FAQ Postępowanie o zatwierdzenie układu. Dowiedz się, jak ono przebiega, ile trwa, ile kosztuje?

Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedna z czterech dostępnych w polskim systemie prawnym procedur restrukturyzacyjnych, która daje przedsiębiorcom szansę na wyjście z kryzysu finansowego, unikając tym samym upadłości. Wdrożenie tego postępowania polega na zawarciu układu pomiędzy dłużnikiem a jego wierzycielami, pozwalając na renegocjację warunków spłaty zadłużenia i dostosowanie ich do aktualnych możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Choć możliwe jest zastosowanie tej procedury również wobec niektórych podmiotów niebędących przedsiębiorcami, najczęściej korzystają z niej właśnie firmy dotknięte trudnościami finansowymi.

Czytaj więcej “FAQ Postępowanie o zatwierdzenie układu. Dowiedz się, jak ono przebiega, ile trwa, ile kosztuje?”

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości

Czy spółka matka może ponosić odpowiedzialność za naruszenie prawa konkurencji jakie dopuściła się spółka od niej zależna (tzw. spółka córka)?

W nowym stanie prawnym przewidziano  taką możliwość, mając na celu jeszcze bardziej zniechęcić przedsiębiorców do łamania reguł antymonopolowych. Do przypisania wzmiankowanej odpowiedzialności (oraz nałożenia kary pieniężnej) co do zasady wystarczy że Prezes UOKiK ustali, że spółka matka posiada co najmniej 90% udziałów w kapitale spółki córki i tym samym wywiera na tą drugą decydujący wpływ.

Czytaj więcej “Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości”

Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski

Jakie są sposoby dokonania zniesienia nieruchomości?

Ustawa przewiduje następujące sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości:

  • Podział fizyczny gruntu/działki
  • Podział przez przyznanie nieruchomości jednemu lub kilku współwłaścicielom,
  • Zniesienie współwłasności przez sprzedaż publiczną (podział cywilny).
Podstawowym sposobem wyjścia ze współwłasności jest podział fizyczny (geodezyjny) gruntu, najlepiej w miarę możliwości stosownie do wysokości udziałów przypadających współwłaścicielom. Projekt podziału powinien opracować biegły geodeta.

Nieruchomość, która nie daje się podzielić, może być – stosownie do okoliczności – przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Ponieważ w art. 622 k.p.c. ustawodawca przyznał priorytet zgodnemu sposobowi zniesienia współwłasności, należy przyjąć – co do zasady – że dopuszczalne jest, za zgodą współwłaścicieli, zastosowanie zniesienia współwłasności przez przyznanie na rzecz jednego współwłaściciela także w sytuacji, w której możliwy byłby podział fizyczny nieruchomości.

Czytaj więcej “Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski”

Prawo komunikacji elektronicznej. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?

Projekt nowej ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE), który ma zastąpić obowiązujące Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 roku, wprowadza liczne zmiany dostosowujące polskie przepisy do wymogów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. EKŁE, wdrożony na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz. U. UE. L. z 2018 r. Nr 321, str. 36 z późn. zm.) ma na celu harmonizację i uproszczenie regulacji dotyczących łączności elektronicznej w Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma na celu poprawę ochrony konsumentów, promowanie inwestycji w nowoczesne technologie oraz zapewnienie spójnego podejścia do zarządzania częstotliwościami radiowymi.

Czytaj więcej “Prawo komunikacji elektronicznej. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?”

Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?

15 listopada 2023 roku na mocy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2023.1615), weszła w życie nowelizacja prawa spadkowego, która wprowadza szereg istotnych modyfikacji w obowiązujących regulacjach. Te zmiany, które są odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczne i zmieniające się realia prawne, mają na celu usprawnienie procedur spadkowych, zwiększenie ochrony prawnej dla małoletnich spadkobierców, a także doprecyzowanie oraz uporządkowanie istniejących przepisów.

Czytaj więcej “Zmiany w prawie spadkowym, listopad 2023. Co się zmieniło w spadkach i zachowkach?”

Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie

Rozwód też jest dla ludzi. Statystyki pokazują, że coraz częściej. Pytanie tylko czy jesteś w stanie spojrzeć na ten, niejednokrotnie, kataklizm życiowy ze spokojem połączonym z myśleniem strategicznym – by pochopne decyzje nie odbijały się echem przez wiele kolejnych lat, czy nawet resztę twojego życia.

Czytaj więcej “Siedem grzechów głównych popełnianych przez ludzi w rozwodzie”

Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?

Informacje zgromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) stanowią jedną z najbardziej niedocenianych baz danych, oferującą dostęp praktycznie każdemu zainteresowanemu. Na co dzień do KRS zaglądają czy to przedsiębiorcy, czy dziennikarze, a przecież mogliby z niej korzystać dosłownie wszyscy. W jakim celu? Jakie informacje można uzyskać dzięki KRS i co trzeba zrobić, aby informacje te w ogóle zdobyć?

Czytaj więcej “Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy? Jakie zawiera informacje i do czego służy numer KRS przyznawany wpisywanym do rejestru przedsiębiorcom?”

Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie

Podział majątku wspólnego małżonków to jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych w polskim prawie tzw. spraw działowych, zarówno pod względem faktycznym, jak i prawnym. Sam podział majątku małżeńskiego może odbyć się polubownie lub przed sądem. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że do takiego podziału może dojść dopiero po rozwodzie, podział majątku wspólnego w trakcie małżeństwa jest również możliwy.

Czytaj więcej “Podział majątku wspólnego – przed rozwodem i po rozwodzie”

Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?

Odpowiedzialność rodzicielska odnosi się do praw i obowiązków, jakie rodzice mają wobec swojego dziecka. Jednak w pewnych sytuacjach prawa te mogą zostać odebrane, zwłaszcza jeśli rodzice nie wykonują swoich obowiązków w sposób właściwy. Sprawy dotyczące pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej są zawsze trudne i bolesne dla wszystkich zaangażowanych stron. W takich sytuacjach niezależnie od tego, jak wynik sprawy wyobrażają sobie rodzice, sądy zawsze na pierwszym miejscu stawiają dobro dziecka. 

Czytaj więcej “Pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich. Co oznacza?”

Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie

W momencie zawarcia związku małżeńskiego, z mocy prawa dochodzi do powstania tzw. majątkowej wspólności ustawowej. Ten rodzaj małżeńskiego ustroju majątkowego, oznacza m. in., że gromadzone w czasie małżeństwa przedmioty czy osiągane dochody – automatycznie stają się częścią wspólnego majątku. Zmianę takiego stanu rzeczy umożliwia intercyza małżeńska, czyli umowa notarialna regulująca relacje majątkowe między żoną a mężem. Pomimo, iż w rzeczywistości zakres i zastosowanie intercyzy są bardzo szerokie, to powszechnie kojarzona jest ona z ustanowieniem rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Ile kosztuje intercyza po ślubie oraz w jaki dokładnie sposób wpływa ona na dziedziczenie i długi?

Czytaj więcej “Czym jest intercyza małżeńska? Koszt intercyzy po ślubie i skutki: długi, dziedziczenie”