Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze
Zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze skutkuje odmową rejestracji znaku bądź unieważnieniem prawa ochronnego ze skutkiem wstecznym, a w konsekwencji brakiem jego ochrony prawnej. Autorka wyjaśnia, jak należy rozumieć przesłankę złej wiary przy zgłoszeniu znaku, tak by stanowiła narzędzie przydatne dla praktycznej realizacji celów założonych przy jej wprowadzeniu.
Ubezpieczenia gospodarcze w działalności samorządu tery...
Książka w przystępny i uporządkowany sposób przedstawia całokształt zagadnień związanych z ubezpieczeniem gospodarczym w działalności samorządu terytorialnego. Poddaje kompleksowej analizie wewnętrzny porządek prawny i omawia wybrane zagadnienia międzynarodowego prawa ubezpieczeniowego.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Komentarz
W opracowaniu przedstawiono ewolucję ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz komentarz do poszczególnych jej artykułów. Omówiono istotne nowelizacje wynikające z poszerzenia jej zakresu normatywnego o regulacje dotyczące: rewitalizacji, ochrony krajobrazowej, wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów, prokuratorów, a...
W książce przedstawiono instytucję odpowiedzialności dyscyplinarnej zawodów prawniczych służby publicznej: sędziego i prokuratora, oraz prawniczych zawodów zaufania publicznego: adwokata, radcy prawnego i notariusza.
-80 % Ochrona praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jedno...
Komentarz zawiera opracowanie problematyki tzw. nowej ustawy deweloperskiej. Koncentruje się na ocenie wprowadzonych rozwiązań normatywnych, mając za punkt odniesienia przepisy obowiązującej ponad dekadę ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz wypracowany na jej gruncie dorobek doktryny i orzecznictwa.
-80 % Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych...
Publikacja zawiera wszechstronne i praktyczne omówienie rozwiązań prawnych służących zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w tym COVID-19.
Rozliczenia stron nieważnej umowy kredytu waloryzowaneg...
Przewodnik zawiera praktyczne wskazówki jak stworzyć poprawnie pozew czy odpowiedź na pozew i prowadzić dalszą wymianę pism procesowych, przygotować się do rozpraw, a następnie reagować na wydane orzeczenia w sposób zabezpieczający interesy klientów.
-50 % Akty prawa miejscowego. Tworzenie, procedura i kontrola
W publikacji w sposób kompleksowy i przystępny omówiono zagadnienia związane z tworzeniem aktów prawa miejscowego, w tym ich projektowaniem, procedowaniem, ogłaszaniem i kontrolą treści.
-80 % Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowy...
Książka zawiera kompleksowe omówienie przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Środki obrony pozwanego w postępowaniu przed sądem I in...
Zagadnienie prawem dozwolonych form obrony pozwanego jest niezwykle doniosłe praktycznie, ponieważ od przyjętej in concreto linii obrony procesowej zależeć będzie nie tylko czas trwania i przebieg postępowania, ale także efekt finalny w postaci rozstrzygnięcia sądowego kończącego postępowanie w sprawie.
-80 % Prawo o aktach stanu cywilnego. Komentarz
Publikacja uwzględnia zmiany stanu prawnego m.in. w zakresie elektronizacji aktów stanu cywilnego wprowadzonego ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, a także przepisów prawnych, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. na mocy ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych, dotyczących możliwości upoważnień, archiwizacji akt zbiorowych rejestracji oraz wydawania odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej.
Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne...
Podręcznik stanowi kompletny wykład z zakresu postępowania administracyjnego w ścisłym znaczeniu (tzw. jurysdykcyjnego), postępowania w sprawach wydawania zaświadczeń, postępowania w sprawach skarg i wniosków, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi.
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowe...
Zasada równego traktowania przy kwalifikacji podmiotowej wykonawców w zamówieniach publicznych ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ochrony konkurencji na rynku zamówień publicznych. Odpowiednie jej zastosowanie wpływa na prawidłowe przeprowadzenie oraz ocenę etapu kwalifikacji podmiotowej w postępowaniu o zamówienie publiczne.
Sytuacja mieszkaniowa uchodźców z Ukrainy w Polsce
Autorka omawia przepisy związane z sytuacją mieszkaniową uchodźców wojennych z Ukrainy w Polsce, zawarte w ustawie z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz innych aktach prawnych. Ocenia ich wpływ na byt uchodźców i perspektywę dalszego pobytu w kraju.
Ustawa o transporcie kolejowym. Komentarz
W komentarzu w sposób szczegółowy i praktyczny omówiono przepisy ustawy o transporcie kolejowym. Zwrócono uwagę na zasady korzystania, zarządzania i utrzymania infrastruktury kolejowej.
Skargi, wnioski, petycje i inne interwencje obywatelski...
Publikacja przedstawia zagadnienia skarg, wniosków i petycji, od momentu złożenia danego środka w organie władzy publicznej do chwili zawiadomienia o sposobie jego załatwienia. Autor prezentuje także inne interwencje obywatelskie, które nie spełniają warunków przewidzianych dla skarg, wniosków lub petycji, wskazując na potrzebę ich formalnego doregulowania.
Prawo celne. Komentarz
W książce zawarto szereg komentarzy i praktycznych uwag odnoszących się do przepisów krajowego oraz unijnego prawa celnego, popartych obszernym orzecznictwem sądów administracyjnych i stanowiskiem doktryny. Uwzględnia najistotniejsze zmiany wynikające z wejścia w życie Unijnego Kodeksu Celnego.
Koszty robót budowlanych. Ustalanie wartości i rozlicza...
Zbiór praktycznych rekomendacji, które mogą przynieść wymierne korzyści.