Finanse publiczne
-15 % Prawo finansów publicznych i prawo podatkowe [PRZEDSPRZEDAŻ]
W publikacji w przystępny sposób omówiono problematykę współczesnego polskiego systemu prawa finansowego.
Przegląd Prawa Publicznego
Miesięcznik niezbędny w pracy wszystkich osób zajmujących się na co dzień funkcjonowaniem administracji publicznej i orzekaniem w sprawach z zakresu prawa publicznego. Czasopismo jest indeksowane w bazie BazEkon.
-50 % Nadzór i kontrola finansów Jednostek Samorządu Terytorialnego
Publikacja stanowi analizę systemu nadzoru i kontroli jednostek samorządu terytorialnego przez Regionalne Izby Obrachunkowe (RIO) w sprawach finansowych.
-60 % Finanse publiczne. Komentarz
Komentarz zawiera przejrzystą i wyczerpującą analizę przepisów ustawy o finansach publicznych, a także uwzględnia bogatą literaturę przedmiotu oraz orzecznictwo. W celu przystępnego omówienia problematycznych zagadnień, autorzy posługują się tabelami i schematami.
-12 % Finanse samorządu terytorialnego.
-20 % Sprawozdanie finansowe NGO za rok 2024
-12 % Odpowiedzialność materialna za mienie pracodawcy i powierzone pracownikowi do użytkowania w jednostkach sektora finansów publicznych
-25 % Ekonomia sektora publicznego
Tributum tolerabile ac facile? Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Elżbiecie Kornberger-Sokołowskiej
Księga powstała dla uczczenia działalności naukowej oraz sądowniczej Profesor Elżbiety Kornberger-Sokołowskiej – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej nauki prawa finansowego.
-80 % Meritum. Gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego
Unikalne połączenie komentarza do przepisów z praktycznym przewodnikiem po ich zastosowaniu. Do tego liczne przykłady, zestawienia i orzecznictwo.
Prawo finansów publicznych z kazusami i pytaniami
Podręcznik przedstawia szerokie ujęcie prawa finansów publicznych, związanego z gromadzeniem i rozdysponowywaniem publicznych środków pieniężnych przez państwo, jednostki samorządu terytorialnego i inne jednostki sektora finansów publicznych.
-70 % Jednostki sektora samorządowego. Organizacja, rachunkowość i sprawozdawczość
W publikacji poddano analizie m.in. zagadnienia: organizacji jednostek sektora samorządowego, gospodarki komunalnej, rachunkowości, gospodarki środkami trwałymi, odsetek, a także kwestie finansów charakterystycznych dla jednostek sektora publicznego.
-20 % Zamknięcie roku 2023 w jednostkach sektora publicznego
-12 % Budżet obywatelski a zrównoważony rozwój miast
-18 % Bankructwa Tom 1 Państwa i samorządy
Finanse Publiczne w obliczu pandemii COVID -19 i wojny w Ukrainie.
-12 % Sprawozdawczość publicznych podmiotów leczniczych
-12 % Zarządzanie finansami małych przedsiębiorstw
Podstawy prawa finansów publicznych
W podręczniku przedstawiono najistotniejsze zagadnienia dotyczące prawnych regulacji finansów publicznych.
Ustawa o finansach publicznych. Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Przepisy
Stan prawny: 1 września 2022 r.
-60 % Kontrola zarządcza w rachunkowości budżetowej. Planowanie i zarządzanie ryzykiem
W publikacji autor omówił rolę i wpływ przepisów o kontroli zarządczej na rachunkowość budżetową. Skoncentrował się na dwóch procesach kontroli zarządczej: planowaniu (wyznaczaniu celów) oraz zarządzaniu ryzykiem.
-60 % Kontrola zarządcza
W publikacji przedstawiono problematykę organizacji, metod oraz technik służących rozwiązywaniu problemów zarządzania.
-15 % Model oceny gospodarki finansowej gminy
-12 % System finansowy w Polsce w obliczu kryzysu pandemicznego
Finanse publiczne w sytuacjach kryzysowych
Koniec gotówki Cyfrowy Juan
-12 % Bezpieczeństwo finansów publicznych
Kontrola zarządcza w jednostkach sektora finansów publicznych w praktyce
W publikacji omówiono mechanizmy zapewnienia zgodności działalności jednostek sektora finansów publicznych z przepisami prawa. Wskazano procedury wewnętrzne, sposoby zapewnienia ich skuteczności i efektywności działania.
Ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Komentarz
Komentarz w zrozumiały sposób przedstawia przebieg postępowania i uprawnienia osoby, której ono dotyczy, np. jak składać zażalenia i odwołania, jak bronić się przed zarzutami naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Cyberbezpieczeństwo w samorządzie terytorialnym. Praktyczny przewodnik
Szczegółowe omówienie obowiązków jednostek samorządu terytorialnego wynikających z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz wymogów, jakie stawiają regulacje Krajowych Ram Interoperacyjności.
Książki z zakresu finansów publicznych
Finanse publiczne to całość zasobów pieniężnych, którymi dysponują władze publiczne, a stanowiących budżet państwa. To także sposób ich alokacji oraz rozdysponowania w celu realizacji określonych celów. Finanse publiczne obejmują także środki pozabudżetowe (parabudżetowe), do których zalicza się m.in, zasoby jednostek samorządu terytorialnego czy ubezpieczeń społecznych.
Zarządzanie finansami ma charakter publiczny i jawny, choć istnieją specyficzne sytuacje, w których zarówno pochodzenie jak i przeznaczenie środków jest niejawne lub wynika z umów międzynarodowych. Budżetem zarządza parlament, natomiast Minister Finansów odpowiada wykonanie planu budżetowego i zarządza sektorem finansów publicznych.
Wyróżnia się 3 podstawowe funkcje finansów publicznych: alokacyjna (rozmieszczenie środków publicznych pomiędzy zadania publiczne i społeczne), redystrybucyjna (podział dochodu oraz dóbr wyprodukowanych społecznie między jego członków) oraz stabilizacyjna (łagodzenie negatywnych skutków zmian koniunktury oraz zmniejszenie wahań koniunkturalnych).