejestracji oraz wydawania odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej.
-80 % Prawo holdingowe. Praktyczny komentarz
Publikacja zawiera szczegółową analizę przepisów dotyczących prawa holdingowego, z którymi przedsiębiorcy działający w Polsce będą musieli zmierzyć się już jesienią 2022 r.
Swoboda wypowiedzi osoby przesłuchiwanej w procesie kar...
Z książki czytenik dowie się, jak należy przesłuchiwać oskarżonego i świadka w procesie karnym, aby nie naruszyć ich swobody wypowiedzi.
Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych
Książka prezentuje komentarze i glosy do orzeczeń sądowych odnoszących się do prawa medycznego. Zostały one ułożone tematycznie i ujęto je w rozdziały poświęcone poszczególnym zagadnieniom.
Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Komentarz
W komentarzu w przystępny sposób omówiono przepisy dotyczące zawodu lekarza i lekarza dentysty – zasady i standardy jego wykonywania oraz powinności i obowiązki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Przedstawiono wymagania i warunki uzyskiwania prawa wykonywania zawodu lekarza oraz sytuacje powodujące jego czasowe zawieszenie lub utratę.
Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne...
Podręcznik stanowi kompletny wykład z zakresu postępowania administracyjnego w ścisłym znaczeniu (tzw. jurysdykcyjnego), postępowania w sprawach wydawania zaświadczeń, postępowania w sprawach skarg i wniosków, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi.
Piecza naprzemienna a władza rodzicielska rodziców żyją...
Szczegółowa analiza prawna została poparta bogatym orzecznictwem, stanowiskami doktryny, organizacji międzynarodowych i pozarządowych oraz danymi statystycznymi. W rozważaniach odwołano się do poglądów prezentowanych przez polskich i zagranicznych przedstawicieli nauki oraz praktyków: sędziów, mediatorów, lekarzy, psychologów, socjologów, pedagogów, wreszcie samych zainteresowanych – dzieci i ich rodziców.
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowe...
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowej wykonawców w zamówieniach publicznych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony konkurencji na rynku zamówień publicznych. Odpowiednie jej zastosowanie wpływa na prawidłowe przeprowadzenie oraz ocenę etapu kwalifikacji podmiotowej w postępowaniu o zamówienie publiczne.
Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych między przed...
-80 % Działalność gospodarcza na rynku aptecznym i jej ograni...
Problematyka związana z funkcjonowaniem aptek jest niezwykle złożona i obejmuje wiele szczegółowych kwestii. Zwiększona liczba regulacji dotyczących tematyki farmaceutycznej i aptecznej na przestrzeni ostatnich 35 lat zmieniła realia funkcjonowania tego – prima facie ograniczonego podmiotowo i przedmiotowo – obszaru działalności życia gospodarczego i społecznego.