Kasowy PIT od 2025 roku. Czym jest, kiedy wchodzi oraz dla kogo?

Za sprawą ustawy z dnia 27 września 2024 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 stycznia 2025 roku, przedsiębiorcy zyskali możliwość skorzystania z kasowego sposobu rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Zgodnie z nowymi przepisami przychody są rozpoznawane w momencie faktycznego otrzymania zapłaty, a koszty uzyskania przychodów w momencie ich faktycznego uregulowania. Metoda ta jest dostępna dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które nie przekroczyły 1 miliona złotych przychodu w poprzednim roku podatkowym oraz nie prowadzą ksiąg rachunkowych. Aby skorzystać z tej metody, należy złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 20 lutego danego roku podatkowego.

Czytaj więcej “Kasowy PIT od 2025 roku. Czym jest, kiedy wchodzi oraz dla kogo?”

FAQ Postępowanie o zatwierdzenie układu. Dowiedz się, jak ono przebiega, ile trwa, ile kosztuje?

Postępowanie o zatwierdzenie układu to jedna z czterech dostępnych w polskim systemie prawnym procedur restrukturyzacyjnych, która daje przedsiębiorcom szansę na wyjście z kryzysu finansowego, unikając tym samym upadłości. Wdrożenie tego postępowania polega na zawarciu układu pomiędzy dłużnikiem a jego wierzycielami, pozwalając na renegocjację warunków spłaty zadłużenia i dostosowanie ich do aktualnych możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Choć możliwe jest zastosowanie tej procedury również wobec niektórych podmiotów niebędących przedsiębiorcami, najczęściej korzystają z niej właśnie firmy dotknięte trudnościami finansowymi.

Czytaj więcej “FAQ Postępowanie o zatwierdzenie układu. Dowiedz się, jak ono przebiega, ile trwa, ile kosztuje?”

Kryptoaktywa i blockchain w pytaniach i odpowiedziach

Cena Bitcoina zbliża się do kwoty 100.000 dolarów, a media rozpisują się o kryptowalutowej hossie – czy to dobry moment na zainteresowanie się rynkiem blockchain i kryptoaktywów?

Każdy moment jest dobry na poszerzanie swojej wiedzy oraz wykorzystywanie jej do podejmowania mądrych decyzji inwestycyjnych. W Polsce zresztą kryptowaluty przestały już być tematem niszowym i trafiły pod strzechy. Według nawet najbardziej ostrożnych wyliczeń ma je już ponad milion Polaków, a realna liczba użytkowników może być nawet trzykrotnie wyższa.
Pamiętajmy też, że kryptoaktywa to nie tylko Bitcoin. O ile kryptowaluta ta dzierży z pewnością prym wśród innych walut cyfrowych, to inwestorzy mają dostęp do wielu innych typów wirtualnych aktywów. Wśród nich znajdują się także te utrzymujące stałą wartość względem walut państwowych (tzw. stablecoiny). Dużym potencjałem cechuje się też kryptowaluta ether, wykorzystująca platformę Ethereum, która umożliwia jej użytkownikom korzystanie z rozwiązań typu smart contracts.

Warto wreszcie wspomnieć, że blockchain pozostaje interesujący nie tylko z punktu widzenia inwestorów. Rozwiązania oparte o kryptoaktywa znajdują swoje zastosowania w licznych branżach i usługach, takich jak np. płatności, łańcuchy dostaw, ubezpieczenia, gry komputerowe i branża rozrywkowa, czy różne produkty finansowe. Dostrzegają to także instytucje  publiczne, a wiele krajów stwarza ułatwienia dla branży blockchainowej, widząc w niej potencjał do kreowania innowacji prowadzących do rozwoju kraju. Niestety, trend ten nie zawitał jeszcze do Polski, choć pomimo tego mamy wciąż jedną z najbardziej prężnych społeczności blockchain w Europie.

Czytaj więcej “Kryptoaktywa i blockchain w pytaniach i odpowiedziach”

Nowelizacja prawa autorskiego w 2024. Co zmieniło się w prawie autorskim?

