Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Komentarz
Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Komentarz
Opis publikacji
Publikacja w przystępny i syntetyczny sposób przedstawia praktyczne zagadnienia związane z nieruchomościami objętymi regulacjami dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Szczególną uwagę poświęcono problemom wywołującym wątpliwości w praktyce, takim jak: ustalenie, które nieruchomości gruntowe podlegały przejęciu na własność gminy m.st. Warszawy; zmiany w strukturze własnościowej przejętych nieruchomości gruntowych i kwestia ich obciążeń hipotecznych;własność budynków na skomunalizowanych gruntach; uprawnienia byłych właścicieli przejętych gruntów i budynków. W książce przytoczono także istotne dla praktyki orzeczenia sądowe.
Adresaci:
Komentarz skierowany jest do prawników praktyków, przede wszystkim zajmujących się prawem rzeczowym i administracyjnym, m.in. sędziów,adwokatów, radców prawnych oraz pracowników urzędów i instytucji samorządowych, a także wszystkich...
Publikacja w przystępny i syntetyczny sposób przedstawia praktyczne zagadnienia związane z nieruchomościami objętymi regulacjami dekretu z 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy. Szczególną uwagę poświęcono problemom wywołującym wątpliwości w praktyce, takim jak: ustalenie, które nieruchomości gruntowe podlegały przejęciu na własność gminy m.st. Warszawy; zmiany w strukturze własnościowej przejętych nieruchomości gruntowych i kwestia ich obciążeń hipotecznych; własność budynków na skomunalizowanych gruntach; uprawnienia byłych właścicieli przejętych gruntów i budynków. W książce przytoczono także istotne dla praktyki orzeczenia sądowe.
Adresaci:
Komentarz skierowany jest do prawników praktyków, przede wszystkim zajmujących się prawem rzeczowym i administracyjnym, m.in. sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz pracowników urzędów i instytucji samorządowych, a także wszystkich osób zainteresowanych tematyką komunalizacji gruntów warszawskich w 1945 r. i jej doniosłymi następstwami dla współczesnego obrotu prawnego na części obszaru m.st. Warszawy.