Skarga na bezczynność organu i przewlekłe prowadzenie postępowania są regulowane przez Kodeks postępowania administracyjnego. Odnoszą się do nich szczególnie dwa przepisy. Artykuł 35 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego nakłada na organy administracji publicznej obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki. Określa również terminy i tryb prowadzenia spraw w zależności od poziomu ich skomplikowania. Artykuł 36 Kodeksu zobowiązuje organy administracji publicznej do powiadomienia strony o niezałatwieniu sprawy w określonym terminie, jeśli do tego dojdzie, wraz z podaniem przyczyn zwłoki oraz nowego terminu rozpatrzenia sprawy.
Za bezczynność organu administracyjnego, zgodnie z Kodeksem, uznaje się sytuację, w której organ nie doprowadził do finału sprawy w przewidzianym ustawowo terminie, jak również w kolejnym wyznaczonym.
Skarga na bezczynność organu jest ostatecznym środkiem prawnym, który wnoszony jest po złożeniu zażalenia na przewlekłe postępowanie. Głównym jej celem jest zobowiązanie organu do wydania stosownych decyzji czy dokumentów będących przedmiotem sprawy.