Emerytura – jak wyliczyć? Co z OFE?

Emerytura – jak wyliczyć? Co z OFE?

Jak obliczyć wysokość emerytury i czy ZUS będzie w stanie ją wypłacić?

Wysokość emerytury przyznawanej na nowych zasadach obliczana jest jako iloraz kwoty środków zewidencjonowanych i zwaloryzowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Algorytm ten pozwala na  ustalenie wysokości emerytury, która będzie wypłacana świadczeniobiorcy. Dane dotyczące wartości posiadanych środków dostępne są na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, z kolei wartość średniego dalszego trwania życia odnaleźć można w tabelach GUS.

Podobne rozwiązania mają zastosowanie także przy ustalania wysokości innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Zgodnie z art. 24 u.e.k. wysokość okresowej emerytury kapitałowej liczy się, dzieląc: kwotę środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS (ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego, przyjęte do obliczenia emerytury na nowych zasadach z FUS.

Polski system emerytalny. Prawne uwarunkowania trzech filarów

Polski system emerytalny. Prawne uwarunkowania trzech filarów” autorstwa Antoniego Kolek oraz Oskara Sobolewskiego

Czy środki inwestowane w Otwartych  Funduszach Emerytalnych są bezpieczne?

Wokół OFE nawarstwiło się wiele poglądów i opinii, które nie zawsze trafnie przedstawiają zasady działania kapitałowej części sytemu emerytalnego. Wprowadzenie w 1999 roku systemu zdefiniowanej składki, a także dopuszczenie komercyjnych podmiotów do zarządzania aktywami emerytalnymi było rewolucją w systemie ubezpieczeń społecznych oraz dało impuls do rozwoju rynku kapitałowego w Polsce.

Celem działania Otwartych Funduszy Emerytalnych jest gromadzenie i pomnażanie środków, które staną się podstawą do ustalenia wysokości emerytury w ramach powszechnego systemu emerytalnego. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo inwestycji dokonywanych przez OFE, wprowadzone zostały ograniczenia swobody lokacyjnej. Ograniczenia te miały dwojaki charakter. Z jednej strony polegały na rozdzieleniu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego zarządzającego OFE od samego funduszu, który jest odrębnym podmiotem posiadającym osobowość prawną, oraz powierzeniu funkcji przechowywania aktywów depozytariuszowi. Z drugiej na określeniu zasad polityki inwestycyjnej drobiazgowo określającej w co mogą być inwestowane aktywa członków OFE.W tym zakresie od 2013 r. OFE nie mogą inwestować aktywów w obligacje, bony i inne papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski, a także pożyczki i kredyty, udzielane tym podmiotom. Dlatego też OFE inwestują co do zasady wszystkie środki w akcje zarówno te notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, jak też w innych państwach.

Więcej praktycznych przykładów oraz objaśnień dotyczących systemu emerytalnego w książce: “Polski system emerytalny. Prawne uwarunkowania trzech filarów


Antoni Kołek

Antoni Kolek – doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce publicznej; prodziekan Wydziału Nauk o Zarządzaniu i Bezpieczeństwie w Społecznej Akademii Nauk; Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego Sp. z o.o.; Of counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp.k.; doradca Prezydenta Pracodawców RP w zakresie ubezpieczeń społecznych, członek zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego; autor około 100 artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, rynku pracy oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.

Oskar Sobolewski – prawnik w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy; doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; współpracował z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zajmował się III filarem emerytalnym i orzecznictwem lekarskim; współtworzył raport „Przegląd systemu emerytalnego – Bezpieczeństwo dzięki odpowiedzialności”. Od 2017 r. współpracuje z Instytutem Emerytalnym; autor wielu publikacji dotyczących zagadnień systemu emerytalnego, aktywny komentator prasowy; autor i prowadzący kanał Debata Emerytalna w mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

Redaktor specjalizujący się w tematyce prawa cywilnego. Wiedzę zdobywał w trakcie studiów oraz pracując w wydawnictwie Wolters Kluwer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *