Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP)
Zeszyty Naukowe Sądownictwa Administracyjnego
Dwumiesięcznik wydawany przy współpracy Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Prawo o prokuraturze. Komentarz
W komentarzu omówiono rewolucyjne zmiany w zasadach działania prokuratury wprowadzone przez nową ustawę - Prawo o prokuraturze.
Prokuratura w Polsce (1918-2014)
Publikacja prezentuje rozwój polskiej prokuratury od 1918 r. do chwili obecnej na tle ustroju społeczno-politycznego państwa.
Postępowanie przed sądem I instancji w znowelizowanym procesie karnym
W publikacji autorzy odnoszą się do najważniejszych dla praktyków, zupełnie nowych kwestii, dotyczących np. kontrowersyjnej możliwości wykorzystania przez sąd dowodów pozyskanych w sposób nielegalny.
Studia i Analizy Sądu Najwyższego. TOM I
Książka JEDYNA na rynku!
Prezentacja opracowań przygotowanych w ramach działalności Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego
Studia i Analizy Sądu Najwyższego. TOM II
Seria wydawnicza "Studia i Analizy Sądu Najwyższego" ma na celu prezentację opracowań przygotowanych w ramach działalności Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego ...
Studia i Analizy Sądu Najwyższego. TOM III
Seria wydawnicza "Studia i Analizy Sądu Najwyższego" ma na celu prezentację opracowań przygotowanych w ramach działalności Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego ...
Studia i Analizy Sądu Najwyższego. TOM IV
Seria wydawnicza "Studia i Analizy Sądu Najwyższego" ma na celu prezentację opracowań przygotowanych w ramach działalności Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego ...
Studia i Analizy Sądu Najwyższego. TOM VII
Seria wydawnicza "Studia i Analizy Sądu Najwyższego" ma na celu prezentację opracowań przygotowanych w ramach działalności Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, wykonującego zadania związane ze sprawowaniem przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz przez Sąd Najwyższy pieczy nad zgodnością z prawem i jednolitością orzecznictwa sądów powszechnych i wojskowych oraz z oceną spójności i jednolitości prawa stosowanego przez sądy.
W serii przedstawiane są również materiały opracowywane przez przedstawicieli nauki oraz praktyki, nawiązujące do analizy orzeczniczej działalności Sądu Najwyższego lub sądów powszechnych bądź podejmujące zagadnienia problemowe, mające dla niej szczególne znaczenie ze względu na prawną doniosłość, konieczność zapewnienia jednolitości orzecznictwa, znaczenie praktyczne w życiu społeczno-gospodarczym czy w sferze praworządności oraz ochrony dóbr obywateli.
Aspekt prawotwórczy sądownictwa administracyjnego
W dziedzinie stosunków między państwem a podatnikiem, które dotyczą sprawiedliwości, dobrze jest, by ustawodawca wiedział nie tylko jak jest, ale także jak powinno być, oraz, co nie mniej ważne, jak może być.
Ustawa o KSSiP
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) to centralna instytucja odpowiedzialna za kształcenie kadr sądownictwa i prokuratury w Polsce. Posiada osobowość prawną i pozostaje pod nadzorem Ministra Sprawiedliwości w zakresie zgodności jej działania z przepisami ustawowymi i statutem.
Celem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury jest kształcenie i doskonalenie kadr sądów powszechnych i prokuratury. Szkoła powstała na wzór szkół sędziowsko-prokuratorskich działających od wielu lat w zdecydowanej większości krajów europejskich.
Do zadań Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury należy:
- prowadzenie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej;
- szkolenie sędziów, asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury;
- kształcenie zawodowe referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych.
Aplikacja w KSSiP charakteryzuje się centralnym, otwartym naborem, w ramach którego prowadzony jest dwuetapowy pisemny konkurs, limitowana liczą miejsc oraz większością zajęć praktycznych.