Ustawa o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)
Rolnictwo precyzyjne
Rolnictwo precyzyjne to system rolnictwa w którym poszczególne obszary – „strefy produkcyjne” – pola uprawnego traktowane są z różnym nakładem środków produkcji: dawki nawozów i środków ochrony roślin, wielkość dawki polewowej przy nawadnianiu, gęstość siewu czy sadzenia. Taki sposób stosowania środków produkcji ma zapewnić lepsze dostosowanie ich dawki do aktualnych potrzeb roślin i zasobności gleby w składniki pokarmowe na danym obszarze pola, a zatem zwiększyć efektywność ich wykorzystania i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. W książce znajdą się studia przypadków – odniesienia opisanej wiedzy do faktycznych zastosowań w praktyce rolniczej. Przedstawione będą narzędzia stosowane w rolnictwie precyzyjnym: zautomatyzowane pobieranie próbek gleby z rejestracją współrzędnych geogra?cznych, stosowanie zmiennej dawki środków produkcji prowadzenie równoległe ciągników i maszyn, automatyczne dostosowanie szerokości roboczej maszyn do areału pola, gdzie już wcześniej wysiano nawóz, czy zastosowano oprysk pestycydem, mapowanie plonu, mapowanie jakości plonu, kontrola pracy maszyn, ciągników gromadzenie, przetwarzanie i analiza danych polowych, zebranych w trakcie ww. prac polowych, w systemach informacji przestrzennej.
Pionowa koordynacja transakcji w rolnictwie
Współczesne rolnictwo stało się rynkowo zorientowanym systemem, lecz cechuje się wysokim stopniem dezintegracji pomiędzy poszczególnymi elementami agrobiznesu. Dlatego zagadnienia związane z analizą pionowej koordynacji transakcji pomiędzy tymi ogniwami, a także pomiędzy poszczególnymi podmiotami, nabierają istotnego znaczenia zarówno na poziomie teoretycznym, jak i empirycznym. Warto podkreślić, że jest to pierwsze na polskim rynku wydawniczym opracowanie wykorzystujące teorię kontraktów do analizy powiązań umownych między podmiotami agrobiznesu.
Polityka wspierania rolnictwa a problem deprywacji dochodowej rolników w krajach o różnym poziomie rozwoju
Walory poznawacze i utylitarne monografii sprawiają, że z jednej strony stanowi ona wkład do budowania teoretycznych podstaw polityki rolnej, z drugiej zaś wyniki te mogą być wykorzystane w działalności praktycznej m. in. przez przedstawicieli władz państwowych, naukowców i analityków ekonomicznych. Empiryczna weryfikacja roli socjologicznej koncepcji deprywacji dochodowej rolnictwa w wyjaśnianiu zjawiska paradoksu rozwojowego jest nowatorskim osiągnięciem Autorki i wnosi istotny wkład w rozwój nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia Z recenzji prof. dr hab. Krystyny Krzyżanowskiej SGGW w Warszawie Autorka podjęła się bardzo ambitnego zadania tj. weryfikacji jednego z fundamentalnych „praw” zachodzących w ekonomii rolnictwa zwanego paradoksem rozwojowym […] Autorce udało się wypełnić lukę w wiedzy na temat przeprofilowania się krajów z opodatkowujących do subsydiujących rolnictwo […] Praca jest oryginalnym dziełem wzbogacającym wiedzę w wielu kierunkach badawczych – od sposobów modelowana polityk rolnych do szukania interpretacji zjawisk ekonomicznych z teoriami wychodzącymi poza zakres ekonomii klasycznej. Z recenzji dr. hab. prof. nadzw. Katarzyny Zawalińskiej IRWiR PAN Dr Agnieszka Poczta-Wajda – adiunkt w Katedrze Makroekonomii i Gospodarki Żywnościowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Autorka i współautorka około 80 publikacji naukowych, w tym w prestiżowych czasopismach anglojęzycznych. Jej prace badawcze, osadzone głównie w nurcie ekonomii politycznej, koncentrują się wokół polityki wspierania rolnictwa w krajach o różnym poziomie rozwoju, zjawiska paradoksu rozwojowego w polityce rolnej, deprywacji dochodowej rolników oraz liberalizacji handlu zagranicznego artykułami rolnymi. Była kierownikiem bądź wykonawcą licznych projektów badawczych i rozwojowych, a za działalność naukową i organizacyjną została kilkukrotnie wyróżniona nagrodą Rektora UEP. Odbyła również liczne krótkoterminowe i długoterminowe staże zagraniczne, m.in. w USA jako stypendystka Polsko-Amerykańskiej Fundacji Fulbrighta.
Prawo rolne. Repetytorium. Testy
Publikacja stanowi połączenie i aktualizację dwóch odrębnych opracowań istniejących dotychczas na rynku wydawniczym: Prawo Rolne. Repetytorium autorstwa Marka Jarosiewicza, Kariny Kozikowskiej i Marcina Wujczyka oraz Prawo rolne. Testy dla studentów autorstwa Adama Pązika i Łukasza Zielińskiego.
Niniejsze opracowanie w zwięzły i przystępny sposób przedstawia najważniejsze wiadomości z zakresu prawa rolnego.
Zbiór 516 pytań testowych wraz z odpowiedziami będzie pomocny studentom w sprawdzeniu wiedzy i przygotowaniu się do egzaminów.
Podstawowe założenia prawa rolnego przedstawione zostały w formie przejrzystych tabel i wykresów, co powinno ułatwić uporządkowanie i usystematyzowanie informacji.
Adresaci:
Z repetytorium i zestawu pytań testowych mogą korzystać przede wszystkim studenci prawa i administracji oraz studiów licencjackich z zakresu administracji i zarządzania rolnictwem.