Dobra osobiste przynależą do podmiotowych każdego człowieka. Ich zadaniem jest ochrona najbliższej sfery, której naruszenie każdy człowiek odczuwa najmocniej. W Polsce to prawo traktowane jest w sposób szczególny, co oznacza, że każde naruszenie dóbr osobistych uprawnia poszkodowanego do wytoczenia sprawy cywilnej. W tym wypadku osoba poszkodowana może również domagać się odszkodowania jak również i zadośćuczynienia.
Kodeks cywilny do dóbr osobistych zalicza między innymi zdrowie, wolność, dobre imię. To ostatnie naruszane jest najczęściej. Ponadto katalog dóbr zawiera także swobodę sumienia, nazwisko, wizerunek, tajemnicę korespondencji, twórczość naukową i wiele więcej. Cały spis jest dynamiczny i ulega zmianie wraz ze zmianami stosunków społecznych.
Jak oceniane jest czy doszło do naruszenia dóbr osobistych?
Ocena opierana jest o kryteria obiektowe to znaczy, że nie jest uzależniona od subiektywnych odczuć poszkodowanego, lecz o obiektywną reakcję opinii publicznej. Mówiąc w skrócie nie zawsze to, co się wydaje poszkodowanemu naruszeniem jego dóbr osobistych, tak naprawdę nim jest w świetle przepisów kodeksu cywilnego.