Dyrektor Szkoły – 07/2023
Polska szkoła oczami Ukraińców (Bogdan Bugdalski – dziennikarz, redaktor)
Minął rok szkolny, który tysiące ukraińskich dzieci spędziło w polskich szkołach, warto więc sprawdzić, jak wygląda ona z perspektywy gości zza naszej wschodniej granicy. Autor zapytał ukraińskie uczennice i nauczycielki o to, czym różnią się oba systemy edukacji i czy istnieją rozwiązania, które warto przenieść z jednego do drugiego.
Zatrudnianie pracowników (Agata Piszko – prawniczka)
Autorka przygotowała dwie procedury opisujące krok po kroku nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem oraz zatrudnienie pracownika niepedagogicznego – z uwzględnieniem uregulowań ustawowych oraz zmian obowiązujących od kwietnia.
Inkluzywność w szkołach brytyjskich (Anna Czebiołko – nauczycielka angielskiego w Wielkiej Brytanii)
Liczne fale imigracyjne mające miejsce w Wielkiej Brytanii przez ostatnie 30 lat zmieniły demografię szkół w tym kraju, dlatego system edukacyjny jest stopniowo dostosowywany do pracy z uczniami obcojęzycznymi. Stworzenie programów integracyjnych dla dzieci z barierą językową obejmuje pomoc rodzinie, naukę języka, szkolenia dla kadry nauczycielsko-pedagogicznej.
Niezbędnik Dyrektora – Mediacje rówieśnicze (dr Danuta Elsner – specjalistka ds. zarządzania oświatą, Katarzyna Drzewiecka-Tymkiewicz – specjalistka w zakresie mediacji szkolnych, Monika Sewastianowicz – radca prawny, dr Bartosz Smółka – radca prawny, mediator)
Mediacja są kluczowym narzędziem służącym do kompromisowego oraz mniej czasochłonnego i mniej stresogennego sposobu na rozwiązanie zaistniałego sporu czy konfliktu również w szkole. Autorzy lipcowego Niezbędnika wyjaśniają, czym są mediacje rówieśnicze, kto może być ich uczestnikiem i jak wygląda rola mediatora rówieśniczego.
A PONADTO:
- Przywództwo włączające (dr Danuta Elsner)
- Rozmowa z Super Dyrektor Przedszkola 2022 (Małgorzata Pomianowska)
- Jak stworzyć film poklatkowy (Katarzyna Polak)
- Edukacja prawna (Michał Szwestka)
- Feminatywy w szkole (Mirosław Sielatycki)