W dniu 20 września 2024 r. zaczęły obowiązywać zmienione przepisy kluczowych ustaw dotyczących ochrony praw autorskich w Polsce, w tym:

  • ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2509), (z wyjątkiem przepisu art. 861, który wejdzie w życie dopiero 20 lutego 2025 r.).
  • ustawy z 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 1665).
  • ustawy z 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. z 2021 r. poz. 386).
Czytaj więcej “Nowelizacja prawa autorskiego w 2024. Co zmieniło się w prawie autorskim?”

Jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym?

Rocznie sądy wydają setki… a nawet setki tysięcy orzeczeń. Bez wątpienia można stwierdzić, że mamy do czynienia z zalewem orzecznictwa, za którym ciężko na bieżąco nadążyć nawet doświadczonym prawnikom. Istnieje wiele źródeł, które umożliwiają powszechny dostęp do wydawanych aktów. Jednak zanim zabierzemy się do czasochłonnego przeszukiwania baz z orzecznictwem, warto znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie – jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym i dlaczego warto za nim podążać? 

Czytaj więcej “Jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym?”

Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy zyskają możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych, które wprowadzono na mocy ustawy z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863). Nowelizacja ta ma na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców, pozwalając im na jednorazowe zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku.

Czytaj więcej “Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku”

Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?

Wypadki przy pracy mogą się zdarzyć w każdej branży, niezależnie od rodzaju wykonywanej czynności. Bez względu na ich charakter ważna jest znajomość przepisów regulujących takie zdarzenia, ponieważ pozwala zrozumieć, jak postępować, aby chronić swoje prawa i minimalizować konsekwencje zdarzenia. Kwestie te regulowane są przez takie akty prawne jak:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
Czytaj więcej “Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?”

Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo

Współczesne organizacje funkcjonują w środowisku, w którym przestrzeganie prawa oraz norm etycznych staje się kluczowe. Sygnaliści, zwani także „whistleblowerami”, pełnią niezwykle ważną funkcję, pomagając ujawniać nieprawidłowości i działania sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Na mocy ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928), osoby te zyskały pełnoprawne instrumenty ochrony przed odwetem, który może ich dotknąć w wyniku zgłaszania nadużyć. Kluczowym elementem tych regulacji jest fakt, że zgłoszenia mogą dotyczyć zarówno naruszeń w organizacjach publicznych, jak i prywatnych.

Czytaj więcej “Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo”

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości

Czy spółka matka może ponosić odpowiedzialność za naruszenie prawa konkurencji jakie dopuściła się spółka od niej zależna (tzw. spółka córka)?

W nowym stanie prawnym przewidziano  taką możliwość, mając na celu jeszcze bardziej zniechęcić przedsiębiorców do łamania reguł antymonopolowych. Do przypisania wzmiankowanej odpowiedzialności (oraz nałożenia kary pieniężnej) co do zasady wystarczy że Prezes UOKiK ustali, że spółka matka posiada co najmniej 90% udziałów w kapitale spółki córki i tym samym wywiera na tą drugą decydujący wpływ.

Czytaj więcej “Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości”

Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski

Jakie są sposoby dokonania zniesienia nieruchomości?

Ustawa przewiduje następujące sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości:

  • Podział fizyczny gruntu/działki
  • Podział przez przyznanie nieruchomości jednemu lub kilku współwłaścicielom,
  • Zniesienie współwłasności przez sprzedaż publiczną (podział cywilny).
Podstawowym sposobem wyjścia ze współwłasności jest podział fizyczny (geodezyjny) gruntu, najlepiej w miarę możliwości stosownie do wysokości udziałów przypadających współwłaścicielom. Projekt podziału powinien opracować biegły geodeta.

Nieruchomość, która nie daje się podzielić, może być – stosownie do okoliczności – przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Ponieważ w art. 622 k.p.c. ustawodawca przyznał priorytet zgodnemu sposobowi zniesienia współwłasności, należy przyjąć – co do zasady – że dopuszczalne jest, za zgodą współwłaścicieli, zastosowanie zniesienia współwłasności przez przyznanie na rzecz jednego współwłaściciela także w sytuacji, w której możliwy byłby podział fizyczny nieruchomości.

Czytaj więcej “Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski”