Ustawa o związkach zawodowych
Ustawa o związkach zawodowych. Komentarz
Komentarz zawiera praktyczne omówienie problemów związanych ze stosowaniem ustawy o związkach zawodowych. Czytelnik znajdzie w nim wnikliwą analizę m.in. takich zagadnień jak:
- zasady członkostwa i sprawowania funkcji w związkach zawodowych,
- rejestracja i wykreślenie z rejestru związku zawodowego,
- uprawnienia związku zawodowego. W opracowaniu zaprezentowano dorobek doktryny prawa pracy, a także bogaty wybór orzecznictwa Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, wojewódzkich sądów administracyjnych. Przy rozwiązywaniu praktycznych problemów pomocne będą zamieszczone w książce wzory oraz zestawienie podstawowych aktów prawnych dotyczących związków zawodowych.
Adresaci:
- Publikacja przeznaczona jest zarówno dla prawników praktyków zajmujących się zagadnieniami zbiorowego prawa pracy, jak i pracodawców oraz przedstawicieli związków zawodowych. Może stanowić cenną pomoc dla aplikantów zawodów prawniczych.
Wolność zrzeszania się w związkach zawodowych
Wolność zrzeszania się w związkach zawodowych stanowi jedno z podstawowych praw człowieka o charakterze wolnościowym.
Książka zawiera szczegółowe omówienie problematyki wolności zrzeszania się w związkach zawodowych, począwszy od określenia jej charakteru prawnego, poprzez wyczerpującą analizę funkcjonowania tejże wolności w wymiarze międzynarodowym, jak i w ramach krajowego porządku prawnego. Rzeczywisty zakres tej wolności wyznaczony jest postanowieniami statutów związków zawodowych, stąd istotnym elementem opracowania jest wnikliwa interpretacja ich zapisów w kontekście podstaw funkcjonowania wolności w praktyce. Autorka przedstawia zagadnienie wolności zrzeszania się w związkach zawodowych na tle sytuacji osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, w ramach stosunku cywilnoprawnego oraz administracyjnoprawnego. Stara się udzielić odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, zagwarantowana na gruncie prawa krajowego, nie realizuje zobowiązań podjętych na arenie prawa międzynarodowego.
Adresaci:
Publikacja przeznaczona jest zarówno dla przedstawicieli nauki, jak i dla praktyków, w szczególności członków i działaczy związkowych, pracodawców oraz specjalistów HR.
Ustawa o związkach zawodowych
Ustawa o związkach zawodowych reguluje kwestie związane ze związkami zawodowymi jako organizacjami społecznymi zrzeszającymi ludzi pracy najemnej na zasadzie dobrowolności. Jej celem jest obrona interesów społeczno-ekonomicznych. Związki ponadto mają prawo do rozwijania działalności samopomocowej czy edukacyjnej.
Charakterystyka związków zawodowych
Związek zawodowy stanowi dobrowolna i samorządna organizacją ludzi pracy, która zostaje powołana do reprezentowania i obrony ich praw i interesów zawodowych. Związek zawodowy cechuje niezależność w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Związki zawodowe muszą być traktowane jednakowo przez organy państwowe, pracodawców i samorządy terytorialne.
Związki zawodowe przyjęły zasadę dobrowolnego zrzeszania się. Pracownicy mają prawo do strajku w obronie własnych spraw, choć jest to metoda ostateczna. Stopniowo zezwalano na działanie związków, które wcześniej działały nielegalnie lub półlegalnie, jednakże w wielu krajach powstały instrumenty prawne celowo ograniczające ich działalność.