Ustawa o ochronie praw lokatorów
Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Komentarz
Książka przybliża treść przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego m.in. przez analizę bogatego orzecznictwa ukształtowanego w praktyce ich wieloletniego stosowania. Przywołane i omówione orzecznictwo daje możliwość zapoznania się z rozstrzygnięciami sądów w konkretnych stanach faktycznych, co ułatwia zrozumienie treści poszczególnych przepisów i dokonywanie własnych ocen prawnych.
Niewątpliwą zaletą komentarza są załączone do niego wzory: umowy najmu lokalu mieszkalnego, pism z oświadczeniami stron stosunku najmu oraz pism procesowych w sporach powstałych w związku z najmem lokali mieszkalnych odnoszących się do każdego z etapów postępowania sądowego, począwszy od wniesienia pozwu, a skończywszy na żądaniu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Adresaci:
Adresatami publikacji są adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, a także obecni i przyszli najemcy lokali mieszkalnych lub osoby korzystające z lokali mieszkalnych na zasadach innych niż najem, właściciele lokali mieszkalnych i urzędnicy jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialni za gospodarowanie lokalami mieszkalnymi znajdującymi się w zasobach tych jednostek.
Zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi
Prezentowana publikacja jest najszerszym na rynku opracowaniem dotyczącym tematyki zarządzania nieruchomościami o funkcjach mieszkalnych. Stanowi kompendium wiedzy nie tylko o specyfice samego zarządzania takimi nieruchomościami, ale także o funkcjonowaniu rozmaitych właścicieli nieruchomości mieszkalnych i przepisach ich dotyczących, począwszy od wspólnot mieszkaniowych, przez spółdzielnie mieszkaniowe, gminy i towarzystwa budownictwa społecznego, na osobach fizycznych skończywszy.
W nowym wydaniu uwzględniono zmiany, jakie nastąpiły w zakresie zarządzania nieruchomościami po wejściu w życie z początkiem 2014 r. przepisów tzw. ustawy deregulacyjnej. Odniesiono się także do nowych przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku, które weszły w życie w roku 2013, oraz do nowych obowiązków w zakresie opłacania usuwania odpadów komunalnych.
Książka zawiera wiele praktycznych porad oraz odpowiedzi na 100 pytań najczęściej zadawanych przez zarządców nieruchomości mieszkalnych. Do książki dołączono także płytę CD, na której zamieszczono teksty najważniejszych aktów prawnych związanych z poruszaną problematyką oraz zawartość typowego planu zarządzania nieruchomością.
Adresaci:
Opracowanie przeznaczone jest dla zarządców nieruchomości, osób zajmujących się zasobami nieruchomości i lokali o funkcjach mieszkalnych w spółdzielniach mieszkaniowych, towarzystwach budownictwa społecznego, gminach i gminnych jednostkach organizacyjnych, członków zarządów wspólnot mieszkaniowych, właścicieli lokali, prawników, pośredników w obrocie nieruchomościami i innych osób zawodowo zajmujących się gospodarką nieruchomościami (w tym nieruchomościami stanowiącymi własność publiczną), a także dla lokatorów zainteresowanych swoją sytuacją mieszkaniową.
Odpowiedzialność za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego
Odpowiedzialność za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego to wnikliwe opracowanie dotyczące zagadnień związanych z wynajmowaniem lokalu, a szczególnie konfliktu interesów właścicieli nieruchomości i lokatorów. W publikacji przedstawiono zakres podmiotowy odpowiedzialności osób zajmujących lokale bez tytułu prawnego, czyli kogo należy zaliczyć do takich osób, jej przesłanki, ustalanie wysokości odszkodowania, odpowiedzialność gminy w związku z niedostarczeniem lokalu socjalnego. Podstawowym źródłem tych rozważań jest ustawa z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, ze szczególnym uwzględnieniem jej art. 18.
Adresaci:
Publikacja zainteresuje sędziów, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, zarządców nieruchomości, pracowników administracji samorządowej, a także lokatorów i właścicieli lokali.Dr hab.
Prawo pierwokupu nieruchomości
W książce przedstawiono praktyczne zasady stosowania przepisów dotyczących prawa pierwokupu nieruchomości, które zostały uregulowane w ponad 20 aktach prawnych
Podatki i opłaty dotyczące nieruchomości
W publikacji omówiono m.in. podatek od nieruchomości, podatek rolny oraz podatek leśny.
Opłaty i wybrane roszczenia dotyczące nieruchomości
Publikacja w sposób kompleksowy i przejrzysty analizuje kwestie związane z poszczególnymi opłatami w ujęciu systematycznym poprzez wskazanie elementów konstrukcyjnych opłat.