Nie zawsze decyzja sądu dotycząca winy oskarżonego musi kończyć się wyrokiem skazującym. W pewnych szczególnych sytuacjach kodeks karny przewiduje zakończenie postępowania karnego bez skazywania oskarżonego. Takim przykładem jest właśnie warunkowe umorzenie postępowania karnego. Zakończenie sprawy karnej w ten sposób jest korzystny dla osoby oskarżonej z kilku powodów. Po pierwsze przypisanie winy ma charakter prowizoryczny, a po drugie kończy się zwolnieniem od ponoszenia przez sprawcę kary.
Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?
O warunkowe umorzenie może ubiegać się osoba, która nie była wcześniej skazana za przestępstwo umyślne. Jeżeli jednak sprawca dopuścił się takiego przestępstwa nie może skorzystać z tego przywileju. Natomiast problemu nie stanowi w tej sytuacji popełnione przestępstwo nieumyślne.
Kolejnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy to okoliczności popełnienia przestępstwa zostały wyjaśnione i nie budzą wątpliwości. Ważne w tym wypadku jest to, że oskarżony nie musi przyznawać się do winy.
Należy jednak zapamiętać, że warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe jedynie w przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat pięciu oraz gdy stopień winy sprawcy i stopień szkodliwości społecznej nie są znaczne.