Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości
Czy spółka matka może ponosić odpowiedzialność za naruszenie prawa konkurencji jakie dopuściła się spółka od niej zależna (tzw. spółka córka)?

W nowym stanie prawnym przewidziano  taką możliwość, mając na celu jeszcze bardziej zniechęcić przedsiębiorców do łamania reguł antymonopolowych. Do przypisania wzmiankowanej odpowiedzialności (oraz nałożenia kary pieniężnej) co do zasady wystarczy że Prezes UOKiK ustali, że spółka matka posiada co najmniej 90% udziałów w kapitale spółki córki i tym samym wywiera na tą drugą decydujący wpływ.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz
Polecamy “Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Komentarz” autorstwa Konrada Kohutek oraz Małgorzaty Sieradzkiej
Czy przedsiębiorca ma prawo ochrony korespondencji z prawnikiem?

Obecnie obowiązujące przepisy przyznają przedsiębiorcy uprawnienie do odmowy w trakcie kontroli wydania dokumentów zawierających pisemną komunikację między kontrolowanym a niezależnym od kontrolowanego prawnikiem wytworzoną w celu realizacji prawa kontrolowanego do uzyskania ochrony prawnej w związku z przedmiotem postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKiK, w toku którego jest przeprowadzana kontrola lub które zostały sporządzone wyłącznie w celu realizacji prawa kontrolowanego do uzyskania ochrony prawnej od tych osób w związku z przedmiotem postępowania prowadzonego przez Prezesa UOKIK w toku którego jest przeprowadzana kontrola.

Czy reguły sprzedaży internetowej stały się bardziej liberalne?

Nie ma w tym zakresie jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony nowe rozwiązania pozwalają dostawcy zakazać korzystania przez dystrybutora z platform handlowych (jak np. allegro, Amazon), z drugiej strony wyraźnie wyspecyfikowane zostały konkretne zachowania ograniczające online sales, którą są niedozwolone (jak np. zakaz korzystania przez dystrybutora z całego kanału reklamy internetowej, w tym zwłaszcza z porównywarek cenowych lub z wyszukiwarek).

Czy Prezes UOKIK może wystąpić do każdego z żądaniem przekazania informacji i dokumentów?

Tak. Żądanie może być skierowane do każdego, a zatem nie tylko do przedsiębiorcy.

Czy Prezes UOKiK ma obowiązek w sposób szczegółowy przedstawić zarzuty przedsiębiorcy wobec którego wszczyna postępowanie antymonopolowe?

W nowym stanie prawnym obowiązek taki jest już niekwestionowany mając wyraźną podstawę ustawową. Ma to na celu zwiększyć skuteczność przysługującego przedsiębiorcy prawa do obrony.

Czy przedsiębiorca ma możliwość zaskarżenia wydanej przez SOKIK zgody na przeszukanie?

W świetle nowych regulacji prawnych od zgody na przeszukanie wydanej przez sąd przedsiębiorca może wnieść odwołanie do sądu.

Od 2014 r. roku – w którym opublikowane zostało 2 wydanie komentarza do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów  – doszło do licznych zmian prawnych (w tym zwłaszcza w drodze nowelizacji tej ustawy z 9.03.2023 r.). Wszystkie zostały omówione w najnowszym komentarzu https://www.profinfo.pl/sklep/ustawa-o-ochronie-konkurencji-i-konsumentow-komentarz,585193.html


Konrad Kohutek

Konrad Kohutek – profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, kierownik Katedry Publicznego Prawa Konkurencji na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych tej uczelni; stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji im. Alexandra von Humboldta; członek kolegium redakcyjnego internetowego Kwartalnika Antymonopolowego i Regulacyjnego; członek Stowarzyszenia Prawa Konkurencji. Jest autorem ponad 220 publikacji, w tym 5 monografii oraz kilkunastu komentarzy do ustaw krajowych i rozporządzeń unijnych – głównie z prawa konkurencji, ale także innych publicznoprawnych aspektów prawa gospodarczego (www.kohutek.pl).

Małgorzata Sieradzka

Małgorzata Sieradzka – doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uczelni Łazarskiego w Warszawie, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego, kierownik Instytutu Zamówień Publicznych oraz studiów Podyplomowych Prawo Zamówień Publicznych na Wydziale Prawa i Administracji UŁa; wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury; adwokat prowadzący własną kancelarię adwokacką, specjalizujący się w prawie konkurencji, konsumenckim, zamówień publicznych oraz prawie budowlanym; członek Stowarzyszenia Prawa Konkurencji, członek CARS oraz Kolegium Redakcyjnego. Jest autorką ponad 250 publikacji, w tym 6 monografii naukowych, komentarzy, glos do orzeczeń TSUE, Sądu Najwyższego, Krajowej Izby Odwoławczej oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *