Na straży prawa. Nowy model Prokuratury
Książka przedstawia propozycję istotnej zmiany filozofii funkcjonowania Prokuratury. Zawiera projekty ustaw – Prawo o ustroju Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej oraz jej przepisów wprowadzających.
-70 % Rzetelne postępowanie sądowe. Standardy strasburskie
Monografia w sposób usystematyzowany charakteryzuje aktualne standardy rzetelnego postępowania zarówno cywilnego, jak i karnego. Okazją do podsumowań poziomu gwarancji rzetelności proceduralnej w polskich sądach jest rocznica 30-lecia Polski w Radzie Europy.
Status prawny związku metropolitalnego w Polsce a metro...
Autorzy w sposób kompleksowy omawiają problematykę związaną z organizacją i funkcjonowaniem związku metropolitalnego w Polsce (na przykładzie województwa śląskiego) i metropolii we Francji (uwzględniając specyfikę dużych aglomeracji miejskich: Paryża, Lyonu i Marsylii) – w świetle wyzwań współczesnego samorządu terytorialnego.
Organizacja gospodarcza jako podmiot odpowiedzialności...
W publikacji omówiono podstawy modelu własnej i samoistnej odpowiedzialności ściśle karnej podmiotu zbiorowego jako pierwotnego sprawcy kryminalnego bezprawia.
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze skutkuje odmową rejestracji znaku bądź unieważnieniem prawa ochronnego ze skutkiem wstecznym, a w konsekwencji brakiem jego ochrony prawnej. Autorka wyjaśnia, jak należy rozumieć przesłankę złej wiary przy zgłoszeniu znaku, tak by stanowiła narzędzie przydatne dla praktycznej realizacji celów założonych przy jej wprowadzeniu.
Spory o działania ultra vires w Unii Europejskiej
Ultra vires czylii działanie poza zakresem kompetencji. W książce przedstawiono relacje prawne zachodzące między sądami konstytucyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej a Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa niemieckiego Federalnego Sądu Konstytucyjnego.
Rola dwuizbowości w ustroju demokratycznym
Dwuizbowość jest zjawiskiem niejednoznacznym i kontrowersyjnym w teorii prawa i polityki. Przedmiotem monografii jest omówienie zagadnień dotyczących związku dwuizbowej struktury parlamentu i ustroju demokratycznego, rozumianego jako system ograniczenia władzy większości ze względu na prawa człowieka.
-80 % Prawo do skutecznego środka naprawczego w postępowaniu...
Współczesny proces karny stawia określone wyzwania zarówno wobec organów procesowych, doktryny, jak i prawodawcy. Są nimi ochrona praw jednostki i zapewnienie realizacji obowiązujących gwarancji procesowych.
-80 % Opróżnione miejsce hipoteczne
W publikacji przybliżono treść, genezę oraz zakres stosowania opróżnionego miejsca hipotecznego. Omówiono w niej praktyczne zagadnienia związane z ujawnianiem opróżnionego miejsca hipotecznego w księdze wieczystej, sformułowaniem wniosku wieczystoksięgowego, odczytywaniem wpisów w księdze wieczystej oraz ustalaniem pierwszeństwa hipotek przy zastosowaniu opróżnionego miejsca hipotecznego.
Czynniki migracji zarobkowych w świetle emigracji Polak...
Publikacja porusza tematykę migracji Polaków do Wielkiej Brytanii w latach 2004–2016.
-70 % Konstytucyjne aspekty procesu cywilnego
Postępująca deformacja systemu prawa procesowego powodowana tzw. reformami wprowadzonymi w ostatnich latach mnoży wątpliwości i skłania do stawiania pytań o zgodność mechanizmów prawnych oraz modyfikowanych instytucji procesowych ze standardami konstytucyjnymi.
Kodeks spółek handlowych po 20 latach obowiązywania
Publikacja zawiera ocenę zmian przepisów Kodeksu spółek handlowych w ciągu 20 latach jego obowiązywania – zarówno w ujęciu systemowym, jak i w stosunku do zagadnień szczegółowych.
Prawo jako projekt przyszłości
Książka porusza bardzo istotną tematykę przyszłości prawa. Rozumienie prawa pozwala przeciwdziałać negatywnym skutkom ludzkiej działalności i zagrożeniom, jakie ona niesie.
-60 % Odpowiedzialność karna w Polsce za czyny zabronione pop...
Książka przedstawia wiele aspektów praktycznych dotyczących odpowiedzialności karnej w Polsce za przestępstwa i wykroczenia za granicą.
Sytuacja administracyjnoprawna człowieka w stanie termi...
Przedmiotem pracy jest analiza polskiego prawa administracyjnego w zakresie opieki paliatywnej.
-70 % Stosowanie tymczasowego aresztowania. Analiza praktyczn...
Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest stałym problemem polskiego procesu karnego, który w praktyce oznacza, że wystarczy kilka wersów uzasadnienia, aby pozbawić człowieka wolności. Opracowanie jest zbiorem wniosków i rekomendacji wynikających z badania na temat stosowania w Polsce w ostatnich latach tymczasowego aresztowania.
Kryteria pozaprawne w sądowej wykładni prawa
Publikacja omawia role, jakie pełnią kryteria pozaprawne, związane głównie z wartościami oraz normami moralnymi, politycznymi i ekonomicznymi, w procesie sądowej wykładni prawa w ramach polskiego porządku prawnego.
Prawo administracyjne w służbie jednostki i wspólnoty
Publikacja zestawia pogłębione i zróżnicowane przedmiotowo refleksje nad służebną rolą prawa administracyjnego wobec jednostki i jej wspólnot
Służebność przesyłu. Zagadnienia prywatnoprawne oraz pu...
W publikacji omówiono najbardziej kontrowersyjne na gruncie prawa cywilnego, rolnego oraz administracyjnego zagadnienia związane z instytucją prawną służebności przesyłu oraz ukształtowaną przez orzecznictwo sądowe „służebnością gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu”.
-70 % Przesłuchanie świadka i strony w postępowaniu administr...
W publikacji omówiono problematykę dowodu z przesłuchania świadka i strony w postępowaniu administracyjnym.
-60 % Udostępnianie informacji publicznej przez podmioty pryw...
Każdy podmiot prywatny powinien móc ocenić to, czy w danej sytuacji jest podmiotem obowiązanym do udostępnienia informacji publicznej oraz czy żądana od niego informacja faktycznie stanowi informację publiczną – a jeśli tak, powinien wiedzieć, w jaki sposób ustosunkować się do zaadresowanego do niego wniosku o udostępnienie informacji publicznej, w tym jak zgodnie z prawem udzielić wnioskowanej informacji lub odmówić jej udostępnienia.
Wspólnotowy wymiar samorządu terytorialnego – rzeczywis...
W publikacji omówiono ustawowe i ustrojowe gwarancje partycypacji obywatelskiej w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw wspólnoty samorządowej.
Pojęcie utworu w prawie autorskim
Książka podejmuje problematykę rozumienia utworu na tle nauk estetycznych, filozoficznych i prawnych.
Kierunki rozwoju jurysdykcji administracyjnej
Publikacja dotyczy coraz większego skomplikowania spraw będących przedmiotem orzekania organów administracji publicznej oraz sądów administracyjnych.
Swoboda wypowiedzi osoby przesłuchiwanej w procesie kar...
Z książki czytenik dowie się, jak należy przesłuchiwać oskarżonego i świadka w procesie karnym, aby nie naruszyć ich swobody wypowiedzi.
Niezorganizowane źródła prawa administracyjnego
Publikacja prezentuje dorobek XII Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów. Wzięli w nim udział pracownicy naukowi i doktoranci Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Nauk Administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowe...
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowej wykonawców w zamówieniach publicznych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony konkurencji na rynku zamówień publicznych. Odpowiednie jej zastosowanie wpływa na prawidłowe przeprowadzenie oraz ocenę etapu kwalifikacji podmiotowej w postępowaniu o zamówienie publiczne.
Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych między przed...
Analiza porównawcza modelu rozprawy głównej: między kon...
