Prawo karne
-20 % Pozycja procesowa podmiotu zbiorowego i quasi-oskarżonych w postępowaniu karnym, karnym skarbowym oraz w przedmiocie odpowiedzialności podmiotów zbiorowych [PRZEDSPRZEDAŻ]
Publikacja stanowi kompleksowe opracowanie analizujące najnowszy stan wiedzy na temat pozycji procesowej podmiotu zbiorowego i quasi-oskarżonych, czyli podmiotów odpowiadających w związku z przestępstwem lub przestępstwem skarbowym oskarżonego.
-20 % Ochrona sygnalistów. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]
Komentarz zawiera szczegółowe omówienie przepisów ustawy z 14.06.2024 r. o ochronie sygnalistów, implementującej do polskiego porządku prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23.10.2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
-20 % Ochrona sygnalistów. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]
W komentarzu omówiono nowo uchwaloną ustawę o ochronie sygnalistów, której przepisy mają istotny wpływ na funkcjonowanie zarówno sektora prywatnego, jak i instytucji publicznych.
-20 % Osoba z zaburzeniami psychicznymi jako uczestnik procesu karnego [PRZEDSPRZEDAŻ]
W publikacji szczegółowo opisano, jak zaburzenia psychiczne uczestników postępowania karnego wpływają na posiadane przez nich prawa i obowiązki procesowe, a także możliwości ich prawnej i faktycznej realizacji, w zależności od przypisanej roli procesowej oraz mechanizmów gwarancyjnych. Rozważania te dotyczą nie tylko stron i quasi-stron, lecz także świadków, biegłych, przedstawicieli procesowych oraz osób wchodzących w skład organów procesowych.
-20 % Standardy ochrony małoletnich. Pytania i odpowiedzi
Tak zwaną ustawą Kamilka wprowadzono w ustawie o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich. Dokument ten obejmuje zasady i procedury postępowania w przypadku podejrzenia lub krzywdzenia małoletniego. Przykładowo, pracodawcy są zobowiązani do weryfikacji osób przed ich zatrudnieniem lub podjęciem innej działalności.
-20 % Normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw
Państwa członkowskie, w tym Polska, od 16 listopada 2015 r. są zobowiązane do stosowania przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Mimo to polskie regulacje prawne nie spełniają jej wszystkich wymogów. Komentarz do przepisów tego aktu jest wskazówką, jak je zmienić, aby tę zgodność osiągnąć.
-20 % Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Przepisy
Najnowsze, 24. wydanie książki zawiera ujednolicone teksty Kodeksu wykroczeń oraz Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
-20 % Wędrowanie po wyspach pamięci
Publikacja zawiera wspomnienia Stanisława Waltosia, jednej z najbardziej znanych postaci nauki prawa. Składa się na nią 9 esejów, w których ze swadą i humorem opisuje zdarzenia z różnych obszarów życia prywatnego i naukowego.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego. Izba Karna
Orzecznictwo Sądu Najwyższego Izba Karna jest urzędowym miesięcznym zbiorem najważniejszych orzeczeń wraz z uzasadnieniami, znany w środowisku jako "czerwone zeszyty".
-20 % Kodeks karny. Przepisy
Stan prawny: 11 września 2024 r.
-20 % Kodeks postępowania karnego. Przepisy
Stan prawny: 11 września 2024 roku
-21 % PAKIET: Prawo karne. Przed egzaminem + Kodeks karny. Przepisy
-29 % PAKIET: Postępowanie karne. Przed egzaminem + Kodeks postępowania karnego. Przepisy
-20 % Prawo ochrony sygnalistów. Self-correction podmiotów prawnych
Kompleksowe omówienie prawa ochrony sygnalistów w oparciu o koncepcję self-correction.
-20 % Świadek koronny w polskim procesie karnym. Ocena instytucji z perspektywy sędziego i adwokata
-34 % Seria z Paragrafem - PAKIET - Prawo cywilne, karne, administracyjne, pracy i handlowe. Zbiory przepisów
-30 % Seria z Paragrafem - PAKIET - Prawo cywilne i karne. Zbiory przepisów
Stan prawny: sierpień 2024
-30 % Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Kodeks karny skarbowy. Opłaty w sprawach karnych. Wspieranie i resocjalizacja nieletnich
Stan prawny: 5 sierpnia 2024 r.
