Marta Soniewicka – profesor uczelniany w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor habilitowany nauk prawnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii; zajmuje się filozofią prawa, filozofią polityczną, etyką; autorka wielu prac naukowych, w tym książek: Granice sprawiedliwości, sprawiedliwość ponad granicami (2010); Utrata Boga. Filozofia woli Fryderyka Nietzschego (2016); Selekcja genetyczna w prokreacji medycznie wspomaganej. Etyczne i prawne kryteria (2018); współredaktorka m.in.: Utopian Thinking in Law, Politics, Architecture and Technology: Hope in a Hopeless World (2022).
Marta Soniewicka
Emocje a prawo. Znaczenie i rola uczuć w ujęciu filozof...
Nieufność w odniesieniu do emocji wynika w dużej mierze z założenia, że rozum i emocje pozostają względem siebie w opozycji. Emocje są bowiem często postrzegane jako afekty lub ślepe namiętności prowadzące do błędnych decyzji bądź przesadzonych reakcji. Przypisuje się im takie cechy, jak: irracjonalność, subiektywność, niestabilność, chaotyczność, stronniczość.
Utrata Boga
Paradoksy bioetyki prawniczej
Książka składa się z dwunastu esejów. Zagadnienia koncentrują się wokół tematyki bioetyki prawniczej i występujących w debacie bioetycznej paradoksów prawniczych.
-20 % Selekcja genetyczna w prokreacji medycznie wspomaganej....
Granice sprawiedliwości, sprawiedliwość ponad granicami
Analiza ekonomiczna w zastosowaniach prawniczych
W książce zaprezentowano podejście teoretyczno-prawne do wybranych problemów i zagadnień z dziedziny prawa. Wskazano na zastosowanie popularnej w krajach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych metody ekonomicznej analizy prawa oraz na jej granice.