Książka przedstawia jeden z najbardziej kluczowych i aktualnych problemów procedury karnej – wybór między inkwizycyjnością a kontradyktoryjnością modelu rozprawy głównej. Omówiono w niej nie tylko kształt normatywny wybranych instytucji procesowych, lecz także przybliżono dyskusję w doktrynie poszczególnych państw dotyczącą efektywności i zasadności danego rozwiązania.
Aktualne problemy i perspektywy prawa karnego
Książka dotyczy istoty, celu i kształtu prawa karnego materialnego w polskim systemie prawnym.
-80 % Stabilność fiskalna jako wartość konstytucyjnie chronio...
W publikacji objęto badaniami porównawczymi sześć państw europejskich,tj. Niemcy, Hiszpanię, Włochy, Węgry, Słowację i Słowenię. Przyjęte w tych państwach instrumenty uwzględniają nowe tendencje w sposobie ograniczania polityki fiskalnej na przebieg cyklu koniunkturalnego czy możliwość zastosowania tzw. klauzul wyjścia.
Umowy w administracji publicznej
W publikacji omówiono problematykę kontraktów zawieranych w przestrzeni publicznej z uwzględnieniem najnowszych trendów teoretycznoprawnych.
-70 % Kontrola menedżerska i jej wpływ na wyniki szpitali pub...
Książka kompleksowo prezentuje zagadnienia związane z kontrolą menedżerską w szpitalach publicznych. Wdrożenie wskazanych w opracowaniu rozwiązań pomoże szpitalom poprawić uzyskiwane wyniki, w tym jakość i efektywność dostarczanych usług medycznych, a co za tym idzie – zapewnić lepszą opiekę zdrowotną pacjentom.
-70 % Zakres podmiotowy zapisu na sąd polubowny
Pierwsze opracowanie na polskim rynku wydawniczym poświęcone w całości problematyce zakresu podmiotowego umowy o arbitraż. Porusza przy tym zagadnienie tzw. nie-sygnatariuszy (z ang. non-signatories), tj. podmiotów, które pierwotnie nie zawarły zapisu na sąd polubowny, ale wobec których, jak się przyjmuje, należałoby rozszerzyć jego skuteczność.
-70 % Instytucja listu żelaznego w polskim postępowaniu karny...
List żelazny jest tradycyjną instytucją procesu karnego, której założeniem jest udzielenie podejrzanemu lub oskarżonemu przebywającemu poza granicami Polski, który zdecyduje się wrócić do kraju, gwarancji odpowiadania z tzw. wolnej stopy.
Wybór prawa dla zobowiązań umownych na gruncie rozporzą...
Książka odpowiada na pytanie, jaki system prawny uczestnicy unijnego obrotu transgranicznego mogą wybrać jako prawo obce dla łączącej ich umowy oraz w jaki sposób można dokonać tego zabiegu i jakie będą tego skutki prawne.
Skuteczność w prawie administracyjnym
W publikacji uwzględniono zmiany wynikające z nowelizacji ustaw podatkowych, wywłaszczania nieruchomości, uchwał o kierunkach działania organu wykonawczego gminy, kontroli administracji rządowej, czy też pojęcia organu administracji.
Prawo karne i kryminologia wobec kryzysów XXI w.
Publikacja dotyczy współczesnych problemów z zakresu kryminologii, prawa karnego, socjologii i patologii społecznych. Zamieszczone w niej teksty odnoszą się do kryzysów, z jakimi mierzy się zarówna Polska, jak i inne kraje świata w XXI w., takich, jak m.in. kryzys migracyjny, gospodarczy czy klimatyczny.
Kulinaria w polskim prawie własności intelektualnej
Książka prezentuje instytucje prawne znajdujące zastosowanie do ochrony kulinariów.
Reprezentacja osoby małoletniej w postępowaniach spadko...
W publikacji omówiono zagadnienie reprezentacji osób małoletnich w postępowaniach spadkowych. Uwzględniono nowelizację przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zakresie art. 99 i n. k.r.o. oraz rolę pełnomocników profesjonalnych, którzy co do zasady powinni być ustanawiani kuratorami reprezentującymi interesy osób małoletnich w postępowaniach spadkowych.