Kodeks pracy obowiązuje każdego pracodawcę oraz pracownika. Jest to najważniejsze źródło prawa pracy w Polsce. Tekst jednolity kodeksu pracy obejmuje 305 artykułów podzielonych na 15 głównych działów. W kodeksie poruszane są zagadnienia stosunku pracy, wynagrodzeń, obowiązków pracodawcy oraz pracownika, urlopy, czas pracy, bhp, zasady zatrudniania młodocianych i uprawnienia rodziców.
Kogo obowiązuje Kodeks Pracy?
W pierwszym artykule Kodeksu Pracy można znaleźć informację, iż wszystko, co reguluje wyżej wymieniony dokument dotyczy wyłącznie pracodawców i pracowników. Przepisami nie są objęte osoby wykonujące umowę o dzieło jak również i zlecenie, czyli wszyscy pracujący w ramach umów cywilnoprawnych. Jako pracownika rozumie się osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, zaś pracodawcą jest jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników. Kodeks Cywilny reguluje stosunki między zleceniodawcami i zleceniobiorcami oraz pomiędzy zamawiającym oraz wykonawcami.
Jak być na bieżąco w zamianach Kodeksu Pracy?
Cała aktualna treść Kodeksu Pracy publikowana jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych oprócz jednolitego tekstu można tam znaleźć zapisy dyrektyw europejskich, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz wiele innych. O wszelkich zamianach wprowadzanych do Kodeksu Pracy informuje również Główny Inspektorat Pracy.