Ustawa o wolontariacie
![Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz](https://static.profinfo.pl/storage/image/core_products/2017/7/6/10424e9ed574abd378b22971f6525e3b/admin/shop/40279961_1.jpg.webp)
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Komentarz
W publikacji w przystępny sposób przedstawiono praktyczne zagadnienia związane z działalnością organizacji pożytku publicznego oraz częste problemy, jakie mogą powstać w zakresie współpracy administracji publicznej z trzecim sektorem. Szeroko omówiono m.in. takie kwestie jak: uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, zlecanie zadań pożytku publicznego, nadzór nad ich wykonaniem, inicjatywa lokalna czy status wolontariusza. W komentarzu zaprezentowano najważniejsze poglądy orzecznictwa oraz doktryny dotyczące poruszanej w książce problematyki. Komentarz jest skierowany zarówno do radców prawnych, adwokatów, doradców podatkowych, jak i do innych prawników praktyków, zajmujących się obsługą prawną organizacji pożytku publicznego, a także do członków organizacji non-profit, osób pozostających w stosunkach wolontariackich oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką.
![Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa o spółdzielniach socjalnych Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa o spółdzielniach socjalnych](https://static.profinfo.pl/storage/image/core_products/2016/11/17/1ff59f16ef6a1a8cc92dbfc36fada762/admin/shop/978-83-264-1648-4_.jpg.webp)
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Ustawa o spółdzielniach socjalnych
Komentarz zawiera omówienie przepisów znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o spółdzielniach socjalnych. Publikacja przedstawia m.in.:
- zmienioną definicję organizacji pożytku publicznego,
- nowe formy współpracy organów administracji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami uprawnionymi do prowadzenia działalności pożytku publicznego,
- rozszerzony katalog podmiotów uprawnionych do prowadzenia działalności pożytku publicznego,
- nową definicję wolontariatu,
- poszerzoną sferę zadań publicznych,
- nową instytucję - Wojewódzką Radę Działalności Pożytku Publicznego jako organ konsultacyjno-doradczy. Ponadto książka zawiera teksty najważniejszych aktów prawnych powiązanych z komentowanymi ustawami oraz wzory dokumentów stosowanych w działalności organizacji pożytku publicznego.
Adresaci:
Komentarz stanowić będzie istotną pomoc zarówno dla organizacji pozarządowych starających się o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, jak i dla sadów rejestrowych w ich pracy orzeczniczej. Publikacja polecana jest także organom i pracownikom administracji publicznej oraz aplikantom radcowskim w ramach wykładów dotyczących sektora organizacji pozarządowych.
![Tutoring jako spotkanie. Historie indywidualnych przypadków Tutoring jako spotkanie. Historie indywidualnych przypadków](https://static.profinfo.pl/storage/image/core_products/2018/1/9/a68bea56ccd4fbfeeaf1e7a51131a785/admin/shop/978-83-8124-289-9_.jpg.webp)
Tutoring jako spotkanie. Historie indywidualnych przypadków
Czym jest tutoring? Skąd bierze się rosnąca popularność tej formy edukacji spersonalizowanej? Dlaczego jest postrzegany jako panaceum na problemy edukacji i wielka szansa na elitarne kształcenie? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Autorzy niniejszej publikacji.
![Prawo o zgromadzeniach Prawo o zgromadzeniach](https://static.profinfo.pl/storage/image/core_products/2016/11/17/7bcb908916400bc68095417ccff070d5/admin/shop/978-83-264-4345-9_.jpg.webp)
Prawo o zgromadzeniach
Publikacja jest zbiorem najważniejszych i najczęściej stosowanych w praktyce przepisów regulujących problematykę zgromadzeń publicznych - zarówno regulacji polskich, jak i aktów prawa międzynarodowego. Autorka szczególny nacisk położyła na przystępne i szczegółowe omówienie przepisów znowelizowanej ustawy - Prawo o zgromadzeniach. Dodatkowo przedstawiła powiązania przepisów ustawy z innymi aktami prawnymi oraz analizę orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącego komentowanych zagadnień.
Adresaci:
Książka stanowić będzie istotna pomoc dla podmiotów organizujących zgromadzenia, a także dla organów i pracowników administracji publicznej. Zainteresuje również studentów wydziałów prawa i administracji, gdyż poznanie problemów związanych z istota zgromadzenia jako instytucji prawnej powinno stanowić również istotny element wykształcenia prawniczego i administracyjnego.
Ustawa o działalności pożytku publicznego
Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie to ustawa, która reguluje kwestie związane z działalnością pożytku publicznego, w tym organizacji pożytku publicznego (OPP). Ustala sposób sprawowania nadzoru nad działalnością pożytku publicznego. Zgodnie z ustawą ma charakter społecznie użyteczny i prowadzona jest przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych.
Działalność pożytku publicznego nie jest działalnością gospodarcza.
Podmioty uprawnione do prowadzenia działalności pożytku publicznego:
- organizacje pożytku publicznego;
- organizacje pozarządowe;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
- spółdzielnie socjalne;
- spółki akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przedmiot działalności pożytku publicznego
Działalność pożytku publicznego może być prowadzona w następujących sferach:
- pomocy społecznej;
- wspierania rodziny;
- udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej;
- działalności charytatywnej;
- ochrony i promocji zdrowia,
- promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
- nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
- kultury i sztuki.