Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy zyskają możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych, które wprowadzono na mocy ustawy z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863). Nowelizacja ta ma na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców, pozwalając im na jednorazowe zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku.

Czytaj więcej “Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku”

Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?

Wypadki przy pracy mogą się zdarzyć w każdej branży, niezależnie od rodzaju wykonywanej czynności. Bez względu na ich charakter ważna jest znajomość przepisów regulujących takie zdarzenia, ponieważ pozwala zrozumieć, jak postępować, aby chronić swoje prawa i minimalizować konsekwencje zdarzenia. Kwestie te regulowane są przez takie akty prawne jak:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
Czytaj więcej “Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?”

Zmiany w prawie pracy w 2024 roku

Rok 2024 przynosi wiele istotnych zmian w polskim prawie pracy, z których część już obowiązuje, a inne wejdą w życie w nadchodzących miesiącach. Nowe przepisy mają na celu poprawę warunków pracy, ochronę zdrowia pracowników oraz wsparcie przedsiębiorców. Zmiany te są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, wzrost kosztów życia i konieczność dostosowania polskich regulacji do unijnych dyrektyw.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie pracy w 2024 roku”

Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo

Współczesne organizacje funkcjonują w środowisku, w którym przestrzeganie prawa oraz norm etycznych staje się kluczowe. Sygnaliści, zwani także „whistleblowerami”, pełnią niezwykle ważną funkcję, pomagając ujawniać nieprawidłowości i działania sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Na mocy ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928), osoby te zyskały pełnoprawne instrumenty ochrony przed odwetem, który może ich dotknąć w wyniku zgłaszania nadużyć. Kluczowym elementem tych regulacji jest fakt, że zgłoszenia mogą dotyczyć zarówno naruszeń w organizacjach publicznych, jak i prywatnych.

Czytaj więcej “Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo”

Urlop bezpłatny. Podstawa prawna, zasady udzielania i wykorzystywania

Urlop bezpłatny to jedno z rozwiązań umożliwiających pracownikowi przerwę od obowiązków zawodowych nie przerywając formalnie stosunku pracy. Może być on wykorzystywany w różnych sytuacjach życiowych – od chęci dalszego kształcenia się, przez potrzebę opieki nad bliskimi, aż po konieczność załatwienia spraw osobistych wymagających dłuższego czasu wolnego. Choć urlop bezpłatny daje pracownikowi czasową wolność od pracy, niesie ze sobą również pewne konsekwencje wymagające szczególnego rozważenia. Decyzja o skorzystaniu z takiej przerwy nie jest bowiem pozbawiona skutków, zarówno dla samego pracownika, jak i dla jego relacji z pracodawcą, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat urlopu bezpłatnego.

Czytaj więcej “Urlop bezpłatny. Podstawa prawna, zasady udzielania i wykorzystywania”

Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?

Na mocy Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. poz. 2367) po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia poprzednich regulacji, polski system prawny otrzymał zaktualizowane przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Te istotne zmiany, wprowadzone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, odpowiadają na rosnące potrzeby adaptacji warunków pracy do współczesnych standardów ergonomicznych i technologicznych. Zgodnie z nowymi regulacjami, wszystkie stanowiska pracy, zarówno te już istniejące, jak i te utworzone po dacie wejścia w życie rozporządzenia, muszą spełniać zaostrzone wymogi. Pracodawcy mają czas do 17 maja 2024 roku na dostosowanie stanowisk pracy do nowych standardów, co jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia oraz bezpieczeństwa pracowników. Te przełomowe zmiany mają na celu zmniejszenie ryzyka problemów zdrowotnych związanych z długotrwałą pracą przy komputerze, takich jak zaburzenia wzrokowe czy kłopoty z układem mięśniowo-szkieletowym.

Czytaj więcej “Nowe przepisy BHP 2024. Jakie zmiany w przepisach BHP dla pracodawcy?”

Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?

W obliczu dynamicznie zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych renta socjalna w Polsce w 2023 roku stanowi istotny filar wsparcia dla osób niezdolnych do pracy. To świadczenie, choć często niedoceniane, odgrywa zasadniczą rolę w systemie zabezpieczenia społecznego, zapewniając stabilność finansową osobom w trudnej sytuacji życiowej.

Czytaj więcej “Renta socjalna. Komu przysługuje i ile wynosi w 2023 roku? Czy planowane są zmiany?”

Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy. Kiedy i komu przysługuje?

Obowiązujące przepisy prawa pracy zostały skonstruowane w taki sposób, aby świeżo upieczone matki nie musiały rezygnować z kariery zawodowej i mogły pracować, jednocześnie dbając o swoje życie rodzinne. Według przepisów każdej kobiecie, która wraca po urlopie macierzyńskim do pracy, przysługuje m.in. prawo do dodatkowej przerwy na karmienie piersią. Wynika to z zapisów Kodeksu Pracy, który dość precyzyjnie określa, w jaki sposób taki przywilej należy stosować i kiedy on przysługuje.  

Czytaj więcej “Przerwa na karmienie piersią w prawie pracy. Kiedy i komu przysługuje?”

Nowe urlopy 2023 w Kodeksie pracy – dodatkowe wolne od 26 kwietnia. Jak złożyć wniosek i dla kogo są?

26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy dostosowujące polski Kodeks pracy do unijnej dyrektywy 2019/1158 w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, czyli tzw. work-life balance. Pracownicy zyskują m.in. możliwość korzystania z nowych dni wolnych od pracy. W jakim przypadku i w jakim wymiarze? Sprawdźmy.  

Czytaj więcej “Nowe urlopy 2023 w Kodeksie pracy – dodatkowe wolne od 26 kwietnia. Jak złożyć wniosek i dla kogo są?”

Prawo pracy 2023. Jakie zmiany w Kodeksie pracy weszły już w życie, a jakie jeszcze nas czekają?

Nowelizacje Prawa pracy mają docelowo znacznie wpłynąć zarówno na warunki zatrudnienia pracowników, jak i na poszerzenie możliwości oraz kompetencji pracodawców. Uchwalone przepisy zmieniające Kodeks pracy dotyczą m.in. pracy zdalnej i prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Pojawią się również nowe rodzaje urlopów, a także w najbliższej przyszłości zmiany w umowach na okres próbny.

Czytaj więcej “Prawo pracy 2023. Jakie zmiany w Kodeksie pracy weszły już w życie, a jakie jeszcze nas czekają?”