-29 % PAKIET: Kodeks karny. Komentarz + Kodeks postępowania karnego. Komentarz
-40 % Kodeks postępowania karnego. Komentarz
Komentarz zawiera praktyczną analizę przepisów Kodeksu postępowania karnego oraz problemów prawnych wyłaniających się na tle ich interpretacji, uwzględniającą najnowszy dorobek doktryny procesu karnego i judykatury. Został napisany przez autorów reprezentujących różne zawody prawnicze i ośrodki naukowe, co daje gwarancję odniesienia się do wszystkich newralgicznych problemów prawa karnego procesowego w działaniu.
Tylko 15 egz. -20% Informator Prawniczy 2025 zielony (format A5)
Kalendarium: dzień na stronie
Tylko 13 egz. -20% Profesjonalny Informator Prawnika 2025, granatowy (format B5)
Kalendarium: tydzień na dwóch stronach
-20 % Ekspertyza prywatna w polskim postępowaniu karnym
Publikacja przedstawia problematykę wykorzystywania ekspertyzy prywatnej w procesie karnym, a także szereg zagadnień związanych z tym dowodem, m.in: status prawny eksperta prywatnego, wpływ ekspertyzy prywatnej na realizację zasad procesowych, a także rodzaje spraw, w których najczęściej jest ona sporządzana.
Tylko 11 egz. -20% Informator Prawniczy. Tradycja od lat 2025, granatowy (format B6)
Kalendarium: tydzień na dwóch stronach
-30 % Weryfikacja czynności dowodowych postępowania przygotowawczego w polskim procesie karnym
Weryfikacja czynności dowodowych jest narzędziem wielopłaszczyznowego prawnodowodowego sprawdzenia zdatności (kwalifikacji) czynności dowodowej do wywołania skutków procesowych w postaci uzyskania w jej efekcie dowodów stanowiących finalnie dowodową podstawę rozstrzygnięcia o kwestii odpowiedzialności karnej.
-20 % Przeszukanie w polskim procesie karnym
Przeszukanie ma istotne znaczenie dla biegu i wyniku procesu karnego jako czynność dowodowa. Jednocześnie jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych instrumentów ingerencji w prawnie chronione prawa i wolności jednostki. W książce omówiono zagadnienia związane z całym procesem stosowania tej instytucji – od decyzji o przeprowadzeniu przeszukania, poprzez sposób jego przeprowadzania, aż po kontrolę jego legalności, zasadności i prawidłowości.
-20 % Polskie prawo karne po 25 latach obowiązywania Kodeksu karnego z 1997 roku
25 lat obowiązywania Kodeksu karnego stanowi właściwy moment do oceny stanu polskiego prawa karnego, dokonanej przez pryzmat wprowadzonych nowelizacji, głębszej refleksji nad jakością przepisów prawa karnego, a także krytycznej analizy tego, co zmieniono w jego obszarze, aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.
-20 % Meritum adwokata i adwokatki
-20 % Groźba w prawie karnym
-20 % Rozpoznawanie przez Sąd Najwyższy środków odwoławczych w postępowaniu karnym
Procedury obowiązujące przed Sądem Najwyższym jako sądem odwoławczym w toku postępowań zwyczajnych (apelacyjnego i zażaleniowego) oraz nadzwyczajnych (np. kasacyjnego czy wznowieniowego).
Książki z zakresu prawa karnego
Prawo karne, to jedna z kluczowych w polskim systemie prawa gałęzi prawa. Prawo karne obejmuje zespół norm określających:
- czyny zabronione,
- środki karnoprawnej reakcji
- przesłanki odpowiedzialności karnej
- zasady odpowiedzialności karnej.
Warto wspomnieć, że prawo karne wkracza we wszystkie dziedziny życia, normowane najczęściej również przez inne gałęzie prawa.
Należy również pamiętać, że sięganie po prawo karne to ostateczność. O stosowaniu regulacji z zakresu prawa karnego mówimy dopiero wtedy, gdy z powodu wagi naruszeń dóbr prawnych, inne sankcje są niewystarczające.
Prawo karne z racji swojej doniosłości doczekało się olbrzymiego dorobku w postaci książek, artykułów z czasopism prawniczych, dostępnych obecnie nie tylko w tradycyjnej papierowej formie, ale również w formie elektronicznej, przykładowo w formacie pdf, czy w formie ebooków.
Obszary prawa karnego
Tzw. prawo karne sensu stricto obejmuje wspomniane wyżej prawo karne materialne.
Prawo karne w szerszym znaczeniu (prawo karne sensu largo) obejmuje:
- przepisy materialne – prawo karne sensu stricto; kluczowym aktem jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny;
- prawo karne procesowe – przepisy dotyczące postępowania właściwych podmiotów (przede wszystkim sądu i prokuratury), których celem jest wykrycie przestępstwa i jego sprawcy, zebranie dowodów potwierdzających jego popełnienie oraz finalnie pociągnięcie sprawcy przestępstwa do odpowiedzialności karnej; przepisy prawa karnego procesowego regulują m.in. obowiązki i uprawnienia stron oraz innych uczestników postępowania oraz tryb wydawania orzeczeń, a także środki zaskarżenia; kluczowym aktem jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego;
- prawo karne wykonawcze – przepisy regulujące sposób wykonywania kar, środków karnych, środków kompensacyjnych i przepadku, środków zabezpieczających i zapobiegawczych, uprawnienia i obowiązki osób, którym je wymierzono; na szczególną uwagę zasługuje tzw. prawo penitencjarne ustanawiające zasady wykonywania kary pozbawienia wolności; kluczowym aktem jest ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy;
- prawo karne skarbowe -obejmuje zespół norm określających zasady odpowiedzialności osób, na których ciąży obowiązek podatkowy, dewizowy lub celny za czyny popełnione w związku z tymi obowiązkami; innymi słowy, chodzi o czyny wymierzone w interes finansowy Skarbu Państwa lub innych podmiotów publicznoprawnych; kluczowym aktem prawnych jest ustawa z 1999 r. Kodeks karny skarbowy;
- prawo wykroczeń - reguluje zasady odpowiedzialności za wykroczenia, czyli czyny o mniejszym stopniu społecznej szkodliwości, w prawie wykroczeń znajdziemy katalog wykroczeń i kar za nie grożących; kluczowym aktem prawnym jest ustawa z 1971 r. Kodeks wykroczeń, natomiast przepisy proceduralne z tego zakresu zawiera ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia;
- prawo karne wojskowe - reguluje co do zasady odpowiedzialność żołnierzy za popełnione przestępstwa; celem prawa karnego wojskowego jest zapewnienie dyscypliny i gotowości obronnej sił zbrojnych; kluczowym aktem jest część wojskowa ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
Funkcje prawa karnego
Prawo karne pełni szereg funkcji. Do kluczowych można zaliczyć:
- funkcję sprawiedliwościową - prawo karne ma za zadanie w sposób adekwatny ukarać sprawcę za popełnione przestępstwo, w efekcie zapewnić społeczeństwu i ofierze poczucie sprawiedliwości;
- funkcję ochronną - prawo karne chroni zarówno stosunki społeczne, jak i dobra podmiotów tych stosunków poprzez penalizację zachowań, które je naruszają;
- funkcję gwarancyjną - prawo karne określa to, co jest zakazane oraz to, jakie kary grożą za popełnienie czynów zabronionych przez ustawę; w efekcie zarówno obywatele i sądy powinny mieć jasny ogląd sytuacji co do popełniania przestępstw i konsekwencji prawnych, które grożą za ich popełnienie;
- funkcję kompensacyjną - prawo karne ma za zadanie również uwzględniać interes ofiar przestępstw, w efekcie dążyć do naprawienia szkody nim wyrządzonej;
- funkcję prewencyjno-wychowawczą - prawo karne dąży również do tego, by kary i inne środki karne (w tym tzw. środki probacyjne) były tak skonstruowane, by zapobiegały w przyszłości popełnianiu przestępstw przez sprawcę.
Zasady prawa karnego
W prawie karnym, jak w każdej gałęzi prawa funkcjonują charakterystyczne zasady, którymi należy kierować się stosując przepisy z danego obszaru prawa. W książkach, artykułach z czasopism prawniczych (w formie papierowej, pdf, czy ebooków), przedstawiciele doktryny szeroko rozpisują się na ich temat. W dużym uproszczeniu, do najważniejszych zasad prawa karnego należą:
- zasada nullum crimen, nulla poena sine lege - czyli nie ma przestępstwa i kary bez przepisu ustawy; innymi słowy nie można danego czynu uznać za przestępstwo oraz karać za niego, jeśli w momencie jego popełnienia nie istniał zakaz w ustawie, tym samym nie można karać z mocą wsteczną; zasada nullum crimen, nulla poena sine lege wynika m.in. z art. 1 § 1 k.k. oraz art. 42 Konstytucji RP;
- zasada nullum crimen sine periculo sociali - czyli nie ma przestępstwa bez społecznego niebezpieczeństwa; innymi słowy, aby móc mówić o przestępstwie, musi być przekroczony tzw. stopień znikomości społecznej szkodliwości czynu; zasada nullum crimen sine periculo sociali wynika m.in. z art. 1 § 2 k.k.; przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia (zob. art. 115 § 2 k.k.);
- zasada osobistej odpowiedzialności za popełniony czyn - czyli, to sprawca ma osobiście odczuć konsekwencje wynikające z popełnionego przestępstwa; zasada osobistej odpowiedzialności za popełniony czyn wynika z art. 1 § 1 k.k.
- zasada nullum crimen sine culpa - czyli nie ma przestępstwa bez zawinienia sprawcy; zasada nullum crimen sine culpa wynika z art. 1 § 3 k.k.
- zasada humanitaryzmu - czyli popełnienie przestępstwa nie pozbawia sprawcy ludzkiej godności; w prawie karnym nie obowiązuje zasada, że cel uświęca środki, w efekcie prawa i wolności sprawcy przestępstwa podlegają ograniczeniom niezbędnych do osiągnięcia celów prawa karnego; zasada humanitaryzmu wynika m.in. z art. 3 k.k.
- zasada in dubio pro reo - czyli, w razie wątpliwości na korzyść sprawcy; przy czym mowa tu przede wszystkim o wątpliwościach natury faktycznej, nie można też jednak wykluczyć wątpliwości natury prawnej; zasada in dubio pro reo wynika z art. 5 § 2 k.k.
Źródła prawa karnego
Wskazuje się, że źródłem prawa karnego może być tylko ustawa. Konsekwentnie, akty prawne niższego rzędu (np. rozporządzenia, zarządzenia) nie są źródłem prawa karnego, nie mogą one zawierać znamion czynu zabronionego, a także nie mogą określać kar.
Obok wspomnianych wyżej:
- ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny,
- ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego,
- ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy,
- ustawy z 1999 r. Kodeks karny skarbowy,
- ustawy z 1971 r. Kodeks wykroczeń,
- ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia,
przepisy statuujące przestępstwa znajdziemy w wielu innych ustawach.
Na mocy art. 116 k.k. przepisy części ogólnej Kodeksu karnego stosuje się do innych ustaw przewidujących odpowiedzialność karną, chyba że ustawy te wyraźnie wyłączają ich zastosowanie.
Źródłem prawa karnego mogą być umowy międzynarodowe, które w części wypadków wymagają jednak implementacji do krajowego porządku prawnego w formie ustawy.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej źródłem prawa karnego mogą być również akty unijne.
Źródłem prawa karnego nie jest orzecznictwo sądowe. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że orzecznictwo Sądu Najwyższego, czy Trybunału Konstytucyjnego ma istotny wpływ na stosowanie przepisów prawa karnego, a także na kształt stanu prawnego z tego obszaru prawa (kluczowe w tym zakresie jest orzecznictwo TK).
Znajomość prawa karnego w praktycznym aspekcie
Przepisy prawa karnego, które można znaleźć w Kodeksie karnym i innych aktach prawnych, pełnią w polskim społeczeństwie rolę szczególną. Chronią one każdego z obywateli RP przed naruszeniem praw i wolności, a także przed poważnymi zamachami na stosunki społeczne w całym państwie. Przepisy prawa karnego gwarantują nam ochronę przed przestępstwami, określając zasady odpowiedzialności za popełnione czyny oraz ustanawiając kary i środki karne stosowane wobec sprawców.
Książki PDF, czasopisma oraz ebooki o tematyce prawa karnego, znajdujące się w dziale „Prawo karne”, dają nam możliwość zapoznania się z przepisami prawa karnego oraz ich wykładnią. Znajomość Kodeksu karnego i innych aktów prawnych z zakresu prawa karnego kształtuje określone standardy postępowania, a także wpływa na nasze postawy oraz zachowania wynikające ze stosowania się do aktualnych norm prawnych w nim zawartych.
Znajomością przepisów prawa karnego oraz ich prawidłową interpretacją powinni legitymować się w szczególności praktycy prawa karnego, a więc przede wszystkim osoby pracujące na stanowisku sędziego, prokuratora, adwokata czy radcy prawnego. Niniejsze publikacje, opracowania i książki z zakresu prawa karnego stanowią także nieograniczone źródło wiedzy dla studentów kierunków prawniczych, aplikantów i wszystkich osób interesujących się zagadnieniami z zakresu polskiego prawa karnego.