Prawo komunikacji elektronicznej. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?

Prawo komunikacji elektronicznej. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?

Projekt nowej ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej (PKE), który ma zastąpić obowiązujące Prawo Telekomunikacyjne z dnia 16 lipca 2004 roku, wprowadza liczne zmiany dostosowujące polskie przepisy do wymogów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. EKŁE, wdrożony na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z dnia 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (wersja przekształcona) (Dz. U. UE. L. z 2018 r. Nr 321, str. 36 z późn. zm.) ma na celu harmonizację i uproszczenie regulacji dotyczących łączności elektronicznej w Unii Europejskiej. Nowa ustawa ma na celu poprawę ochrony konsumentów, promowanie inwestycji w nowoczesne technologie oraz zapewnienie spójnego podejścia do zarządzania częstotliwościami radiowymi.

Implementacja dyrektyw UE

Jednym z głównych celów nowej ustawy PKE jest implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972, która ustanawia Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). EKŁE upraszcza i harmonizuje przepisy dotyczące łączności elektronicznej, zastępując cztery wcześniejsze dyrektywy:

  • Dyrektywę 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej) (Dz. U. UE. L. z 2002 r. Nr 108, str. 51 z późn. zm.).
  • Dyrektywę 2002/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie wspólnych ram regulacyjnych sieci i usług łączności elektronicznej (dyrektywa ramowa) (Dz. U. UE. L. z 2002 r. Nr 108, str. 33 z późn. zm.).
  • Dyrektywę 2002/20/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. (dyrektywa o zezwoleniach) (Dz. U. UE. L. z 2002 r. Nr 108, str. 21 z późn. zm.).
  • Dyrektywę 2002/19/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie dostępu do sieci łączności elektronicznej i urządzeń towarzyszących oraz wzajemnych połączeń (dyrektywa o dostępie) (Dz. U. UE. L. z 2002 r. Nr 108, str. 7 z późn. zm.).

Celem tych zmian jest stworzenie jednolitych ram regulacyjnych, które ułatwią rozwój usług telekomunikacyjnych w całej Unii Europejskiej oraz zapewnią większą ochronę konsumentów. Implementacja EKŁE ma również na celu uproszczenie procedur regulacyjnych oraz zwiększenie przejrzystości i spójności przepisów.

Akt o usługach cyfrowych. Komentarz
Akt o usługach cyfrowych. Komentarz” pod redakcją Jacka Gołaczyńskiego oraz Rafała Skibickiego

Wdrożenie narzędzia porównawczego ofert

Nowa ustawa PKE wprowadza obowiązek zapewnienia użytkownikom końcowym dostępu do bezpłatnego i niezależnego narzędzia porównawczego ofert usług komunikacji elektronicznej. Narzędzie to ma umożliwić porównanie ofert usług dostępu do Internetu oraz usług komunikacji interpersonalnej wykorzystującej numery telefoniczne. W przypadku jego braku Prezes UKE będzie zobowiązany je opracować. Narzędzie porównawcze ma na celu ułatwienie konsumentom wyboru najbardziej odpowiednich ofert usług komunikacyjnych, co ma przyczynić się do zwiększenia konkurencji na rynku oraz poprawy jakości świadczonych usług. Zgodnie z art. 314 PKE powinno być ono opracowane przez niezależne podmioty, a w razie potrzeby, Prezes UKE samodzielnie je opracuje i uruchomi.

Nowe regulacje dla konsumentów i przedsiębiorców

Elastyczność umów

Jednym z kluczowych założeń nowej ustawy jest zwiększenie elastyczności przy zawieraniu i rozwiązywaniu umów o świadczenie usług komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy pozwalają na zdalną identyfikację abonenta, co znacznie ułatwia proces zawierania umów. Dodatkowo umowy będą musiały zawierać zwięzłe podsumowanie warunków, zwiększając przejrzystości i czytelności dokumentów dla konsumentów. Istotną zmianą jest również możliwość zwrotu środków z doładowań dla użytkowników usług pre-paid w przypadku wygaśnięcia ważności konta, którzy dotychczas tracili te środki bezpowrotnie.

Zakaz umów poza lokalem przedsiębiorstwa

Aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom, nowa ustawa wprowadza zakaz zawierania umów na usługi komunikacji elektronicznej poza lokalem przedsiębiorstwa. Oznacza to, że umowy zawierane w formule door-to-door będą nieważne, co ma na celu ochronę konsumentów przed nadużyciami. Prezes UKE będzie miał prawo do interwencji i zakazania działalności telekomunikacyjnej dostawcy, który uporczywie narusza te przepisy. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapewnienie im uczciwych warunków zawierania umów.

Ułatwienia dla małych i średnich przedsiębiorstw

Nowa ustawa PKE wprowadza również szereg ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zniesienie wymogu budowy zaawansowanego technicznie systemu współdziałających urządzeń technicznych pozwoli MŚP na znaczne obniżenie kosztów działalności. Przepisy przewidują także uproszczenie procedur związanych z rozpoczęciem działalności na rynku telekomunikacyjnym, by zachęcić nowe podmioty do wejścia na rynek i zwiększenia konkurencji.

Prawo telekomunikacyjne

sprawdź w ofercie sklepu Profinfo.pl

Wpływ na rynek i konsumentów

Promowanie inwestycji w szybkie sieci

Nowa ustawa PKE zawiera przepisy mające na celu promowanie inwestycji w szybkie sieci szerokopasmowe i mobilne. Zachęty do inwestowania w nowoczesne technologie mają na celu poprawę dostępności oraz jakości usług komunikacyjnych w Polsce. Przepisy dotyczące zarządzania częstotliwościami radiowymi mają zapewnić spójne podejście w ramach rynku wewnętrznego UE, co ma przyczynić się do rozwoju nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych.

Usługa Advance Mobile Location (AML)

Wprowadzenie usługi Advance Mobile Location (AML) to jedna z istotnych zmian w nowej ustawie PKE. Usługa ta umożliwi lokalizację telefonu w sytuacjach awaryjnych, co pozwoli na szybszą reakcję służb ratunkowych. AML będzie automatycznie dostępna dla wszystkich dzwoniących ze smartfonów, a dane lokalizacyjne będą przekazywane wyłącznie służbom ratunkowym w celu przeprowadzenia akcji ratunkowej. Rozwiązanie to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników i skuteczność działań ratunkowych.

Standaryzacja ładowarek USB-C

Nowa ustawa wprowadza przepisy dotyczące ujednolicenia gniazd ładowania urządzeń elektronicznych. Standaryzacja ładowarek USB typu C ma na celu ułatwienie korzystania z kompatybilnych ładowarek i zmniejszenie ilości elektronicznych odpadów. Urządzenia będą opatrzone etykietami informującymi o właściwościach ładowania, co ma zapewnić użytkownikom większą wygodę i bezpieczeństwo.

Kontrowersje i wyzwania

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów nowej ustawy PKE są propozycje dotyczące dostępu służb do metadanych z komunikatorów szyfrowanych. Wprowadzenie takich przepisów budzi obawy o naruszenie prywatności użytkowników. Propozycje te spotkały się z krytyką zarówno ze strony organizacji broniących praw obywatelskich, jak i części społeczeństwa, które obawia się nadmiernej ingerencji państwa w prywatne życie obywateli.

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *