Jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym?

Rocznie sądy wydają setki… a nawet setki tysięcy orzeczeń. Bez wątpienia można stwierdzić, że mamy do czynienia z zalewem orzecznictwa, za którym ciężko na bieżąco nadążyć nawet doświadczonym prawnikom. Istnieje wiele źródeł, które umożliwiają powszechny dostęp do wydawanych aktów. Jednak zanim zabierzemy się do czasochłonnego przeszukiwania baz z orzecznictwem, warto znaleźć odpowiedź na kluczowe pytanie – jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym i dlaczego warto za nim podążać? 

Czytaj więcej “Jaką rolę odgrywa orzecznictwo we współczesnym systemie prawnym?”

Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy zyskają możliwość skorzystania z tzw. wakacji składkowych, które wprowadzono na mocy ustawy z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863). Nowelizacja ta ma na celu wsparcie mikroprzedsiębiorców, pozwalając im na jednorazowe zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden miesiąc w roku.

Czytaj więcej “Wakacje składkowe ZUS dla przedsiębiorców. Wszystko o zwolnieniu z opłacania składek ZUS w 2024 roku”

Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?

Wypadki przy pracy mogą się zdarzyć w każdej branży, niezależnie od rodzaju wykonywanej czynności. Bez względu na ich charakter ważna jest znajomość przepisów regulujących takie zdarzenia, ponieważ pozwala zrozumieć, jak postępować, aby chronić swoje prawa i minimalizować konsekwencje zdarzenia. Kwestie te regulowane są przez takie akty prawne jak:

  • ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2189 z późn. zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
Czytaj więcej “Co uznaje się za wypadek przy pracy? Co i kiedy należy zrobić w przypadku takiego wypadku?”

Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo

Współczesne organizacje funkcjonują w środowisku, w którym przestrzeganie prawa oraz norm etycznych staje się kluczowe. Sygnaliści, zwani także „whistleblowerami”, pełnią niezwykle ważną funkcję, pomagając ujawniać nieprawidłowości i działania sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Na mocy ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928), osoby te zyskały pełnoprawne instrumenty ochrony przed odwetem, który może ich dotknąć w wyniku zgłaszania nadużyć. Kluczowym elementem tych regulacji jest fakt, że zgłoszenia mogą dotyczyć zarówno naruszeń w organizacjach publicznych, jak i prywatnych.

Czytaj więcej “Kim jest sygnalista? Kto może nim zostać i jak jest chroniony przez prawo”

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości

Czy spółka matka może ponosić odpowiedzialność za naruszenie prawa konkurencji jakie dopuściła się spółka od niej zależna (tzw. spółka córka)?

W nowym stanie prawnym przewidziano  taką możliwość, mając na celu jeszcze bardziej zniechęcić przedsiębiorców do łamania reguł antymonopolowych. Do przypisania wzmiankowanej odpowiedzialności (oraz nałożenia kary pieniężnej) co do zasady wystarczy że Prezes UOKiK ustali, że spółka matka posiada co najmniej 90% udziałów w kapitale spółki córki i tym samym wywiera na tą drugą decydujący wpływ.

Czytaj więcej “Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – 6 najczęstszych pytań i wątpliwości”

Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski

Jakie są sposoby dokonania zniesienia nieruchomości?

Ustawa przewiduje następujące sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości:

  • Podział fizyczny gruntu/działki
  • Podział przez przyznanie nieruchomości jednemu lub kilku współwłaścicielom,
  • Zniesienie współwłasności przez sprzedaż publiczną (podział cywilny).
Podstawowym sposobem wyjścia ze współwłasności jest podział fizyczny (geodezyjny) gruntu, najlepiej w miarę możliwości stosownie do wysokości udziałów przypadających współwłaścicielom. Projekt podziału powinien opracować biegły geodeta.

Nieruchomość, która nie daje się podzielić, może być – stosownie do okoliczności – przyznana jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Ponieważ w art. 622 k.p.c. ustawodawca przyznał priorytet zgodnemu sposobowi zniesienia współwłasności, należy przyjąć – co do zasady – że dopuszczalne jest, za zgodą współwłaścicieli, zastosowanie zniesienia współwłasności przez przyznanie na rzecz jednego współwłaściciela także w sytuacji, w której możliwy byłby podział fizyczny nieruchomości.

Czytaj więcej “Zniesienie współwłasności – 7 najczęstszych pytań, na które odpowiadają Jan Paweł Górski i Michał Górski”

Urlop bezpłatny. Podstawa prawna, zasady udzielania i wykorzystywania

Urlop bezpłatny to jedno z rozwiązań umożliwiających pracownikowi przerwę od obowiązków zawodowych nie przerywając formalnie stosunku pracy. Może być on wykorzystywany w różnych sytuacjach życiowych – od chęci dalszego kształcenia się, przez potrzebę opieki nad bliskimi, aż po konieczność załatwienia spraw osobistych wymagających dłuższego czasu wolnego. Choć urlop bezpłatny daje pracownikowi czasową wolność od pracy, niesie ze sobą również pewne konsekwencje wymagające szczególnego rozważenia. Decyzja o skorzystaniu z takiej przerwy nie jest bowiem pozbawiona skutków, zarówno dla samego pracownika, jak i dla jego relacji z pracodawcą, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat urlopu bezpłatnego.

Czytaj więcej “Urlop bezpłatny. Podstawa prawna, zasady udzielania i wykorzystywania”

Numer ORCID. Czym jest, kto i jak może uzyskać kod Open Researcher and Contributor ID?

Naukowcy na całym świecie coraz częściej stają przed wyzwaniem zarządzania swoim dorobkiem w sposób, który zapewni jego właściwą identyfikację oraz dostępność w globalnym środowisku akademickim. W obliczu rosnącej liczby publikacji, międzynarodowej współpracy i coraz bardziej złożonych wymagań dotyczących raportowania osiągnięć brakowało narzędzia umożliwiającego uporządkowanie tego procesu. W odpowiedzi na potrzeby naukowców pojawił się więc numer ORCID, o którym dziś nieco więcej powiemy.

Czytaj więcej “Numer ORCID. Czym jest, kto i jak może uzyskać kod Open Researcher and Contributor ID?”

Domniemanie prawne a fikcja prawna. Czym są oraz jak dzielimy te pojęcia

Prawo jest niezwykle skomplikowaną i wszechstronną dziedziną, która reguluje niemal każdy aspekt naszego życia. Jednym z elementów, które często pojawiają się w dyskusjach prawniczych, są pojęcia domniemania prawnego i fikcji prawnej. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości pełnią one różne funkcje i mają różne zastosowania w systemie prawnym.

Czytaj więcej “Domniemanie prawne a fikcja prawna. Czym są oraz jak dzielimy te pojęcia”

Czym jest fundacja rodzinna? Jakie podatki płaci? Sprawdź czy warto ją utworzyć

Fundacje rodzinne są jednym z najnowszych rozwiązań prawnych w Polsce, wprowadzonym na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 326). Powstały w odpowiedzi na potrzebę lepszego zarządzania majątkiem rodzinnym oraz skuteczniejszego planowania sukcesji. W dobie rosnącej liczby firm rodzinnych i coraz bardziej złożonych struktur majątkowych fundacje te oferują właścicielom nowe sposoby ochrony oraz zarządzania aktywami. Z ich pomocą możliwe jest nie tylko zabezpieczenie majątku na rzecz przyszłych pokoleń, ale również optymalizacja podatkowa, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu rodzin. Dodatkowo pozwalają uniknąć problemów związanych z podziałem majątku w wyniku śmierci fundatora czy sporów rodzinnych, co w polskich realiach prawnych było dotychczas wyzwaniem.

Czytaj więcej “Czym jest fundacja rodzinna? Jakie podatki płaci? Sprawdź czy warto ją utworzyć”